Πρόβλημα με το matlab

1
Παιδιά γεια σας! Έχω κάνει την εργασία της ρύθμισης στο matlab αλλά έχω ένα πρόβλημα. Όταν πάω να το αποθηκεύσω στον υπολογιστή μου , μου βγάζει το μήνυμα που φαίνεται παρακάτω. Προσπάθησα να το αγνοήσω αλλά όταν πήγα να ανοίξω το (αποθηκευμένο) αρχείο ξανά δεν άνοιγε και μου ξαναεμφάνισε το μήνυμα. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Σημείωση : Δουλεύω με το matlab 7.12 (R2011.a) αν αυτό έχει σημασία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα
σφαλμα.PNG

Re: Πρόβλημα με το matlab

2
Αρχικά κάνε το εξής: Κλείσε το matlab, άνοιξέ το και μετά πάτα simulink στο command-line για να ανοίξει το πρόγραμμα. Αφού ανοίξει πάτα open από μεσα στο αρχείο του μοντέλου .mdl .

Αν δεν δουλέψει αυτό, λογικά έχεις γραμμένα κάπου ελληνικά γράμματα και για αυτό στα έχει κάνει encoding με windows-1253 και κάπου μπλέκεται. Προσπάθησε να το αλλάξεις σε unicode (για παράδειγμα UTF-8). Κλείσε το simulink/matlab, άνοιξε το matlab, γράψε στην κονσόλα

Κώδικας: Επιλογή όλων

slCharacterEncoding('UTF-8')
, enter, και μετά από μέσα από το matlab προσπάθησε να ανοίξεις το simulink όπως πριν και μετά το αρχείο..Πες μου αν δούλεψε τίποτα από αυτά.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Πρόβλημα με το matlab

3
Δοκίμασα το UTF-8, αλλά όταν πήγα να ανοίξω το αρχείο μου έλεγε στο command window ότι είτε δεν υπάρχει είτε δεν το βρίσκει το αρχείο. Δεν κατάλαβα γιατί. Μετά προσπάθησα αντί για UTF να βάλω windows-1252 και μου άνοιξε. Λες να υπάρξει πρόβλημα όταν το στείλω; Να μην μπορούν να το ανοίξουν;

Re: Πρόβλημα με το matlab

5
Παίζει να έχω εισάγει τις σταθερές πριν γυρίσω το πληκτρολόγιο στα αγγλικά. Απλά δοκίμασα να το ξανακάνω και πρόσεξα να τα βάλω όλα με γυρισμένο πληκτρολόγιο, αλλά και πάλι μου το έβγαζε. Θα ρωτήσω στο εργαστήριο, κι αν υπάρχει πρόβλημα, μάλλον θα χρειαστεί να κάνω καινούριο.

Re: Αγορά Laptop

6
Ερώτηση.. Πώς γίνεται να βάλουμε 2 3-D διαγράμματα το ένα πάνω στο άλλο στη Matlab?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρόβλημα με το matlab

7
Νομίζω το subplot κάνει και για 3D: http://www.mathworks.com/help/matlab/ref/subplot.html

Εκτός αν εννοείς δυο επιφάνειες στο ίδιο διάγραμμα πχ...
Τότε λογικά το hold θα κάνει δουλειά. Όχι;
http://www.mathworks.com/help/matlab/cr ... graph.html

(συγγνώμη για τα απανωτά edits)