Re: Αγορά Laptop

1
Ειμαι στη δυσκολη θεση να ψαχνω για ντεσκτοπ με σχετικο μειωμενο μπατζετακι οποτε κοιταζω για πιο φθηνες λυσεις. Το ερωτημα ειναι ποια ειναι τα μινιμουμ για να δουλεψω με προγραμματα απαραιτητα για τη σχολη και να μην κατεβαζω παναγιες καθε φορα που θα κολλαει (πολυ σημαντικο αυτο, τα πισι που κολλανε μπορουν να με εκνευρισουν σε τεραστιο βαθμο). Υπαρχει καποιος που να μπορει να προτεινει σε ποιους τομεις να εστιασω ωστε να εχω ενα συστημα που να κανει ικανοποιητικη δουλεια με αξιοπιστια? Το θελω αποκλειστικα για ενασχοληση με τα των σπουδων και σερφινγκ οποτε για κατι πιο προχωρημενο ουτε λογος :D

Re: Αγορά Laptop

3
1o) Επεξεργαστής 2ο) Ram 3ο) Χρονισμός RAM με αυτή τη σειρά. Βγάλε ανώτατο budget. Στον επεξεργαστή εννοείται οτι πάς για i7 και κοιτάς χρονισμό, πυρήνες (συνήθως 4) και γενιά (η σειρά συζητήσιμη). Σκληρό αμα έχεις ξεμείνει μπακαγιόκο και δεν θα βάλεις πολύ πράμα απο προγράμματα, πάρε SSD, αλλιώς HD και κοιτάμε τα rpm του ( οχι κάτω απο 7200).
Θα χορέψετε ...

Re: Αγορά Laptop

4
GK1992 έγραψε:Στον επεξεργαστή εννοείται οτι πάς για i7
Νομίζω οτι i7 είναι overkill για την σχολή μας.

Επίσης θα χρειαστείς κάρτα γραφικών. Τίποτα ιδιαίτερο, απλα χωρίς μια -έστω και φθηνή- ανεξάρτητη καρτα, αλλιως, με τα γραφικά της μητρικής θα εχεις θεματάκια.

Εγω θα σου έλεγα να κοιταξεις και επεξεργαστές AMD για να σώσεις μερικά ευρώ και να επενδύσεις στα κομμάτια του υπολογιστή που θα τον κάνουν πιο εργονομικό, πχ μια καλή οθόνη και πληκτρολόγιο.
GK1992 έγραψε:Σκληρό αμα έχεις ξεμείνει μπακαγιόκο και δεν θα βάλεις πολύ πράμα απο προγράμματα, πάρε SSD.
Πραγματικά καλύτερα να βάλεις ssd και τουλαχιστον ενα 4αρι ram παρα να ξεπαραδιαστείς στον επεξεργαστή.

Re: Αγορά Laptop

5
Mathcad, Matlab, Mathematica, Comsol, Aspen, Compilers, Microsoft Visual Studio αν είναι μερακλής και θέλει κατά λέξη "πολυ σημαντικο αυτο, τα πισι που κολλανε μπορουν να με εκνευρισουν σε τεραστιο βαθμο". Πολλοί επεξεργαστές i5 είναι 2πύρηνοι και το hyperthreading τους είναι ανάπηρο (για cache που επηρεάζει επίσης άμεσα το multitasking ας μη συζητήσουμε καν). Για να πάρει χρονισμούς i5 που να του δώσουν απόδοση (για multitasking δε συζητάμε όταν είναι 2 και 4 πυρήνες πίσω) αγοράζει άνετα εναν i7 με σοβαρό cache, και πάλι αξίζει μόνο αν θέλει καθαρή απόδοση σε μια εφαρμογή (π.χ. gaming) . Το κινητό μου αυτή τη στιγμή έχει 4 πυρήνες, σημείωση.

Γραφικά τραβάει απο τα Intel HD graphics (ή τα APU της AMD) που υπερεπαρκούν, όχι απο την motherboard, και αυτή την εποχή, αν δεν αγγίξει ποτέ game το pc, δε θα χει κανένα θέμα και χωρίς κάρτα.

RAM με 4αρι δε θα πάει ούτε μέχρι το περίπτερο εκτός αν έχει 4 προγράμματα ανοικτά (οχι παράθυρα, γενικά), αυτή τη στιγμή σε idle είμαι στο 30% με 8GB και χωρίς skype, steam, youjizz και ιστορίες (τυχαία παραδείγματα).

