Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

121
i griega έγραψε:Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κι εγώ, μετά από ένα blue screen of deth τι προτείνεται να κάνουμε; Κανένα format; Αν ναι, κατά πόσο μπορεί να το κάνει κάποιος αδαής; :P
Εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός, αλλά με 1 μόνο δεν υπάρχει θέμα φαντάζομαι. Υπάρχουν τρόποι να το καθαρίσεις αν είναι θέμα λογισμικού και τρόποι να δεις αν είναι θέμα hardware. Αν είναι σπάνιο μπορείς και να το αγνοήσεις. Φήμες λένε πάντως πως τα blue screens εξαφανίζονται αν βάλεις κανονικό λειτουργικό.
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

122
Μου είχε συμβεί και πέρσι και το είχα αγνοήσει γιατί όλα λειτουργούσαν κανονικά μετά.
Μετά όμως από το χθεσινό δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ και μετά από κανένα 3λεπτο λειτουργίας ο υπολογιστής μου "παγώνει" και δε μπορώ να κάνω τίποτις.

Λέω λοιπόν μήπως μπορώ να κάνω κάτι μόνη μου μιας και δεν είναι καιρός για έξοδα. Επίσης επειδή δεν είμαι σχετική φοβάμαι μήπως κάνω τα πράγματα χειρότερα αν επιχειρήσω να τον πειράξω...
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

123
Σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο από τα registry cleaners που κυκλοφορούν. Δεν έχω εμπειρία οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι συγκεκριμένο και δεν είμαι σίγουρος αν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει αυτό έχουν να κάνουν με την σύνδεσή σου στο ίντερνετ :S . Σίγουρα κάποιος εδώ μέσα μπορεί να σου πει κάτι καλύτερο από τις δικές μου κουταμάρες, εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι
Spoiler: show
Εικόνα
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"
Συνημμένα
cleanwin.jpg
(24.55 KiB) Μεταφορτώθηκε 20 φορές

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

124
Εγω θα προτεινα πριν πας σε format να κανεις αυτο που ειπε ο geoste. Ενα περασμα με CCleaner και Tuneup utilities μπορει να το σωσει το θεμα αν ειναι απο software. Τωρα αν ειναι θεμα hardware παει αλλιως. Αν θελησεις καποια βοηθεια πανω σε αυτα τα δυο προγραμματα (αν και ειναι ευκολα και straightforward) στειλε να βοηθησουμε η φερτο απο αναγνωστηριο αν ειναι laptop
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

125
Κατά πάσα πιθανότητα είναι πρόβλημα hardware και θέλει ελέγχο , σημαντικό είναι αυτή η μπλε οθόνη τι γράφει γιατί σου λέει τι τον ενόχλησε και κράσαρε. Ξεκίνησε το μια φορά σε safe mode και αν σου κάνει και εκεί τα ίδια είναι σχεδόν 100% hardware. Τα regisry cleaners ειδικά αν είναι σοφιστικέ και δεν ξέρεις να τα χειριστείς μπορεί να σου καταστρέψουν τελείως τον υπολογιστή οπότε θέλουν προσοχή :)

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

126
Έχω δοκιμάσει το ccleaner δις, αλλά δεν έχω δει αποτέλεσμα γιατί στα μέσα κολλάει ο υπολογιστής. Τέσπα αν δω τα σκούρα θα το δώσω σε έναν ξάδερφο να το κοιτάξει.

Ευχαριστώ παίδες :)
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

127
Θα πω κι εγώ τη σοφία μου.... εμένα τα blue screen συνηθως ηταν θέμα RAM ή κάρτας γραφικών. Αν δεις καπου κατω λεει που οφείλεται το death. σημείωσε τον κωδικο και μετα ψαξ το στο net. Αλλα αν κολλαει μετα, θα πω μητρικη ή RAM... :( φοβαμαι οτι δεν ειναι λογισμικο προβλημα, εκτος αν εγκατεστησες καναν ιο... τι να πω
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

128
Απο τα Windows 8 και μετα υποτιθεται οτι μπορεις να ξαναεγκαταστησεις το λειτουργικο με ενα κλικ (υπαρχει μια επιλογη καπου στις ρυθμισεις). Το πρώτο που θα κοιτούσα πάντως είναι αν η μνήμη είναι εντάξει. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο εργαλείο των windows για αυτο. Υπάρχει και το memtest86 (αν θυμαμαι καλα) το οποιο παλι πρεπει να το γραψεις σε cd/usb.

Αν δεν πετυχει τπτ... στον ξαδερφο! ;-)

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

130
Papajim202 έγραψε:Κι αν δεν καταφερει τιποτα κι ο ξαδερφος γρηγορα στον Linus Torvalds
Άστο καλύτερα γιατί ο συγκεκριμένος δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός για την ευγένειά του... :P