Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

71
Μάλλον είμαι offtopic, αλλά δε βρήκα καταλληλότερο μέρος να ποστάρω την απορία μου.

Λοιπόν, θέλω να στείλω ένα mail σεντόνι, και προφανώς θα έχω συνημμένες εικόνες και διαγράμματα. Τι πρέπει να κάνω ώστε να παραπέμπω τον αναγνώστη του mail στην αντίστοιχη εικόνα/chart που θα έχω επισυνάψει, χωρίς όμως να φεύγει απο τη ροή του κειμένου (πχ με καποιο λινκ)??

Ας πούμε να έχει αυτή τη μορφή:
Spoiler: show
Το ποσοστό της δουλειάς για τη διπλωματική εργασία είναι ξεκάθαρο εδώ
Αν παίζει ρόλο, το mail θα το στείλω μέσω Outlook
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

72
Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα μνήμης της φωτογραφικής μου μηχανής. Συγκεκριμένα δεν υπάρχει καμία φωτογραφία μέσα! :cry: Θα γίνω λίγο πιο σαφής: Σήμερα το πρωί τράβηξα αρκετές φωτογραφίες ώσπου διαπίστωσα ότι οι φωτογραφίες των προηγούμενων ημερών δεν υπήρχαν... Γυρνώντας στο σπίτι πήγα να περάσω τις σημερινές φωτογραφίες και ούτε αυτές υπήρχαν!!!! Ωστόσο φαίνεται στη χωρητικότητα του δίσκου ότι υπάρχει δεσμευμένος χώρος.
Προσπάθησα να ακολουθήσω αυτές τις οδηγίες http://en.kioskea.net/forum/affich-5985 ... emory-card αλλά δε βρήκα άκρη. Συνήθως δεν το ψάχνω μόνη μου (φοβάμαι μην κάνω τα πράγματα χειρότερα) οπότε τώρα φοβάμαι ότι έκανα τα πράγματα χειρότερα... :(

Έχει κανείς ιδέα τι να κάνω;;; :help:
Spoiler: show
Τράβηξα κι ένα ωραίο βίντεο σήμερα και σε λίγο -αν δε μπορέσω να ανακτήσω τις φωτογραφίες- θα με πιάσουν τα νεύρα μου...
Επίσης πού μπορεί να οφείλεται αυτό που συνέβει; Στον Η/Υ, στην κάρτα μνήμης ή στη φωτογραφική μηχανή; Σάρωσα την κάρτα μνήμης με το antivirus και δε μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα ούτε ο υπολογιστής νομίζω έχει ιό...
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

73
Πρώτη σκέψη, κατέβασε κάποιο data recovery πρόγραμμα και τσέκαρε τι θα βρει. Σε μια αντίστοιχη κατάσταση είχα βρει κατι φωτό ενός χρόνου πριν.

πχ: http://lifehacker.com/5237503/five-best ... very-tools


το Recurva πρεπει να χα δοκιμάσει
John Freeman who was Gordon Freemans brother was one day in an office typing on a computer.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

74
nothingface0 έγραψε:Πρώτη σκέψη, κατέβασε κάποιο data recovery πρόγραμμα και τσέκαρε τι θα βρει. Σε μια αντίστοιχη κατάσταση είχα βρει κατι φωτό ενός χρόνου πριν.

πχ: http://lifehacker.com/5237503/five-best ... very-tools


το Recurva πρεπει να χα δοκιμάσει
Το recuva χρησιμοποιώ κι εγω και τώρα βλέπω ότι το έχω περασμένο σε ένα USB. Θες να τη φέρεις αύριο μαζί σου και να συναντηθούμε κάποια ώρα στο αναγνωστήριο να το δούμε;

Ή αν βαριέσαι να το φέρεις μαζί σου δίνω το USB και όταν ξεμπλεξεις μου το φέρνεις :-P
Kuchiki Byakuya

