Re: Βιβλία!

22
Μου επιτρέπετε να βάλω στη συζήτηση και τα κόμιξ; (ήδη βάλαμε το Logicomix...)

Είμαι οπαδός της κλασσικής σχολής του René Goscinny αλλά και των υπόλοιπων κόμιξ της εποχής. Έχω διαβάσει όλα τα Αστερίξ και Λούκυ Λουκ, πολλά Ιζνογκούντ (δεν μου πολυαρέσουν), όλα τα Ουμπα-Πα, όλα τα Τεντεν (Hergé) πάααρα πολλές φορές και κάπου έχω αρχίσει να βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια. Ψάχνω λοιπόν κάποια άλλη σειρά να αρχίσω να διαβάζω. Έχει να προτείνει κανείς κάτι;

Ευπρόσδεκτες επίσης προτάσεις και για μεγάλα κόμιξ-βιβλία (δεν μου πολυαρέσει το μοντέρνο αμερικάνικο στυλ όμως, ούτε και τα manga) και γενικότερα άλλου είδους κόμιξ. Προτιμώ στα ελληνικά αν υπάρχουν...

Για να σας προλάβω, έχω διαβάσει όλα του Αρκά, όλη τη Μαφάλντα, τα δυο Περσέπολις (και το "κεντήματα" :oops: ) και το Logicomix που ανέφερα παραπάνω. Ενδιαφέροντα ίσως να ήταν κάποια του Sempé, έχω διαβάσει μόνο το "Monsieur Lambert" και νομίζω κυκλοφορούν κι άλλα...

Παρακαλώ να μου ανοίξετε νέους ορίζοντες γιατί βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια συνέχεια... :P

Re: Βιβλία!

23
Λοιπον για λογοτεχνικα δοκιμαστε David Gibbins που εχει γραψει 1-2 πολυ ενδιαφερονται βιβλια, μετα αυτη τη στιγμη διαβαζω την εφταλογια Μαυρος Πυργος του Stephen King ... Επισης για οσους θελουν περιπετεια η καλυτερη επιλογη θα ηταν Wilbur Smith, ειδικα αν επιλεξετε απο την δυναστεια των Κορτνεις τους "Κουρσαρους" ... Απο κομιξ θα προτεινα ανεπιφυλακτα το The Walking Dead που προκειται να το βγαλει σε σειρα το AMC και το Y The Last Man ...
Θα χορέψετε ...

Re: Βιβλία!

24
@PeriklisP
Το νησί διηγείται την ιστορία μιας κοπέλας που ψάχνει να βρει την αλήθεια για την καταγωγή της, που η μητέρα της τόσα χρόνια της έκρυβε. Για το λόγο αυτό ταξιδεύει στην Κρήτη, όπου μαθαίνει οτι μέλη της οικογένειάς της είχαν λέπρα και άλλα πολλά μυστικά. Σε γενικές γραμμές αυτό είναι το story. Το θέμα απλώς είναι πως περιγράφει τα συναισθήματα των ανθρώπων και κυρίως τη ζώη στη Σπιναλλόγκα, όπου οι άνθρωποί ζούσαν κανονικά και είχαν ιδρύσει μια δικιά τους κοινωνία. Σου προτείνω να το διαβάσεις!!!

Re: Βιβλία!

27
Και αυτά τα έχω διαβάσει... :weep: Πολύ ωραία (αν και είχαν λίγο περίεργα σχέδια, όπως και γραφικό χαρακτήρα στα κείμενα...)

Α, να προτείνω κι εγώ μια πολύ ωραία σειρά κόμιξ. Βασικά πολύ ωραία για όσους βλέπουν "ρομαντικά" τις καταδύσεις και γενικότερα τη θάλασσα, οι υπόλοιποι ίσως την βαρεθούν. Πρόκειται για τη σειρά

Οι περιπέτειες του Κουστώ


ή, παλιότερα "Οι περιπέτειες της ομάδας Κουστώ εικονογραφημένες". Είναι εκδόσεις "Σμυρνιωτάκης" και μπορείτε να δείτε όσα κυκλοφορούν στα ελληνικά εδώ. Δυστυχώς κυκλοφορούν λίγα μόνο στα ελληνικά και μάλιστα σε άσχετη σειρά με το πρωτότυπο.

