Cinephile

1
Έκπληκτος διαπίστωσα οτι δεν είχε βρεθεί κάποιος να ανοίξει ένα topic για τους κινηματογραφόφιλους και αποφάσισα να το αρχήσω εγώ. Λοιπόν σε αυτό το topic είστε ελεύθεροι να συζητάτε οτιδήποτε έχει σχέση με την 7η τέχνη, για τις αγαπημένες σας ταινίες, ηθοποιούς, memorable quottations και οτι άλλο εσείς θελετε. Όποιο και αν είναι το κινηματογραφικό σας γούστο (απο RoboGheisa μεχρι The Seventh Seal) μη διστάσετε να το μοιραστείτε μαζί με τα υπολοιπα μέλη της κοινότητας. Θα έκανα εγώ την αρχή, αλλά πλεον είναι αρκετά αργά... :P

Γράψτε ότι θέλετε και με χαρά θα διαβάσω τις απόψεις σας όταν ξυπνήσω. :D
If opportunity doesn't knock... Build a door ;)

Re: Cinefile

2
Έχω αρκετές ταινίες στο μυαλό μου που θέλω να παρουσιασω στο τοπικ αυτό, αλλά θα το κάνω μετά την εξεταστική :P Για την ώρα, σας ενημερώνω οτι ο "Κυνόδοντας", ελληνική ταινία που έχει ενθουσιάσει όσους την εχουν δει, πήρε το πράσινο φως να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στα βραβεία Οσκαρ 2010 στην κατηγορία καλυτερη ξενογλωσση ταινια. Ο Κυνόδοντας έχει λάβει ήδη σημαντικές διακρίσεις και βραβεία σε κινηματογραφικά φεστιβάλ ανά τον κόσμο, ξεκινώντας από τις Κάννες τον Μάιο του 2009, όπου κέρδισε το πρώτο βραβείο του τμήματος «Ενα κάποιο βλέμμα». :)

Η αμερικανική ακαδημία κινηματογράφου θα αποφασίσει σε λίγους μήνες για την πεντάδα των ταινιών που θα συναγωνιστούν για το Οσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας.

edit: Περίληψη ταινίας
Ο "Κυνόδοντας" δείχνει ένα ζευγάρι που μεγαλώνει τα τρία παιδιά του εντελώς αποκομμένα απο τον έξω κόσμο σε μία βίλα περικυκλωμένη από ψηλούς τοίχους σε ένα μη κατονομαζόμενο προάστιο μιας ελληνικής πόλης. Γραμμένη και σκηνοθετημένη από το Γιώργο Λάνθιμο, γεννημένο στην Αθήνα το 1973, η ταινία δείχνει τη λειτουργία μιας δικτατορίας στην κλίμακα της πυρηνικής οικογένειας, όπου ο διανοητικός χειρισμός, η μόνιμη απειλή, η διαστροφή της γλώσσας και το ψέμα (τα παιδιά θα φθάσουν σε ηλικία να φύγουν όταν θα πέσουν οι κυνόδοντές τους, τους λένε) είναι καθημερινά.

Πηγή: http://www.skai.gr
"I went numb when I learned to see..."

Re: Cinefile

3
Εγώ τη βρήκα απαράδεκτη αυτή την ταινία("Κυνόδοντας"). Να σου πω την αλήθεια την είδα το καλοκαίρι και ελάχιστα τη θυμάμαι. Διάβασα κάπου αύτή τη φράση για την ταινία:
<<Ο “Κυνόδοντας” είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας γιατί από την οικογένεια ξεκινούν όλα.>>
Αυτή η ταινία δείχνει πιστεύω πόσο κακό μπορεί να κάνει η ίδια η οικογένεια στα παιδία της.
Αντίστοιχο παράδειγμα (αλλά πολύ καλύτερο) θεωρώ την περσινή ταινια του Χάνεκεν "Η λευκή κορδέλα" που είχε προταθεί για χρυσό φοίνικα. Και αυτή επίσης έχει να κάνει με την επιρροή της οικογένειας και σε πολύ πιο έντονο βαθμό, αν σκεφτεί κανείς ότι αφορά τη γενιά εκείνη που μεγαλώνοντας έγιναν ναζί. Αν την έχει δει κάποιος θα ήθελα τη γνώμη του. Εγώ όταν την είδα δυσκολεύτηκα πολύ να την καταλάβω και κύρίως με κούρασε γιατί ήταν και 3 ώρες. Αλλά όταν δίαβασα κριτικές μετά (καλύτερα να το 'χα κάνει πριν) συνειδητοποίησα τι ακριβώς ήθελε να προβάλλει, και αναγνώρισα και την αξία της.

