Re: Ποιο δημιούργημα της ελληνικής λογοτεχνίας...

2
Ένα παιδί μετράει τα άστρα...κλαααααααααααααμα :shock: :( Τρεις το βράδυ και το δάκρυ έσταζε πάνω στο βιβλίο! Φαντάσου να το διάβαζα μικρότερος :razz:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Ποιο δημιούργημα της ελληνικής λογοτεχνίας...

3
Άχου...τι ωραίο θέμα Περικλή!! :) Λοιπόν για εμένα είναι αρχικά <<Το κοριτσάκι με τα σπύρτα>> κλάμα δεν είχαμε διότι το έπαιζα σκληρή για κλάματα... :bleh: τουλάχιστον μπροστά στα άλλα παιδάκια... :giveup: Μετά για πιο μεγάλες ηλικίες θεωρώ πολύ καλή την ποιητική συλλογή του Καβάφη! Είναι αγαπημένος μου! Ακόμη ένα βιβλίο το οποίο επίσης θεωρώ ότι αξίζει είναι το <<Η αγάπη άργησε μια μέρα>> το διάβασα πρόσφατα και ήταν πραγματική εμπειρία... :)

Re: Ποιο δημιούργημα της ελληνικής λογοτεχνίας...

4
πολλά... ως φαν του Καζατζάκη προτείνω ανεπιφύλακτα τον "Τελευταίο Πειρασμό". Ανοίγει μία άλλη διάσταση κ βλέπει με μία πιο κριτική σκέψη την ιστορία του Ιησού. αλλά αυτό αποτελεί απλά το έναυσμα για την αιώνια αναζήτηση του ανθρώπου... το τι θεωρεί ως "θείο", το πώς κάποιοι αυτό το εκμεταλεύονται για να στρέψουν τις μάζες προς την πολιτική που τους συμφέρει... γενικά, βαθυστόχαστο ανάγνωσμα.. αν πάλι η "θεολογική" πλευρά του ζητήματος, σας απωθεί... υπάρχουν πολλά άλλα έργα αυτού του συγγραφέα!

Αλλά ως γνωστόν, το "διαμάντι" της ελληνικής γραμματείας είναι η ποίηση... και εκεί θα πρότεινα Σεφέρη και Καβάφη... ο συμβολισμός... οι μυθική μέθοδος.. τα μηνύματα που περνάνε...

αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου ;) κ προσωπικής άποψης!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Ποιο δημιούργημα της ελληνικής λογοτεχνίας...

6
Τον "Περίπλου" του κόντε Διονυσίου Ρώμα. Είναι μια σειρά 5 (από 9 που είχαν αρχικά σχεδιαστεί, αλλά... author existence failure) ιστορικών μυθιστορημάτων τα οποία τοποθετούνται χρονικά στην περίοδο Αναγέννησης-Διαφωτισμού και χωρικά κυρίως στην Ζάκυνθο.

Τώρα αν ως ένα έργο νοείται ένα και μόνο βιβλίο, τότε θα έλεγα την Πάπισσα Ιωάννα, του Εμμανουήλ Ροΐδη.

Re: Ποιο δημιούργημα της ελληνικής λογοτεχνίας...

7
"Ο γλάρος Ιωνάθαν Λιβινγκστόν" σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.. Δείχνει την δύναμη της θέλησης και άλλα πολλά τα οποία μπορεί να σας δώσουν μία σκέψη αισιοδοξίας ή ένα κίνητρο.. (Έτσι όπως μιλάω είναι λες και το έργαψα εγώ και κάνω διαφήμιση :P )

Re: Ποιο δημιούργημα της ελληνικής λογοτεχνίας...

8
Xgal έγραψε:"Ο γλάρος Ιωνάθαν Λιβινγκστόν" σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.. Δείχνει την δύναμη της θέλησης και άλλα πολλά τα οποία μπορεί να σας δώσουν μία σκέψη αισιοδοξίας ή ένα κίνητρο.. (Έτσι όπως μιλάω είναι λες και το έργαψα εγώ και κάνω διαφήμιση :P )
αν δε με απατάει η μνήμη μου... δεν είναι ελληνική λογοτεχνία... :( :( :(

συγγραφέας είναι ο Richard Bach
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Ποιο δημιούργημα της ελληνικής λογοτεχνίας...

9
Καταπληκτικό βιβλίο όπου έχει πέσει πολύ πολύ ξενύχτι και πολύ πολύ κλάμα είναι "Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου" της Πηνελόπης Δέλτα.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! :worship: :T:

Πάνε βέβαια και 10 χρόνια που το έχω διαβάσει, αλλά πάντα θα λέω οτι είναι το καλύτερο ελληνικό βιβλίο που έχει πέσει στα χέρια μου ever!
"I went numb when I learned to see..."