Προτείνω να ξεκινήσετε με το τεύχος "Το μυστήριο της Ατλαντίδας" (προσοχή, είναι 2 τόμοι) καθώς είναι και ενδιαφέρον ως θέμα και ταξιδεύει σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Πολύ ωραίο είναι επίσης το τεύχος "Η βυθισμένη γαλέρα", το οποίο επίσης παρουσιάζει περιπέτεια στην Ελλάδα (στα Αντικύθηρα).

Προσοχή όμως! Προτιμήστε να ξεφυλλίσετε το τεύχος που σκοπεύετε να αγοράσετε πρώτα γιατί, όταν εγώ είχα παραγγείλει πολλά μαζί πριν 2-3 χρόνια, ένα μου είχε έρθει κακέκτυπο (μπερδεμένες σελίδες, ή καλύτερα, στη θέση των πρώτων σελίδων ήταν, σελίδα παρά σελίδα, κάποιες επόμενες σελίδες. Νομίζω ήταν στο "τα λιοντάρια του Καλυψώ", θα το επιβεβαιώσω το πρωί...)

Πραγματικά το προτείνω για όσους ενδιαφέρονται για τη θάλασσα, το βυθό της και τη ζωή που φιλοξενεί. Θα το ευχαριστηθείτε! :D

Re: Βιβλία!

28
Παρενθεση(Ξεθαβω αυτο το τοπικ,γιατι αφενος το θεωρω πολυ ενδιαφερον και αφεδυο εχω αποτερω σκοπο να σας παροτρυνω να ξαναγραψετε και να μου προτεινετε μερικα βιβλια...θα προτεινω λοιπον 2 βιβλια)Κλεινει η παρενθεση...

Χωρις πολλα λογια λεπον,το πρωτο βιβλιο που προτεινω ειναι το :''Ιστοριες να σκεφτεις'' του Jorge Bucay και το δευτερο ειναι το ''Ιστοριες του κ.Κόυνερ'' του Bertolt Brecht(ή ελληνιστι Μπερτοδουλος Μπρεχτ :razz: )
Οπως θα διαπιστωσατε το κοινο των 2 αυτων βιβλιων ειναι οτι αποτελουνται και τα δυο απο μικρες ιστοριες,διοτι οπως λενε:<<Με τις ιστοριες κοιμουνται τα παιδια και ξυπνανε οι μεγαλοι>>
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Βιβλία!

29
Βλέπω επιστημονική φαντασία καλά κρατεί. Μ<' αρέσει πολύ ως είδος, αλλά λέω ν αλλάξω λίγο τη mood. Θα αναφερθώ λοιπόν σε έναν Ιταλό συγγραφέα, που κινείται στο χώρο του ιστορικού μυθιστορήματος και δει της περιπέτειας.

Στα βιβλία του "δένει" με τον βέλτιστο τρόπο το παρελθόν με το παρόν και σε κρατάει σε μεγάλο ενδιαφέρον. Προτείνω, λοιπόν, το αγαπημένο μου:
"Ο Φαραώ της Άμμου" (εκδόσεις Ψυχογιός) και τον "Πύργο της Μοναξιάς". Αν σας αρέσει το είδος, διαδραματιζόμενο εξ' ολοκλήρου στο παρελθόν, "Η Ασπίδα της Σπάρτης" (εκδόσεις Κέδρος ή Λιβάνη)
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Βιβλία!

30
Ένα πολύ ωραίο βιβλίο που διάβασα πρόσφατα είναι το 'Άνδρες από τον Άρη Γυναίκες από την Αφροδίτη'.Ένα πολύ καλό βιβλίο που εστιάζει στις διαφορές των δύο φύλων και στο πως η κατανόηση αυτών ακριβώς των διαφορών θα κάνει πιο εύκολη κι ευχάριστη την συνύπαρξη τους.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!