Re: Cinephile

91
Για να εχουμε και τις δικες μας, homebrewed, κριτικες, οριστε η δικη μου εντυπωση απο την ταινια: :nerd:

Κατ'αρχην, η Μικρα Αγγλια ειναι μια ταινια που διαρκει κοντα 3 ωρες, αρκετα μεγαλη για ταινια του ειδους της. Παρ'ολα αυτα δεν το παρατηρεις. Το πρωτο μισο της ταινιας ειναι σχετικα κουραστικο, γιατι πολυ απλα δεν συμβαινει τιποτα. Αρχικα η ιστορια μοιαζει αρχετυπικη: 1930, μικρο νησι, η ελεγκτικη μανα, ο απων ναυτης πατερας και οι δυο κορες, στο ανθος της νιοτης τους να χοροπηδουν στις αμουδιες και να ζουνε τους ερωτες τους μεχρι που ερχεται η ωρα να τις παντρεψουν.

Και 'δω η ιστορια ζωντανευει και σκοτεινιαζει. Σκοτεινιαζει παρα πολυ, με στραβους γαμους, που εγγυμονουν απωθημενα, και την εναρξη του Δευτερου παγκοσμιου. Το σκοτεινιασμα ειναι συναισθηματικο και κινηματογραφικο, περναμε απο τα χαρουμενα κοριτσακια και τα πανοραμικα, αλα Πητερ Τζακσον, πλανα σε άλλα με τρέλα, παρανοια και υστερια, σε σημειο που καποιες σκηνες να μπορουσαν καλλιστα να ειχαν βγει απο θριλλερ.

Γενικα, η ταινια μαστιζεται (προσωπικη αποψη) απο σκηνες οπου η δραση και οι διαλογοι συμβαινουν εκτος πλανου, με αποτελεσμα να αφηνονται ολα στην φαντασια του θεατη, λιγο σαν το θεατρο της Δευτερας... (του στυλ να ακομε σε φουλ ενταση την αρρωστη μανα που γενναει και εμεις να βλεπουμε τον πατερα που βγηκε στο μπαλκονι για να του φυγουν τα νευρα). Εκ των υστερων ισως να εχει καποιο νοημα, αλλα την στιγμη που εκτυλισσεται φαινεται ασχημα.
Αλλη στυλιστικη παρεμβολη του σκηνοθετη που βρισκω αχρειαστη ή/και ενοχλητικη ειναι η διαρκως σειομενη καμερα. Και λεω στυλιστικη γιατι προφανως η ταινια δεν ειναι προτζεκτ φοιτητη κινηματογραφου να ειναι γυρισμενη στο χερι, ο Βουλγαρης την ηθελε ετσι.
Οι διαλογοι ειναι βαρυγδουποι και πομπωδης, οποτε αποκτουν μια αφυσικη χροια. Υποθετω καταλοιπο του βιβλιου οπου οι διαλογοι ειναι ο μονος τροπος επικοινωνιας. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα ειναι λιγο σαν να τρως κεϊκ σοκολατας για καθε σου γευμα, για μια βδομαδα: καταληγεις να απεχθανεσαι κατι το οποιο υπο αλλες συνθηκες θα επιθυμουσες.

Υπαρχουν σκηνες που ειναι ιδιαιτερα δυνατες και η ιστορια ειναι αρκετα ενδιαφερουσα(τουλαχιστον στο δευτερο μισο). Δεν μπορω να πω αλλα επ'αυτου για να μην σποϊλεριαστουμε, παρα οτι με επιασε σε μερικα σημεια.

Αποψη μου ειναι οτι αξιζει να δειτε την ταινια, αλλα μην πληρωσετε και πολλα. Μπορειτε να πατε στην Ταινιοθηκη με 4€ ή καπου που περναει η προσφορα της cosmote/vodafone.

