Αγαπημένος villain κινηματογραφικής ταινίας

1
Λοιπόν ας το παραδεχτούμε, μερικές φορές οι κακοί των ταινιών έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τους ήρωες.Θες η προσωπικότητα, το στυλ, η εξωτερική ομορφιά......κάτι τέλος πάντων μας κάνει να θυμόμαστε εκείνους όταν αναφέρεται ο τίτλος του έργου και όχι τον πρωταγωνιστή. Λοιπόν, ποιος είναι ο κακός που έχει μείνει στο δικό σας μυαλό και γιατί;

Θα ξεκινήσω με τον δικό μου αγαπημένο: Αυτό που μου αρέσει μάλλον στον χαρακτήρα αυτό είναι ότι παρόλο που όλοι τον θεωρούν ψυχασθενή, λειτουργεί στην ταινία περισσότερο σαν στοχαστής/φιλόσοφος για θέματα γύρω από την κοινωνία και τον άνθρωπο με τις ατάκες που του δίνονται, παρά ως άτομο ανισόρροπο.Έπειτα το γεγονός ότι έχει πάντα κάποιον άσσο στο μανίκι του(δλδ εφευρετικότητα και στυλ).Τέλος, παρά το γεγονός ότι είναι ο πιο πολυσυζητημένος και προβαλλόμενος χαρακτήρας από οποιονδήποτε άλλο, δεν έχουμε τελικά καταλήξει με σιγουριά σε μια από τις ιστορίες προέλευσης του(μιας και είναι πολλές). :)
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Αγαπημένος villain κινηματογραφικής ταινίας

4
Λοιπόν εγώ θα αναφερθώ στον πιο παρεξηγημένο αντιήρωα όλων των εποχών... Τον Κακό Λύκο (το ξέρω ότι είναι παραμύθι κατά βάση, αλλά υπάρχουν πολλές κινηματογραφικές μεταφορές και της κοκκινοσκουφίτσας και από τα τρία γουρουνάκια). Ας ξεκινήσει η γραμμή υπεράσπισης του Λύκου ως προς την Κοκκινοσκουφίτσα.
Κατ'αρχάς, τί δουλειά είχε η Κοκκινοσκουφίτσα να πάει από το Δάσος ενώ ξέρει τους κινδύνους;
Επίσης, ήξερε ότι δεν πρέπει να μιλάει σε αγνώστους!! Πήγαινε γυρεύοντας!!!!
Και τόσο χαζή ήταν όταν είδε τη "γιαγιά"; Δεν ήξερε ότι οι γριες δε μεγαλώνουν αλλο;
Ο Λύκος δεν έκανε τιποτα κακό!! Ακολουθούσε τα ένστικτά του!!!Το φυσιολογικό ειναι ένας λυκος να τρώει ανθρώπους! Το αφύσικο είναι μια κοπέλα να τριγυρνά μόνη της στο Δασος...
Ας μη μιλήσω για την ανεύθυνη μάνα!! Άκου εκεί να αφήσει το κοριτσάκι μόνο του!!
Και ΟΧΙ ο λύκος ΔΕΝ ήταν κακός!! Η κοκκινοσκουφίτσα ήταν ηλίθια και η μάνα της ανεύθυνη. Και ο οποιοσδήποτε παραλληρισμός του λύκου με βιαστή είναι αβάσιμος.. Άσε που τον καημένο τον λύκο τελικά τον σκότωσαν και τον και του άνοιξαν την κοιλιά! Βαναυσότητα στο έπακρο.. Και μετά σου λένε για αθώα παραμύθια..
Λόγω τεχνικών δυσκολιών δε θα αναλύσω τώρα το αντίστοιχο για τα γουρουνάκια...
Απαιτούμε αποκατάσταση του ονόματος του λύκου! Καλα να πάθει η κοκκινοσκουφίτσα..

Υ.Γ. έχω παρόμοιες θεωρίες για sylvester-tweety, road runner-κογιοτ, μπαγκς μπαννι-ντάφυ και άλλα... επίσης πιστεύω ότι η Σταχτοπούτα έπαιρνε LSD και έβλεπε νεράιδες και κολοκύθες και στις 12 πέρασε η επίρροια
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Αγαπημένος villain κινηματογραφικής ταινίας

