Re: Πρόβλημα στο ΣΚληρό Δίσκο.

21
Χελόου Γκαιζ!

Το 4ετές Dellάκι μου πνέει τα λοίσθια (ή όπως γράφεται). Τα παιξε ο εσωτερικός σκληρός. Ο παλιός σκληρός ήταν ένας 500 GB |Sata II. Διαβάζοντας στο internet οτι οι SATA ειναι backwards compatible και μεσα στον πανικο μου να φτιαξω αμεσως το πισι πήγα και αγόρασα εναν Western Digital Sata III 500 GB από μεγάλο κατάστημα. Όταν όμως έβαλα το νεό σκληρό δίσκο δεν αναγνωριζόταν από το σύστημα. Στα Settings δλδ βγάζει στη θέση του σκληρού δίσκου none. Τον παλιό τον αναγνωρίζει.

Προβλήματα προς λύση:
1. Γιατί δε δουλεύει αφού είναι backwards compatible (Πλαίσιο και Dell σήκωσαν τα χέρια ψηλά. Η Dell όχι και τόσο γτ χρεώνει 120 ευρώ το να πάρεις σκληρό απευθείας απαυτούς....)
2. Να ψάξω να αγοράσω Sata II (που είναι πιο ακριβοί) κάπου στο ιντερνετ ή να προσπαθησω να κανω αυτον τον καινουριο να δουλεψει..Υπάρχει ελπίδα?
Einmal ist keinmal

Re: Αγορά Laptop

24
Τον πήγα στο μεγάλο κατάστημα που τελικά αποκάλυψα και δουλεύει :bleh: . 'Εβαλα έξτρα διπλή χαρτοπετσέτα από κάτω και τελικά έπιασε :T: . Ο νέος είναι πιο λεπτός από τον παλιό οπότε δεν έκανε καλή επαφή όπως αποδεικνύεται.
Μπα δεν παίρνω SSD, θα έχω νέο λάπτοπ από Σεπτέμβρη. Απλώς χρειαζόμουν ένα σκληρό να κουβαλήσει μέχρι το καλοκαίρι!
Einmal ist keinmal

Re: Αγορά Laptop

25
Είχα λαπτοπ 9 χρόνια το οποίο με εξατέλειψε το Δεκέμβρη. Αν κάποιος θέλει ένα καλό λάπτοπ,ένα κτήνος προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό που πήρα! Acer, intel core i7 2GHz με turbo boost στα 3,1 GHz ,NVIDIA GeForce 840M με 2 GB VRAM , 8GB RAM και 1 ΤΒ σκληρό.Η μπαταρία κρατάει 7 ώρες και είναι απίστευτα ελαφρύ λάπτοπ. Βέβαια το πήρα λίγο τσιμπημένο (800 ευρώ) αλλά αξίζει τα λεφτά του!
"we need to concentrate on more than meets the eye" Placebo