Αυτα απο μενα! :D :baby:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Cinephile

92
@AnastasiaΝ Σε κάθε περίπτωση εμένα μου άρεσε. Αποφεύγω αρκετά να εκφράζω αποκλειστικά δικές μου απόψεις, καθώς κάθε γνώμη δεν ανταποκρίνεται πάντα σε αυτό που αντιλαμβάνεται ο καθένας. Προτιμώ να παραθέτω κριτικές από έντυπα(σχετικά αμερόληπτα-λέμε τώρα) με τις οποίες όμως συμφωνώ(π.χ. δε θα ανέβαζα κριτική που να έβρισκε κάτι κακό για τη Μικρά Αγγλία σε καμία περίπτωση, γιατί εγώ δε βρήκα :giveup: )

Για να σου αρέσει η ταινία, καθώς πολλά αρνητικά σχόλια που γράφτηκαν έγκειται σε αυτό το κομμάτι, πρέπει πρώτα από όλα να είσαι φανατικός του Π.Βούλγαρη(βλέπε νύφες)...είναι σαν να βλέπεις ταινία του Αγγελόπουλου, αλλά να έχεις σχόλια του τύπου:
- ωραία η πλοκή αλλά είχα θέμα με την ατμόσφαιρα, η ροή ήταν κάπως, ο τρόπος των ηθοποιών κλπ....γενικότερα δε μου άρεσε η σκηνοθεσία :tomato: (Δεν υπάρχει αυτό, αν δεν έχει αρέσει σε κάποιον η σκηνοθεσία του Βούλγαρη, καλύτερα να μην επιχειρήσει να δει τη ταινία αυτή και γενικά κανένα του έργο. Θα θεωρήσει πως χάνει τα χρήματά του.)

Κύριο χαρακτηριστικό είναι η δραματικότητα και ο συναισθηματική καταρράκωση των ηρώων, που οι επιλογές τους καθορίζονται από τα στερεότυπα και τα στεγανά της εποχής. Σε αυτό το σημείο, θέλω να τονίσω την ακρίβεια με την οποία παρουσιάζει ο σκηνοθέτης τη ζωή και τη νοοτροπία των γυναικών της εποχής, οι οποίες νομίζοντας πως ακολουθούν το σωστό και το πρέπον της εποχής, παγιδεύονται σε επιλογές που νομίζουν ότι τους επιβάλλει η κοινωνία, όταν οι επιλογές αυτές(όσο δύσκολες και να είναι) και τα δεσμά τους βρίσκονται πάντα στα χέρια τους(μάλλον και ένα από τα βασικά σημεία που θέλει να τονίσει το έργο).
Είναι βαριά ταινία γενικότερα και σίγουρα αν περιμένει κανείς κάτι ανάλαφρο για τα Χριστούγεννα, δε θα έλεγα να τη δει.
Είναι πολύ πειστική μεταφορά του βιβλίου στο οποίο πραγματικά η συγγραφέας κάνει μεγάλη προσπάθεια να παρουσιάσει όσο πιο τραγικά της μορφές των γυναικών(σε όριο υπερβολής ίσως, αλλά τι να κάνεις γραπτός λόγος γαρ).
Η μουσική επένδυση της ταινίας είναι πολύ καλή, αν και λίγο μελαγχολική εν γένει.

Συνοψίζοντας,
1. Αν είσαι φαν του Βούλγαρη, θα σου αρέσει οπωσδήποτε
2. Έχει το ρομάντζο η υπόθεση, έχει και κοινωνικό προβληματισμό
3.Αναπαριστά με μεγάλη πειστικότητα τη δομή και τις αντιλήψεις της εποχής του 30
4. Αν το καλοσκεφτείς έχει αισιόδοξο μήνυμα(το οποίο κυρίως προβάλλεται από την ηρωίδα Μόσχα)
5. Έχει καλό σάουνττρακ
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Cinephile

93
Δεν εχω δει την ταινια, ουτε εχω διαβασει το βιβλιο της Καρυστιάνη, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Καποια σημεία μόνο να σχολιάσω:
  • Η 3ωρη διάρκεια της ταινιας δε λεει τπτ για την ποιότητά της. Εχω δει ταινίες που κρατούσαν 4+ ώρες αλλά ήταν αριστουργήματα, πχ Φανυ και Αλέξανδρος.
  • Ηταν καθαρά επιλογή μου να μη δω την ταινια. Αν και έχω δει τις Νύφες και μου άρεσε πολύ (ίσως έφταιγε και η μικρή ηλικία), ειμαι αρκετά προκατειλημμένη για αυτήν εδώ. Όχι από τις κριτικές, αλλά μόνο και μόνο από το τρέιλερ. Είναι σαν συρραφή κινούμενων καρτ ποστάλ ή gifs. Δε βγαίνει κανένα απολύτως νόημα σχετικά με την υπόθεση.... Τραγικό :TD:
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Cinephile

