Η τέχνη της διαφήμισης

1
Αφού έτσι κι αλλιώς όλο με γενικά θέματα ασχολούμαστε αυτόν τον καιρό, μετά τα παλιά καρτούν, τις ταινίες, τα τραγούδια κτλ, ας ασχοληθούμε με παλιές (και μη) διαφημίσεις!

Ξεκινάω με μια που ανήκει σίγουρα στην top list μου:



Νομίζω ότι ο ΟΤΕ γενικώς έχει πολύ καλές (ή κάποιες πολύ χάλια) διαφημίσεις, όπως επίσης μου άρεσαν και της Q (οι κλασσικές με τα σκιτσάκια).
Πολύ επίσης μου αρέσουν οι διαφημίσεις της ΙΟΝ. Έχουν κάτι το... κλασσικό! Π.χ. η (σχετικά) πρόσφατη που παίζει ακόμα και σήμερα (που χαιρετιούνται αδερφός και αδερφή στο αεροδρόμιο).

Re: Η τέχνη της διαφήμισης

2
Εγώ έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις διαφημίσεις της Q. Η παρακάτω είναι μία από τις καλύτερες
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Η τέχνη της διαφήμισης

3
Ομολογώ ότι δεν περίμενα ποτέ σε αυτό το φόρουμ να αναρτηθούν διαφημίσεις (ούτε δυσφημίσεις) :tomato: .

Παρόλα αυτά θα ανεβάσω κι εγώ κάτι για τους εξής λόγους: 1. Αναφέρθηκε ο ΟΤΕ και 2. Τώρα τελευταία με απασχολεί πολύ στη ζωή μου :razz: .



Αρκετά έξυπνη και αυτή.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Η τέχνη της διαφήμισης

4
Με βάση το θέμα του topic, είπα κι εγώ να ανεβάσω κάποιες αρκετά παλιές διαφήμισεις που βρήκα.
-Διαφήμιση 1)
Το αστείο μέρος του βίντεο είναι ότι το προϊόν(κολόνια Μυρτώ) μάλλον χρησιμοποιείται ως αντισηπτικό χεριών-αγιασμός με το οποίο ψεκάζονται και πασαλείβονται οι ''εθισμένοι'' πρωταγωνιστές του σύντομου φιλμ... -Διαφήμιση 2)
Όλοι θυμόμαστε το τραγουδάκι με το ΤΕΖΑ και τις ελαφρώς αθυρόστομες παραλλαγές του....Ορίστε λοιπόν η πρωτότυπη για την εποχή εκείνη διαφήμιση που έσωσε τις νοικοκυρές από τον εφιάλτη της κατσαρίδας.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone