Re: Αγορά Laptop

12
ggianniko έγραψε:
το μπατζετ μου θα ελεγα πως εχει ενα ανωτατο οριο 400 ευρω (μονο για το κουτι)
Γιατί δεν παίρνεις ένα κουτί με 30 ευρώ για να διαθέσεις τα υπόλοιπα για ραμ, επεξεργαστη κλπ?
με εστειλες τωρα :razz:

Re: Αγορά Laptop

13
navier-stokes έγραψε:Καταρχάς, νομίζω είσαι λίγο off-topic και ίσως θα έπρεπε να ανοίξεις ένα νέο θέμα.
[offtopic]
Για να μην γκρινιάζει ο φίλτατος navier stokes σας μετακίνησα σε νέο τόπικ
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Αγορά Desktop

14
καλησπερα,
θα ηθελα να αγορασω υπολογιστη φετος μιας και το λαπτοπ μου αρχιζει να υπολειτουργει.
τι θα προτεινατε, λαπτοπ ή σταθερο?
γενικα αναλογα με τις αναγκες της σχολης τι hardware χρειαζομαι? ειμαι 1ο ετος αλλα μιας και μπαινω σε αυτη την διαδικασια θα ηθελα να κανω καλη αγορα που να με καλυψει για τα επομενα ετη.
οσο για το οικονομικο φανταζομαι μεταξυ 700-1000€ ειναι ενταξει(σωστα?)
ευχαριστω!

Re: Αγορά Desktop

15
Καλησπερα- καλημερα!
Για την σχολη, η αγορα λαπτοπ ειναι μονοδρομος, διοτι δεν θα ειναι λιγες οι φορες που θα χρειαστει να δουλεψεις σε διαφορα μερη, ειδικα οσο μεγαλωνει το ετος που εισαι στην σχολη.
Οσον αφορα το hardware την δουλεια σου για την σχολη μας την κανεις και με λαπτοπ των 300 ευρο το οποιο θα σε καλυψει για ολα τα ετη.
Τωρα για να δεις κατι πιο αξιοπρεπες σε επιπεδο αποδοσης, θα πηγαινα σε ενα λαπτοπ dell ( για το service της και μονο.. ολες οι εταιριες το ιδιο hardware βαζουν μεσα στο barebone ).
Συγκεκριμενα στο 3543 ( το οποιο και δουλευεται απο πολλα ατομα στη σχολη ) με τον i5 και μια πολυ απλη καρτα γραφικων 820Μ (οχι οτι την χρειαζεσαι στα προγραμματα της σχολης, απλα μονο και μονο για να σου αποφορτιζει τον επεξεργαστη) τιμη 529 σε καταστημα του σκρουτζ κοντα στην ομονοια (ονοματα δεν λεω, αλλα θα το βρεις).
Η μονη μου συμβουλη ειναι οτι σε αυτα τα 530ευρο ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (αλλα και για να διατηρησω την φημη μου στον kiritoshu), θα εβαζα αλλα 90 ευρο για να παρω τον 850 evo 250gb ssd της samsung για να πεταει το pc για τοσο καιρο που θα το βαρεθεις και θα παρεις αλλο. Ενω οι απλοι δισκοι HDD που εχουν μεσα το 99% των λαπτοπ θελουν καδο στα 5 χρονια.
Αυτα απο μενα! Καλες αγορες!