Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

41
Δεν ξέρω τι ακριβώς και γιατί, αλλά ποντάρω στη μητρική.
Γενικώς το τροφοδοτικό είναι αρκετά απλή κατασκευή και δεν "χαλάει" τόσο εύκολα όσο πολλές φορές νομίζουμε (άρα πιθανότατα τσάμπα άλλαξες τροφοδοτικό...).
Ειδικά το γεγονός ότι ανοιγοκλείνει στην αρχή αλλά αφού ανοίξει δουλεύει σωστά νομίζω μειώνεται τις πιθανότητες να είναι το τροφοδοτικό.

Τώρα προφανώς αναρωτιέσαι τι να κάνεις, αφού πιθανότατα το pc είναι αρκετά παλιό και δεν θα βρίσκεις πλέον κατάλληλη μητρική (για την ακρίβεια όχι τόσο εύκολα). Κανονικά θα έπρεπε να δοκιμάσουμε άλλη μητρική πριν μπεις στη διαδικασία να την αλλάξεις. Για αρχή δοκίμασε να κάνεις ένα clear CMOS αν και δεν μπορώ να φανταστώ κάποια ρύθμιση που να προκαλεί τέτοια προβλήματα.

ΥΓ: Έχει βγει και service pack 3
ΥΓ2: Δεν αποκλείεται να λέω και μλκιες βέβαια...

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

42
Το Pc δεν ειναι αρκετά παλιό. ειναι 4ετίας.
Δεν ανοιγει ο υπολογιστης οποτε δεν παιζει να κάνω clear CMOS .
Προσεύχομαι να μην είναι μητρική. Οι πυκνωτές φαίνονται μια χαρά.....δεν έχει νοημα να αλλαξει μητρική. αλλάζει κουτί με τη μία :/. ΚΛΑΠΣ
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

43
Τι επεξεργαστή έχει; Αν και 4ετίας (2008 δηλαδή) πιθανότατα βρίσκεις εύκολα.
Τι εννοείς δεν ανοίγει; O.o
Δεν είναι εμφανές το πρόβλημα πάνω στο κύκλωμα συνήθως νομίζω... Αν το pc είναι καλό και βρίσκεις μητρική με, ας πούμε, 50€, τότε αλλάζεις μητρική... :-P

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

44
Δοκίμασε να κάνεις και ένα flash το bios σε πιο καινούργια έκδοση (αν υπάρχει). Πολύ πιθανόν πάντως να μην είναι πρόλημα με το τροφοδοτικό. Μπορεί να είναι πρόβλημα με το σκληρό, με τη ram, με το motherboard ή κάτι άλλο. Επίσης, ίσως υπάρχει το ενδεχόμενο υπερθέρμανσης του συστήματος και για αυτό δε λειτουργεί κανονικά.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

45
Νέα έκδοση bios παίζει! Δεν το σκέφτηκα! Δες τι υπάρχει για τη μητρική σου και κοίτα το changelog κάθε έκδοσης μήπως έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο. Μόνο αν το έκανε από την αρχή όμως.

Σκληρός-ram αποκλείονται, εκτός αν βραχυκυκλώνουν. Διαφορετικά απλώς θα έβγαζε κάποιο error. Μπορείς πάντα να δοκιμάσεις χωρίς αυτά. Νομίζω ότι και μόνο με τη μητρική μπορείς να το ανοίξεις και να κάνει τα σχετικά μπιπ. Υπερθέρμανση επίσης αποκλείεται, αφού δεν προλαβαίνει να αναπτύξει υψηλή θερμοκρασία.

Εκτός από το τροφοδοτικό, και η μητρική ρυθμίζει το ρεύμα που δίνει στον επεξεργαστή πχ. Αλλά γενικώς η μητρική είναι που ξεκινάει πρώτη σε ένα pc και αφού λες ότι έχεις αλλάξει τροφοδοτικά, μάλλον κάτι άλλο φταίει. Εκτός αν έχεις τόσο πια χάλια ρεύμα στο σπίτι, τι να πω...

