Re: Αγορά Laptop

12
Για το Microsoft Office, ως φοιτήτρια μπορείς να πάρεις το Office 365 με 80€ για 4 χρόνια (άδειες χρήσης για 2 Η/Υ και 2 φορητές συσκευές, υποθέτω μόνο windows phone). Αν αποδεχτούμε το ότι το λογισμικό έχει κάποιο κόστος (αφού στη συγκεκριμένη περίπτωση απασχολούνται μισθωτοί προγραμματιστές για την ανάπτυξή του) και το ότι οι μη-φοιτητικές εκδόσεις κοστίζουν αρκετά παραπάνω, θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι λογική τιμή. Φυσικά κάποιος θα μπορούσε να πει και το αντίθετο.

Το LibreOffice (το πλέον δημοφιλές ελεύθερο αντίστοιχο του Microsoft Office αυτή τη στιγμή) είναι φυσικά δωρεάν και θα ήταν καλό να του ρίξεις μια ματιά. Δυστυχώς όμως, λόγω του ότι το Microsoft Office είναι κλειστού κώδικα (δεν ξέρει κάποιος τρίτος το πώς έχει φτιαχτεί), οι δύο σουίτες δεν είναι ακόμα ικανοποιητικά συμβατές κατά τη γνώμη μου. Και επειδή θα χρειαστεί κατά καιρούς να δουλέψεις μαζί με άλλους σε κάποιο κοινό αρχείο για μια ομαδική εργασία, αυτό θα είναι λίγο πρόβλημα. Εκτός φυσικά αν χρησιμοποιείτε όλοι LibreOffice/OpenOffice (ή όλοι LaTeX).

Πάντως, θα σου φανεί περίεργο, αλλά ασχολούμενος με το ελεύθερο λογισμικό ευαισθητοποιήθηκα λίγο παραπάνω και ως προς το κόστος και τις άδειες χρήσης. Πιστεύω πως θα έπρεπε να σκεφτόμαστε ανάμεσα σε "εμπορικό λογισμικό που το χρησιμοποιείς νόμιμα" και σε "ελεύθερο λογισμικό που το χρησιμοποιείς νόμιμα". Η πειρατεία παρότι βολεύει, δεν είναι βιώσιμη λύση, για τον πολύ απλό λόγο του ότι μια επιχείρηση πχ δεν μπορεί να έχει πειρατικό λογισμικό. Είναι καλό λοιπόν, όπου δεν μπορείς να αντέξεις το κόστος του εμπορικού λογισμικού, να προσπαθείς να το αντικαταστήσεις με ελεύθερο ή έστω απλώς δωρεάν. Και, ευτυχώς, ο κόσμος πάει προς τα εκεί σιγά σιγά και το ελεύθερο λογισμικό γίνεται ολοένα και πιο ανταγωνιστικό.

Re: Αγορά Laptop

13
Καλο το ελευθερο λογισμικο προφανως ρε Μακη αλλα δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα η χασουρα για την Microsoft. Δεν περιμενουν να πληρωθουν απ τα subscriptions.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

14
Λοιπόν έχω 2 ερωτήσεις. Πρώτον ένα αρχείο latex που οταν έκλεισε αποτομα ο υπλογιστης έγινε blank δεν υπάρχει λύση ε?
2ον ύπος συσκευής: Έχω 2 υπολογιστές υπόψην ο πρώτος έχει 529 και ο δεύτερος 599 συμφέρει να παρω 599? :weep:
Notebook
Διαγώνιος οθόνης (inch):
15.6 inch
Επεξεργαστής:
Intel® Core™ i5-5200U Processor (3M Cache, up to 2.70 GHz)
Κάρτα γραφικών:
HD Graphics 5500
Μνήμη RAM:
4 GB DDR3-RAM
Χωρητικότητα σκληρού δίσκου:
500 GB
Λειτουργικό σύστημα:
Windows 8.1 64 bit
---------

Τύπος συσκευής:
Notebook
Διαγώνιος οθόνης (inch):
15.6 inch
Επεξεργαστής:
Intel® Core™ i5-5200U Processor (3M Cache, up to 2.70 GHz)
Κάρτα γραφικών:
GeForce 820M
Αποκλειστική μνήμη γραφικών:
2 GB
Μνήμη RAM:
8 GB DDR3-RAM
Χωρητικότητα σκληρού δίσκου:
1 TB
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