6
@MakisH Το είχα δει παλαιότερα και μάλιστα έλεγα ότι ήταν κρίμα που είχε αφεθεί σαν θέμα τόσο καιρό πριν μπω....αλλά είπα να το κάνω κάπως γενικότερο ώστε να έχουμε συμμετοχές όπως πχ. κ.Ρίπλεϊ,Μάρλα από Fight Club, Μπελατρίξ από ΗP, κπλ.
@panos108 Όταν ανοίγεις το θέμα, οφείλεις να κάνεις καλή εισαγωγή :razz:
@KiritoShu
Ο Λύκος δεν έκανε τιποτα κακό!! Ακολουθούσε τα ένστικτά του!!!Το φυσιολογικό ειναι ένας λυκος να τρώει ανθρώπους! Το αφύσικο είναι μια κοπέλα να τριγυρνά μόνη της στο Δασος...
Ας μη μιλήσω για την ανεύθυνη μάνα!! Άκου εκεί να αφήσει το κοριτσάκι μόνο του!!
Και ΟΧΙ ο λύκος ΔΕΝ ήταν κακός!! Η κοκκινοσκουφίτσα ήταν ηλίθια και η μάνα της ανεύθυνη. Και ο οποιοσδήποτε παραλληρισμός του λύκου με βιαστή είναι αβάσιμος.. Άσε που τον καημένο τον λύκο τελικά τον σκότωσαν και τον και του άνοιξαν την κοιλιά! Βαναυσότητα στο έπακρο.. Και μετά σου λένε για αθώα παραμύθια..
Αυτό είναι αλήθεια, αν το σκεφτείς βλέπεις ότι ο λύκος καταδικάστηκε για τη φύση του. Και μην ακούσω τίποτα για την "αθωότητα" της φύσης και ότι όλα στη φύση είναι αγνά και καλά, διότι δε θα μιλήσω εγώ αλλά το ΜΠΡΑΦ που τα ανέλυσε όλα αυτά πριν από εμένα. Η φύση είναι άγρια και τα κορίτσια στο δάσος πάνε πρωί, πολλά μαζί και παίρνουν καμιά κυνηγετική καραμπίνα(με την προϋπόθεση ότι είναι σε μια ηλικία που μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν σωστά-το οποίο μάλλον εν προκειμένω δεν παίζει..- . Έτσι μάλιστα είναι ασφαλή! :)
@Michalis3 Το θέμα αυτό με είχε απασχολήσει κι εμένα πολύ και ο λόγος που κράτησα τον τίτλο τόσο λιτό ήταν για να μην υπάρξει μπέρδεμα ως προς την ταυτότητα καλού/κακού.Να σου πω την αλήθεια, εμένα με εντυπωσίαζαν πάντα οι αντιήρωες-όχι ότι ήταν κακοί- αλλά η δική τους βοήθεια δε φαινόταν συνήθως ποτέ και πάλευαν πάντα με τον κακό μέσα τους και τις αδυναμίες τους, όπως θα έκανε ο καθένας από εμάς.
Για να μην πολυλογώ όμως, Michalis3 feel free να ανεβάσεις τον χαρακτήρα που εσύ θέλεις και την "αντιηρωική" προσαρμογή στον τίτλο θα τη ρυθμίσω :T:
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Αγαπημένος villain κινηματογραφικής ταινίας

7
Αν το πάμε σε αντι-ήρωες θα μπλέξουμε ακόμα περισσότερο τη συζήτηση. 8-) Δηλαδή όσους ηθικά και νομικά έχουν "εγκληματική" δράση, παρ' όλα αυτά το πράττουν για το γενικότερο καλό. Περισσότερα παραδείγματα μπορούμε να βρούμε σε βιβλία ή comics και σε σειρές ακόμα. Σε ταινίες, θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε τον Batman ως τέτοιον. Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα και πολύ διαφορετικός σαν χαρακτήρας (και με βάση τη μεθοδολογία του) σε σχέση με τους περισσότερους ήρωες της DC.

Re: Αγαπημένος villain κινηματογραφικής ταινίας

8
Αυτό ισχύει, γι αυτό όπως είπα παραπάνω κράτησα τον τίτλο λιτό σε villain γιατί αλλιώς καήκαμε! Ο τάδε θα υποστηρίζει ότι ο χαρακτήρας είναι καλός, ο δείνα ότι είναι κακός......και η πλάκα είναι ότι εν μέρει όλοι θα έχουν δίκιο :hm: Θα συμφωνήσω για τον Μπάτμαν.
Δηλαδή όσους ηθικά και νομικά έχουν "εγκληματική" δράση, παρ' όλα αυτά το πράττουν για το γενικότερο καλό.
Ή το αντίστροφο, εγκληματικές φυσιογνωμίες που σε κάποια στιγμή της ζωής τους γίνονται ήρωες και σωτήρες(θες κάποια συνειδησιακή κρίση ας πούμε) και πραγματοποιούν ένα εγχείρημα που αποτινάσσει έστω και για λίγο το "κακό" τους όνομα.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Αγαπημένος villain κινηματογραφικής ταινίας

9
Ουσιαστικά όλοι είναι "εγκληματίες". Δρουν δηλαδή υπεράνω του νόμου και με αντισυμβατικό τρόπο, για να εξυπηρετήσουν δικά τους συμφέροντα αλλά παράλληλα και για το καλό μιας μεγαλύτερης ομάδας ανθρώπων (ή κοινωνίας). Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα, αν το πάμε σε σειρές, ο Dexter. ;)
cron