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

46
Για την ram στανταρ δεν ειναι. Τις τσεκαρα και οντως συνηθως βγαζει error. Νεα εκδοση bios δεν παιζει...δυστυχως ο υπολογιστης δε μενει τοσα δευτερολεπτα ανοιχτος. Ανοιγει για 1 δευτερολεπτο και κλεινει με τη μια για να ξανανοιξει για τοσο λιγο παλι κοκ...ατερμονα. Τα νευρα μου χορευουν κλακετες χαχαχαχα. Εν τελει εγραψα μερικα λαθη παρα πανω...εχει sp3 (αν και δεν παιζει ρολο), ειναι 3ετιας...του αλλαξα τροφοδοτικο και συνεχιζει να κανει το ιδιο πραγμα. Καποιος μου ειπε μηπως ειναι υπερθερανση cpu, αμφιβαλλω γιατι το Φεβρουαριο τον εφτιαξα καλα με την παστουλα του και τα ολα του.
Υπαρχουν δηλαδή πιθανότητες να ειναι σκληρός?
Επειδη την εχω ψιλοκανει αυτη τη δουλεια, αλλά όχι σε τόσο ειδικό βαθμό, για να διαπιστωσεις τι ειναι στα σιγουρα πρεπει να λειτουργησεις τον σκληρο με άλλη M/B πχ, με άλλο επεξεργαστή, με άλλο τροφοδοτικό κι όλα αυτα ξεχωριστά. Εγώ θα έπαιρνα έτσι κι αλλιώς τροφοδοτικό γιατί αυτό που είχα είχε μικρή ισχύ, τα λεφτά μου δεν θα πήγαιναν χαμένα, αλλά M/B δεν μπορώ να πάρω έτσι, μπορεί να μην ειναι καν αυτό. Δυστυχώς δεν ξέρω να διαλύω ακομα κομμάτι κομμάτι τον υπολογιστή, τουλάχιστον διαλύοντας δεν έχω φτάσει ποτέ μέχρι την μητρική, να τον στηνω ναι...αλλά όχι το αντίστροφο.
Οπότε, μήπως ξέρετε κανέναν τεχνικό? Μηπως ξέρει κανείς από εσάς πώς να το κάνει?
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

48
Βρε μάτια μου, πες τι μηχάνημα είναι... :P
Έχω ένα αντίστοιχης ηλικίας με Core 2 Duo E8400. Αν είναι συγγενές μπορούμε να δοκιμάσουμε από αυτόν εξαρτήματα.
Το αντίστροφο δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα... Κλασσικό πυργάκι ATX δεν είναι; Εδώ τις προάλλες ανοίξαμε laptop, αυτό είναι πανεύκολο!

Δοκίμασε πάντως να αφήσεις τα ελάχιστα δυνατά πάνω. Μπορεί να είναι κάποιο βραχυκύκλωμα. Ξεκίνα με μόνο μητρική και επεξεργαστή (μην το παρατραβήξουμε :p) και προσπάθησε να ανοίξεις. Αν σου κάνει κατευθείαν πρόβλημα είναι μητρική πιθανότατα. Αν δουλεύει σωστά αλλά μόλις βάλεις κάτι άλλο αρχίσει, βρήκες το πρόβλημα. Ούτε κάρτα γραφικών μη βάλεις στην αρχή.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

49
Κοίτα, αν ο υπολογιστής ανοίγει και δεν μπορεί να μπει στα Widnows με επακόλουθο να κάνει restart είναι σίγουρα πρόβλημα με το σκληρό δίσκο. Αν δε μένει ανοικτός για περισσότερα από 10 δευτερόλεπτα κάθε φορά (1 βλέπω πιο πάνω), τότε είναι πρόβλημα με το motherboard. Σε αυτή την περίπτωση πολύ απλά παίρνεις καινούργιο υπολογιστή, αφού η αλλαγή θα είναι ασύμφορη... :whistle:
cron