Ποιον Web browser προτιμάτε;

Chrome / Chromium
Σύνολο ψήφων: 19 (50%)
Firefox
Σύνολο ψήφων: 14 (37%)
Internet Explorer
Σύνολο ψήφων: 1 (3%)
Opera
Σύνολο ψήφων: 4 (11%)
Safari (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Άλλον (προσδιορίστε) (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Σύνολο ψήφων: 38

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

21
Internet Explorer , Firefox και Chrome.
MakisH έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα add-ons τα θεωρώ άχρηστα. Προσωπικά εγκαθιστώ το πολύ 3-4 συγκεκριμένα!
Μερικα ειναι χρησιμα μονο για πολυ συγκεκριμενες λειτουργιες/sites,για αυτο τα έχω απενεργοποιημένα και τα ενεργοποιώ μόνο όταν χρειάζεται ,για να είναι όσο πιο light γίνεται ο Firefox

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

22
Ο Firefox 29 (αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο κανάλι Aurora, δηλαδή δύο εκδόσεις μπροστά από την τρέχουσα "σταθερή" έκδοση) έχει το νέο Australis theme!
http://www.mozilla.org/en-US/firefox/aurora/
https://blog.mozilla.org/ux/2013/12/whywhatiswhere/

Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό Aurora, μια χαρά σταθερό θα τον χαρακτήριζα. Μόνο κάποια add-ons δεν είναι πάντα συμβατά (μέχρι να ενημερωθούν). Δοκιμάστε τον!

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

23
Από άλλο topic, αλλά η ερώτηση είναι πιο σχετική με αυτό:
maria93 έγραψε:@MakisH
Μας λες δυο λόγια για το Opera;
Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει πολύ και η τελευταία φορά ήταν πριν 2-3 χρόνια μάλλον. Για να σου απαντήσω τον ξαναέψαξα λίγο και βλέπω ότι έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα τελευταία. Καταρχάς υπάρχει πλέον και για Linux (για πολύ καιρό υπήρχε μόνο για Windows) όπως και για κινητά και tablets. Ως προς τα κινητά ήταν ίσως ο πρώτος από τους γνωστούς browsers που βγήκε για κινητά, μάλιστα από την εποχή των πρώτων έγχρωμων κινητών που μπορούσαν να μπουν σε κανονικές ιστοσελίδες. Η λειτουργία που προσφέρει εκεί είναι ότι μεσολαβεί ανάμεσα στον server και στο κινητό σου, συμπιέζοντας τα δεδομένα που λαμβάνεις, ώστε να είναι πιο γρήγορος. Η ίδια λειτουργία παρέχεται και σε desktop περιβάλλον πλέον αλλά δεν νομίζω ότι έχει τόσο νόημα όσο στα κινητά. Επίσης τίθεται πάντα ένα θέμα ασφάλειας και ιδιωτικότητας.

Η εντύπωση που έχω για τον Opera είναι ότι ήταν πάντα καινοτόμος και είχε πάαααρα πολλές λειτουργίες και ρυθμίσεις. Αυτό ίσως δεν είναι πάντα τόσο καλό. Πάντως, παρότι είναι δωρεάν, δεν είναι ελεύθερο λογισμικό (ανοιχτού κώδικα), τουλάχιστον όχι ολόκληρος. Παλιότερα είχε και ένα σωρρό επιπλέον λειτουργίες όπως mail client, IRC client, bittorrent client αλλά πλέον μάλλον δεν προσφέρονται κάποιες από αυτές καθώς έχει υποστεί μεγάλες αλλαγές.

Έχει προσφέρει και αυτός πράγματα στη διαμόρφωση των Web standards και έχει εισάγει λειτουργίες που υλοποίησαν οι υπόλοιποι browsers αργότερα. Σίγουρα πάντως δεν είναι "ένας τυχαίος browser που δεν τον ξέρει κανείς". Τον βλέπω θετικά αλλά προσωπικά εξακολουθώ να υποστηρίζω Mozilla.

Re: Ποιον Web Browser προτιμάτε;

24
Κυκλοφόρησε ο Firefox 29 με το νέο interface. Επίσης είναι ακόμα πιο γρήγορος και, σύμφωνα με αυτό, είναι ο πιο γρήγορος πλέον. Και όπως πάντα, είναι ελεύθερος και σέβεται την ιδιωτικότητα των χρηστών του!
cron