Ποιον Web browser προτιμάτε;

Chrome / Chromium
Σύνολο ψήφων: 19 (50%)
Firefox
Σύνολο ψήφων: 14 (37%)
Internet Explorer
Σύνολο ψήφων: 1 (3%)
Opera
Σύνολο ψήφων: 4 (11%)
Safari (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Άλλον (προσδιορίστε) (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Σύνολο ψήφων: 38

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

11
Εγω προσωπικα ειμαι παιδί του Opera Browser kai Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Μάκη σε μια φράση που έγραψε
"Ο Opera μου φάνηκε κάπως "βαρύς" και "χαώδης". Κάνει τα πάντα αλλά... δεν τα χρειάζομαι!"
Οι επιλογές-δυνατότητες που παρέχονται απο τον Opera Browser είναι ασύληπτες.
Απαιτεί δυνατό σύστημα και πολλές ώρες εξοικείωσης-εκμάθησης. Μετά το χρονικό διάστημα προσαρμογής ( για εμένα ήταν πολύς καιρός και θεωρώ ότι δεν ξέρω ούτε τα μισά από όσα παρέχει ) δεν τον αλλάζω με τίποτα στο pc μου !!
Μαζί μου έλα πάνω απ'τα σύννεφα

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

12
Μετά απο 2 μέρες δοκιμών με τον Chrome μπορώ να πω οτι είναι πλέον σαφώς καλύτερος του firefox που είχα τα τελευταία χρόνια. Είναι πολύ πιο γρήγορος και δεν κολλάει σχεδόν ποτέ. Υπάρχουν άπειρες επιλογές για extensions, κ καθε φορα που εγκαθιστας ένα απο αυτά δν χρειάζεται να κάνεις restart.

Με την αλεπουδίτσα τελευταία δεν τα πήγαινα καθόλου καλά, όλο μου κόλλαγε (όχι μόνο o browser, αλλά όλο το πισί) κ καθυστερούσε κάποιες φορές να μου εμφανίσει τις σελίδες. Είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν ο ΙΕ είναι πιο γρηγορος του (βλασφημία :inlove: )!!!

Πολλά RESPECT στον Chrome λοιπόν, αλλαξοπίστησα για χαρη του :inlove: Τέρμα τα κολλήματα, οι σελίδες κατεβαίνουν "σφαίρα" και τα extensions του είναι απίστευτα πρακτικά και δεν δείχνουν να εχουν επηρεάσει την ταχύτητα του προγραμματος.
"I went numb when I learned to see..."

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

14
PeriklisP έγραψε:Μα, μα... :shock:

Τι θα κανεις αμα το Google γινει ο σατανικος κυριαρχος του Ιντερνετ; Θα ξερει τα παντα για σενα!
Πάω στοίχημα οτι η Google ήδη ξέρει τα πάντα για εμένα :razz: Αν λοιπόν ποτέ "καταδικαστεί", λέμε τώρα, για την πολιτική απορρήτου της ελπίζω και εύχομαι η αλεπουδίτσα να έχει λύσει τα θέματά της. :starwars:
"I went numb when I learned to see..."

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

16
Καλός ο chrome... αλλά...
1. δεν έχει λύσει κάποια θέματα στο media play (δες live24.gr)
2. τα downloads ακόμη και εάν επιλέξεις opennow πρέπει να κατέβουν απ ευθείας στο pc, δεν τα ανοίγει σαν νέο παράθυρο...
ok δεν έχω στανταρ τσεκάρει όλες τις επιλογές βεβαια...

γενικώς χρησιμοποιώ και τους 2 και μπορώ να επιβεβαιώσω τα κολλήματα του αγαπημέου mozilla :(
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

17
Κι εγώ στις τελευταίες (πολλές) εκδόσεις που χρησιμοποιώ στα Windows βρίσκω κάτι κολληματάκια ώρες ώρες. Αλλά σε Linux πάει σφαίρα απροβλημάτιστα. Εδώ και δυο εκδόσεις μάλιστα έχω περάσει στο beta update channel (δηλαδή τώρα έχω τον 17.0beta). Ωστόσο πλέον όποτε μπαίνω σε Windows διαπιστώνω ότι σέρνεται το σύμπαν, οπότε μικρό το κακό... :P

Πάντως έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από τότε που άρχισε να βγαίνει νέα έκδοση κάθε 6 βδομάδες. Και ο Chrome γενικώς έκανε πάρα πολύ καλό στην ανάπτυξη των browsers. Παρόλα αυτά, προτιμώ να υποστηρίζω το ανοιχτό μοντέλο και γι' αυτό πλέον χρησιμοποιώ την beta έκδοση του firefox, ώστε να δίνω και feedback.
fotinit17 έγραψε:Υπάρχουν άπειρες επιλογές για extensions, κ καθε φορα που εγκαθιστας ένα απο αυτά δν χρειάζεται να κάνεις restart.

Και στον firefox υπαχουν αμέτρητα add-ons. Όσο για τα restarts, πόσο συχνά αλλάζεις extensions; :P

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

18
MakisH έγραψε:
fotinit17 έγραψε:Υπάρχουν άπειρες επιλογές για extensions, κ καθε φορα που εγκαθιστας ένα απο αυτά δν χρειάζεται να κάνεις restart.

Και στον firefox υπαχουν αμέτρητα add-ons. Όσο για τα restarts, πόσο συχνά αλλάζεις extensions; :P
Το ξέρω οτι έχει αμέτρητα addons και η αλεπουδίτσα, αλλά όταν τα εγκαθιστάς σέρνεται το άτιμο το πρόγραμμα, έχω παρατηρήσει οτι ο chrome ειναι πιο ανεκτικός στα πολλά addons. Και πίστεψέ με, με την αναποφασιστικότητά μου χρειάζομαι πολλά restarts μέχρι να καταλήξω στο extension που θέλω :razz:
"I went numb when I learned to see..."
cron