94
MakisH έγραψε:Αυτό δεν είναι η προσωπική σου γνώμη, αυτό είναι διαπίστωση για τις γνώμες που έχεις ακούσει! ;)
Ζήτησα προσωπική γνώμη Μάκη :bleh: Δεν δήλωσα ότι ακολουθεί η προσωπική μου γνώμη. Χρειάζεσαι ύπνο! :lol:

Ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά. Μάλλον θα περιμένω να την δω παράνομα στο σπίτι μου :baby:
Einmal ist keinmal

Re: Cinephile

96
μακροσκελές, overhyped και πρόκληση για την πρόκληση..Δεν είναι ανάγκη να μας δείχνεις λεσβιακό πορνό μισή ώρα για να αποκτήσεις art status ...Μακράν ο χειρότερος χρυσός φοίνικας στις Κάννες τα τελευταία χρόνια (ΑΥΤΟ μετά το Amour του haneke, που φτάσαμε) Κατα την γνώμη μου βέβαια, άλλοι το θεωρούν αριστούργημα)
To trolls: Get a life and stop trying to boost your ego by annoying or trying to put others down.

Re: Cinephile

97
PeriklisP έγραψε:Request:
Εχει δει κανεις την Ζωη της Αντελ; Ή εχει γνωμη εστω και απο δευτερο χερι;
Φίλε Περικλή,
πολλά εχουν σούρει σ' αυτή την ταινία και η αλήθεια βρίσκεται, όπως πάντα, κάπου στη μέση.

Στα θετικά:
σκηνοθεσία, ερμηνείες μπλα μπλα μπλα, αλλά αυτό που προσωπικά με άγγιξε (όντας γυναίκα) είναι ότι αναγνωρίζεις συμπεριφορές/καταστάσεις/συναισθήματα ως απόλυτα οικεία. ΟΛΕΣ οι γυναίκες είδαν στο πρόσωπο της Αντέλ κάποια πτυχή/φάση της ζωής τους και στο πρόσωπο της Έμμα (το γκομενάκι της :razz: ) κάποια αντίδραση/συμπεριφορά κάποιου συντρόφου τους (πρώην ή νυν). Εκεί νομίζω έγκειται και η όποια επιτυχία της ταινίας και γι αυτό δεν απευθύνεται μόνο σε λεσβίες, αφού οι ρόλοι ειναι σαφώς διαχωρισμένοι. Γενικά όλη η ταινία είναι να σου δείξει μια σχέση μέσα απ' τα μάτια μιας κοπέλας με ΟΣΑ αυτό συνεπάγεται (και είναι ΠΟΛΛΑ).

Στα αρνητικά:
1. ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ σενάριο!! Δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες ο πως-τον-λένε ή αν ήθελε να πετύχει κάτι που δεν κατάλαβα, αλλά εμένα με χάλασε που σε όλη την ταινία λέγανε βλακειούλες για να περνάει η ώρα.
2. Όσο για την εικοσάλεπτη ερωτική σκηνή, δεν είναι εικοσάλεπτη, είναι μια των 7 λεπτών και δύο του ενός λεπτού. Αλλά και πάλι ήταν too much, όχι επειδή προκαλούσε/σόκαρε και λοιπές χαζομάρες, αλλά επειδή δεν είχε ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΟΗΜΑ η τόση προβολή του σεξ.
3. Πολύ μεγάλη κύριε σκηνοθέτα! Τι τις ήθελες 3 ώρες;; 2,5 ωρίτσες θα ήταν μια χαρά.

Τέλος, εμένα μου άρεσε πολύ για το λόγο που ανέφερα παραπάνω, αλλά αμφιβάλλω αν οι άντρες που θα τη δουν μπορούν να αντιληφθούν όσα οι γυναίκες, αν θα "μπουν" μες την ταινία και αν θα τους αγγίξει τελικά.

