Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

11
Μήπως έχεις τον κώδικα σε κάποιο φάκελο με ελληνικό όνομα; Ή σε όλη τη "διαδρομή" προς τον φάκελο αυτό μήπως υπάρχει φάκελος με ελληνικούς χαρακτήρες; Μήπως ο ίδιος ο κώδικάς σου έχει ελληνικό όνομα ή ξεκινάει με αριθμό;

Τι λειτουργικό σύστημα έχεις; (έκδοση, γλώσσα)

Re: Δωρεάν Fortran compilers

14
Δυστυχως τιποτα..Εν τω μεταξυ οταν παω να κανω compile μου βγαζει αυτα τα μηνυματα...
gfortran -Wall -o "wtf" "wtf.f90" (στο φάκελο: C:\)
C:\Users\Dodos\AppData\Local\Temp\ccT2UQI4.s: Assembler messages:
C:\Users\Dodos\AppData\Local\Temp\ccT2UQI4.s:7: Error: invalid instruction suffix for `push'
C:\Users\Dodos\AppData\Local\Temp\ccT2UQI4.s:12: Error: invalid instruction suffix for `pop'
C:\Users\Dodos\AppData\Local\Temp\ccT2UQI4.s:24: Error: invalid instruction suffix for `push'
Αποτυχία μεταγλώτισης.

Re: Δωρεάν Fortran compilers

15
Πήγαν όλα καλά κατά την εγκατάσταση; Εγκατέστησες αυτό που γράφω στις οδηγίες ή κάποια άλλη επιλογή; (π.χ. x64)
Ενδεχομένως να είναι και bug του gfortran, αλλά περίεργο να στο βγάζει αν έκανες τα δοκιμασμένα βήματα σε ένα μάλιστα συνηθισμένο σύστημα...

Re: Δωρεάν Fortran compilers

17
Δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήσεις, τι να σου πω... Διαφορετικά, στείλε ένα mail στο fortran@gcc.gnu.org. Λογικά θα σου απαντήσουν σύντομα. Από ότι είδα στο internet, είναι ένα σφάλμα που για διάφορους λόγους έχει εμφανιστεί και σε άλλους παλιότερα.

Αν το λύσεις γράψε τι έγινε, με ενδιαφέρει!

Δεν με αποσπάς, εργασία κάνω, οπότε είμαι στο pc έτσι κι αλλιώς. :)

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

18
dodos έγραψε:Παιδι κατεβασα το geany και την gfortran τα εγκατεστησα αλλα οταν παω να τρεξω καποιο προγραμμα μου βγαζει δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών. Ξερει κανεις τι γινεται???
εχω κ εγώ ακριβως το ίδιο πρόβλημα κ δεν μπορώ να το λύσω εδώ κ μέρες.δεν είμαι φυσικά κ πολύ σχετική μ'αυτά :wall:

Re: Δωρεάν Fortran compilers

20
Μόλις ανακάλυψα αυτό: http://www.sourcelair.com/

Γράφεις κώδικα και τον τρέχεις, πάρα πολύ απλά, on the cloud!
Φυσικά υπάρχουν περιορισμοί, αλλά είναι ό,τι πρέπει για να παίξει κανείς.
Βασικό πρόβλημα που βρήκα (αν κατάλαβα καλά δηλαδή), είναι ότι πρέπει να έχεις δώσει το input από πριν, με τη σειρά που περιμένεις να στο ζητήσει.

(κάτω αριστερά είναι το μενού για να επιλέξεις τη γλώσσα στην οποία γράφεις)
cron