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

75
Καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο! :)
Μόλις δοκίμασα το Recuva κι εγώ και δε μπόρεσε να μου βρει όλες τις φωτογραφίες. Θα ξαναπροσπαθήσω με αυτό ή με ένα άλλο δωρεάν προγραμματάκι που έχει, αλλιώς με βλέπω αύριο στο Αναγνωστήριο!
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

76
Δοκιμάστε αν θέλετε και το TestDisk ή/και το PhotoRec, τελικά το τελευταιο πρεπει να μου χε κάνει τη σωστότερη δουλειά. Δεν έχει γραφικό περιβάλλον αλλα δε θα σας δυσκολέψει.
John Freeman who was Gordon Freemans brother was one day in an office typing on a computer.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

77
Το PhotoRec είναι ακριβώς για την ανάκτηση φωτογραφιών από κάρτες μνήμης (και άλλα μέσα). Λειτουργεί μέσω εντολών αλλά είναι πολύ εύκολο! Απλώς το ξεκινάς και σου έχει μενού που σε καθοδηγεί. Αν δεν βρήκε όμως κάτι ένα πρόγραμμα, δε νομίζω ότι θα βρει ένα άλλο...

Μια πιο απλή λύση που μπορεί να είχε δουλέψει θα ήταν να την έβαζες σε έναν υπολογιστή με linux (πχ φορτώνοντας ένα live CD). Αν είχαν "κρυφτεί" από "κάποιον ιό" (μου έχει τύχει σε μολυσμένο φλασάκι) θα τις έβλεπες κανονικά σε linux. Επίσης μπορεί να σου εμφάνιζε τον φάκελο Trash και να ήταν μέσα. Μου έχει τύχει και αυτό.

Καλή δύναμη και ψύχραιμες κινήσεις!

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

78
MakisH έγραψε:Αν δεν βρήκε όμως κάτι ένα πρόγραμμα, δε νομίζω ότι θα βρει ένα άλλο...

Μην το λες καθόλου, ειδικά με την ανάκτηση αρχείων παίζει μεγάλη διαφορά από πρόγραμμα σε πρόγραμμα (άσε που όσα δεν είναι εντελώς-εντελώς δωρεάν στα πρήζουν να αγοράσεις το ΦΟΥΛ ΒΕΡΖΙΟΝ με όλες τις δυνατότητες και τετοια).
John Freeman who was Gordon Freemans brother was one day in an office typing on a computer.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

79
Εντάξει, κάτι έκανα!
Επιβεβαιώνω τον προλαλήσαντα! Με το PhotoRec ανέκτησα 738 φωτογραφίες ενώ με το Recurva μόνο 129! Το PhotoRec με τρόμαξε στην αρχή, αλλά τελικά τα κατάφερα.
Δυστυχώς δε μπόρεσα να ανακτήσω το βίντεο που τράβηξα που είχε μεγάλη συναισθηματική αξία :weep: αλλά με τη γκαντεμιά που με δέρνει, το γεγονός ότι έσωσα μερικώς την κατάσταση είναι θαύμα!

Σας ευχαριστώ όλους σας παιδιά! Κερνάω σοκολάτα (αύριο στο Αναγνωστήριο 10.30, περάστε μιας και δε σας ξέρω όλους)!!! :D

Τέλος πιστεύετε πως αν πάρω καινούρια κάρτα μνήμης θα λυθεί το θέμα ή μπορεί να φταίει και η ίδια η φωτογραφική μηχανή;
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

80
Τέλεια! :D
Θα πρότεινα, αν εξακολουθείς να θέλεις το βίντεο, άσε την κάρτα στην άκρη. Μην ξαναγράψεις τίποτα σε αυτήν μέχρι να το ανακτήσεις, πάρε μια άλλη. Δοκίμασε και με άλλα προγράμματα, κάτι μπορεί να γίνει!

Πιθανότατα πάντως φταίει η κάρτα μνήμης, παρά η φωτογραφική μηχανή.