Re: Cinephile

98
DionKost έγραψε: ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ σενάριο!!
Η έλλειψη σαφούς πλοκής και σεναρίου με την κλασική έννοια δε μου φάνηκε στα αρνητικά της ταινίας. Περιγράφει κάπως "ντοκιμαντερικά" τη ζωή της κοπέλας και όλα τα "ανούσια" πλάνα, "ανούσιες" συζητήσεις κλπ. νομίζω ενισχύουν τον ρεαλισμό της. Ακριβώς αυτός ο ρεαλισμός και η φυσικότητα με άγγιξαν και λόγω του ότι όπως είπες DionKost είναι μια μάλλον "κοριτσίστικη" ταινία. Ανεξαρτήτως του ότι και τα δύο μέλη της σχέσης είναι θηλυκά η σχέση δεν παύει να είναι μια αναμέτρηση δυνάμεων, εξουσίας, εμπειριών, κοινωνικότητας, αποδοχής του εαυτού, κοινωνικής θέσης, ηλικίας, διαφορετικότητας.
DionKost έγραψε: ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΟΗΜΑ η τόση προβολή του σεξ.

Οι επίσης ρεαλιστικότατες ερωτικές σκηνές έχουν νόημα όσο σχεδόν και τα πλάνα όπου η Αντέλ τρώει μακαρόνια. Ενισχύουν το ρεαλισμό, την οπτική από την οποία προσεγγίζεται η ζωή της και το κίνητρο του αντρικού κοινού να δει γυναικείο και γαλλικό σινεμά :bleh:.
DionKost έγραψε: ΟΛΕΣ οι γυναίκες είδαν στο πρόσωπο της Αντέλ κάποια πτυχή/φάση της ζωής τους και στο πρόσωπο της Έμμα (το γκομενάκι της :razz: ) κάποια αντίδραση/συμπεριφορά κάποιου συντρόφου τους (πρώην ή νυν).
Προσωπική τοποθέτηση, οι ρόλοι δε μου φάνηκαν και τόσο διαχωρισμένοι, δηλαδή η μπλεμαλλούσα έφερε πολλές γυναικείες συνήθειες
Spoiler: show
με αποκορύφωμα την σκηνή υστερικού καυγά.
Μου άρεσαν πολύ οι ερμηνείες των δύο κεντρικών προσώπων, τα κοντινά πλάνα στα πρόσωπα, και η Αντέλ στο ρόλο της δασκάλας, διότι έβγαζε μια ανθρωπιά και μια τρυφερότητα πέρα από τον κόσμο των ερωτικών σχέσεων, κάτι που χρειάζεται σε αυτή την κάπως μονόπλευρη ταινία. Δεν βλέπω το λόγο να μην την δει κάποιος. Δε με ξετρέλανε αλλά θεωρώ ότι για τα γούστα μου είναι μια καλή ταινία.
Einmal ist keinmal

Re: Cinephile

99
Mr Nobody
Από τις πιο ωραίες ίσως ταινίες που έχω δει ^^ Στα ατού της η καλή ερμηνεία του Τζάρεντ Λίτο( σε όλες τις ηλικίες whatever :S ) ,η αναδρομική και παράλληλη αφήγηση των γεγονότων και η μουσική επένδυση της ταινίας.
-όλη η ταινία πάνω στο Λίτο αλλά οκ- αξίζει.
Προτότυπο το σενέριο κατ'εμέ και δεν κάνει κοιλιά σε κάποιο σημείο.Enjoy :)
http://www.veoh.com/watch/v20140638jjXq ... Full+Movie
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Cinephile

100
El rey de la montaña

Θα έλεγα οτι είναι καλή ταινία (έξυπνα γυρισμένη).
Ίσως σας κάνει να αγανακτήσετε αλλά σίγουρα δίνει θέμα για προβληματισμό ,που δυστυχώς με όλη του την υπερβολή συναντά την πραγματικότητα στις μέρες μας.

Trailer χωρίς υπότιτλους :


Σημείωση : Την είχα δεί στην ετ1
cron