Re: Cinefile

5
@emma
Την ταινία (Κυνόδοντας) δεν πρόκειται να την δω σε καμία περίπτωση, γιατί ανακάλυψα πρόσφατα οτι το σενάριο είναι ολόιδιο με μια παλαιότερη ισπανική παραγωγή, και εφόσον ο ίδιος ο δημιουργός δεν έχει βγεί να το παραδεχτεί, δεν πρόκεται σε καμια περίπτωση να τιμήσω μια κλεμένη δουλειά η οποία δεν τιμά τον εμπνευστή της.

Παρ' όλα αυτά σε παρακαλώ να αποσαφυνίσεις τον χαρακτηρισμό απαράδεκτη, διότι ένας χαρακτηρισμός ο οποίος δεν στηρίζεται κάπου (σε εμένα τουλάχιστον) δεν έχει να πει τίποτα... :P
If opportunity doesn't knock... Build a door ;)

Re: Cinefile

6
@Nick Rss
Έχεις δίκιο, δεν ήμουν και πολύ σαφής. Απλώς οι ιδέες που χρησιμοποίησε ο σκηνοθέτης για να προβάλλει αυτό που ήθελε, την επιρροή δηλαδή της οικογένειας, μου φάνηκαν υπερβολικές, για να μη πώ στα όρια της διαστροφής. Άσε που με εκνεύρισε το γεγονός ότι τα παιδία ενώ ήταν 25 χρονών μιλούσαν και συμπεριφέρονταν σαν 5χρονα. Φυσικά αυτό δείχνει την καταπίεση του πατέρα που δεν τα άφηνε ελεύθερα να μεγαλώσουν. Απλώς εμένα με κούρασε.

Re: Cinefile

7
Λοιπόν, απόψε είχα την τύχη να παρακολουθήσω μια εξαιρετική ταινία. Ο τίτλος της είναι Following, πρωτοπροβλήθηκε το 1998 και είναι η πρώτη σκηνοθετική απόπειρα του Cristopher Nolan. Σκηνοθετικά, η ταινία θυμίζει τη δεύτερη του δουλειά το Memento, είναι και αυτή ασπρόμαυρη, με αρκετά πυκνή πλοκή (διάρκεια 70') και αφήγηση σε μη χρονολογική σειρά. Σαν πρωτόλειο το έργο έχει κάποια προβλήματα, οι ηθοποιοί δεν ενθουσιάζουν ιδιέταιρα, δεν τους λες κακούς αλλα θα μπορούσαν σίγουρα να είναι ακόμα καλύτεροι. Επίσης, οι σκηνές βίας οι οποίες έχει δεν είναι καθόλου πειστικές, αλλά σε αυτό φταίει η σκηνοθετική απειρία και σίγουρα και το budget. Σε γενικές γραμμές η ταινία είναι άψογη αν θέλετε να γυμνάσετε λίγο το μυαλό σας για λίγο πιο περίπλοκες ταινίες και αν επικεντρώνεστε στην πλοκή και οχι στα εφέ μιας ταινίας. Αν τώρα θέλετε να περάσετε ανάλαφρα το βράδυ σας, ε τότε σε καμία περίπτωση μην επιλέξετε αυτή την ταινιά... :razz:

Edit: Εδώ μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για την ταινία: h**p://www.imdb.com/title/tt0154506/
If opportunity doesn't knock... Build a door ;)

Re: Cinefile

8
παιδια,δεν υπαρχει κατι στο πολυτεχνειο για κινηματογραφο?σαν λεσχη ή κατι τετοιο..Ξερει κανεις που μπορω να ρωτησω η να γραφτω γτ σημερα που ρωτησα ο ενας με εστελνε στον αλλο και τελικα τιποτα δεν καταφερα ..