Όλη αυτή η συζήτηση γίνεται στη βάση του "να μη κολλάει το πισί" σε καλή χρήση Χημ Μηχ. Ας μας πει το χρήμα να κάνουμε τα κουμάντα μας γιατί με budget o φίλος μπορεί να εννοεί 200 ευρώ (οπότε και μπορεί να πάρει ενα Alcatel Idol X και ενα στικάκι 2gb δώρο).
Θα χορέψετε ...

Re: Αγορά Laptop

7
Επειδή στο μυαλό μου το budget είναι γύρω στα 400-500€ - το minimum για desktop απλής χρήσης νομίζω - ο i7 ειναι το 70 με 80%. Αν το budget είναι διπλάσιο ξέρω γω αγνοειστε με κανονικότητα.

Εγώ έτρεχα το comsol σε laptop με i3 @ 2,4 και 4 GB ram και κάνα δυο αλλά πραγματα ανοιχτα και ηταν οκ. Δεν χρειάστηκε επίκληση στα θεια ή να να κλείσω τον υπολογιστή επειδη σκαλωσε το σύμπαν.
Τώρα αν θελει ο φίλος να τρέχει ολα τα παραπανω προγράμματα μαζι ενω ταυτόχρονα κανει compile κωδικα, οκ ( ή κανει κάτι πολύ πιο εξεζητημένο στο comsol πχ ).

Θα προτιμουσα εγώ να εχω dual monitor ας πουμε , που βοηθάει απίστευτα όταν κανεις εργασια παρα το PC μου να σκοτωνει στα benchmarks.

Re: Αγορά Laptop

8
παιδια συγγνωμη που αργησα να απαντησω :weep: το μπατζετ μου θα ελεγα πως εχει ενα ανωτατο οριο 400 ευρω (μονο για το κουτι) και συμμφωνα με οσα προτεινετε μου φαινονται καπως λιγα (γενικα λιγα για αγορα αξιολογου πισι αη νοου) οποτε να υποθεσω θα αναγκαστω να κανω καποιες περικοπες στον τομεα περφορμανς? πιστευετε οτι αξιζει η παραγγελια απο ιντερνετικο μαγαζι εξωτερικου παρα το ρισκο του δυσχερους σερβις?

Re: Αγορά Laptop

9
KourdistoPrwktokali έγραψε: πιστευετε οτι αξιζει η παραγγελια απο ιντερνετικο μαγαζι εξωτερικου παρα το ρισκο του δυσχερους σερβις?
Ελπίζω να μην εννοείς έτοιμο PC (συναρμολογημένο).

Το εξωτερικό εχει ένα θεματακι.
1) capital controls. Πως θα πληρώσεις? (υπάρχει ένα hack για paypal αλλά δεν είναι σίγουρο)
2) Αν δεν είναι απο ΕΕ υπάρχει η μικρή πιθανοτητα να περασει τελωνείο και να σκασεις επιπλέον $. (εμένα μεχρι τώρα μου εχει τύχει μία φορά, σε κάτι ογκώδες-όπως πύργος PC)
3) Αμα είναι από πχ. Κίνα τρέχα γύρευε αμα κάτι δεν δουλεύει.

Και τέλος δεν πιστεύω ότι θα είναι τόσο πολύ φθηνότερο που να αξίζει τον κόπο (και την αναμονή).

Re: Αγορά Laptop

10
Οι αγορές από το εξωτερικό δε νομίζω ότι αποτελούν- λόγω των capital controls- ιδιαίτερο ζήτημα πλέον. Όσον αφορά την PayPal, μάλιστα, από το Σεπτέμβριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά και στην Ελλάδα, χωρίς να χρειάζεται το οποιοδήποτε "κολπάκι". Πολλές εταιρείες νομίζω, επίσης, δίνουν διεθνή εγγύηση και άρα, στη θεωρία, δε θα αντιμετώπιζες κάποιο ζήτημα. Στη θεωρία πάντοτε, γιατί στην Ελλάδα ζούμε και το θέμα του service και των εγγυήσεων είναι πολύ πονεμένο. Πάντως και εγώ δεν πιστεύω ότι αξίζει να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία, αφού στις περισσότερες φορές μπορείς να βρεις πολύ καλές τιμές (μάλιστα, ακόμα και χαμηλότερες) σε μαγαζάκια από το skroutz.

Θα ρίξω μια ματιά αύριο, να δω με το budget που έχεις, τι μπορεί να γίνει.
cron