15
panos108 έγραψε:Λοιπόν έχω 2 ερωτήσεις. Πρώτον ένα αρχείο latex που οταν έκλεισε αποτομα ο υπλογιστης έγινε blank δεν υπάρχει λύση ε?
2ον ύπος συσκευής: Έχω 2 υπολογιστές υπόψην ο πρώτος έχει 529 και ο δεύτερος 599 συμφέρει να παρω 599? :weep:
Notebook
Διαγώνιος οθόνης (inch):
15.6 inch
Επεξεργαστής:
Intel® Core™ i5-5200U Processor (3M Cache, up to 2.70 GHz)
Κάρτα γραφικών:
HD Graphics 5500
Μνήμη RAM:
4 GB DDR3-RAM
Χωρητικότητα σκληρού δίσκου:
500 GB
Λειτουργικό σύστημα:
Windows 8.1 64 bit
---------

Τύπος συσκευής:
Notebook
Διαγώνιος οθόνης (inch):
15.6 inch
Επεξεργαστής:
Intel® Core™ i5-5200U Processor (3M Cache, up to 2.70 GHz)
Κάρτα γραφικών:
GeForce 820M
Αποκλειστική μνήμη γραφικών:
2 GB
Μνήμη RAM:
8 GB DDR3-RAM
Χωρητικότητα σκληρού δίσκου:
1 TB
Για το latex δεν εχω ιδεα... αλλα για τοσο μικρη διαφορα θα πηγαινα στανταρ στη μεγαλυτερη μνημη! Δεδομένου ότι κοιτάς ίδιο τύπο επεξεργαστή.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

16
panos108 έγραψε:Λοιπόν έχω 2 ερωτήσεις. Πρώτον ένα αρχείο latex που οταν έκλεισε αποτομα ο υπλογιστης έγινε blank δεν υπάρχει λύση ε?
2ον ύπος συσκευής: Έχω 2 υπολογιστές υπόψην ο πρώτος έχει 529 και ο δεύτερος 599 συμφέρει να παρω 599? :weep:
Notebook
Διαγώνιος οθόνης (inch):
15.6 inch
Επεξεργαστής:
Intel® Core™ i5-5200U Processor (3M Cache, up to 2.70 GHz)
Κάρτα γραφικών:
HD Graphics 5500
Μνήμη RAM:
4 GB DDR3-RAM
Χωρητικότητα σκληρού δίσκου:
500 GB
Λειτουργικό σύστημα:
Windows 8.1 64 bit
---------

Τύπος συσκευής:
Notebook
Διαγώνιος οθόνης (inch):
15.6 inch
Επεξεργαστής:
Intel® Core™ i5-5200U Processor (3M Cache, up to 2.70 GHz)
Κάρτα γραφικών:
GeForce 820M
Αποκλειστική μνήμη γραφικών:
2 GB
Μνήμη RAM:
8 GB DDR3-RAM
Χωρητικότητα σκληρού δίσκου:
1 TB
Το δεύτερο, μοιάζει να υπερέχει αρκετά.
Kuchiki Byakuya

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

20
Άρα (αν μιλάμε για την ίδια σειρά και έτος) το ένα έχει 4GB RAM, AMD GPU, 500GB HDD ενώ το άλλο 8GB RAM, nVidia GPU, 1TB HDD. Δεν έχω ιδέα για το πώς συγκρίνονται οι δυο GPU μεταξύ τους σε επιδόσεις, αλλά η nVidia υποτίθεται ότι έχει καλύτερη υποστήριξη για Linux. Τα 8GB RAM θα σου ήταν πολύ χρήσιμα αν τρέχεις ένα ή περισσότερα Virtual Machines. Το 1TB HDD μαλλον θα σου είναι άχρηστο. Αν μπορείς να βρεις κάτι με SSD ή έστω υβριδικό SSD+HDD θα άξιζε. Επίσης είναι πολύ καλό ο επεξεργαστής να έχει και κύκλωμα γραφικών, θα έχεις μεγάλη διαφορά στη μπαταρία (μάλλον αυτός υποστηρίζει).
cron