Προβλήματα κατά τον προγραμματισμό σε Fortran

1
Καλησπέρα!
Είμαι νέο μέλος και π. νέα στο προγραμματισμό..Χρειάζεται να τρέξω προγράμματα σε fortran και έτσι κατέβασα το force που αναφέρετε. ΕΠιχειρώντας να κάνω compile εμφανίζει μνμ undefined reference to `...subroutine....' και undefined reference to `_ΜΑΙΝ_'. Γνωρίζει κάποιος γιατί τα εμφανίζει?
Δε μπορεί να συνδέσει τις έτοιμες υπορουτίνες που ζητάω να καλέσει?
Και το ΜΑΙΝ?τι είναι?
Παιδιά, θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας...Δεν ξέρω πού αλλού να απευθυνθώ!!
Ευχαριστώ!

Προβλήματα κατά τον προγραμματισμό σε Fortran

2
http://ecourses.chemeng.ntua.gr/courses ... g/?contact

Email των καθηγητών που διδάσκουν Fortran στο 1ο έτος...

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, ελπίζω να βοήθησα!
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Δωρεάν Fortran compilers

3
Καλώς μας ήρθες στο forum mara! :)
Εγώ προσωπικά δεν είμαι και πολύ σχετική με το αντικείμενο.. :whistle: αλλά σου συνιστώ να στήλεις κανένα mail νομίζω θα σε βοηθήσουν..
Όπως και να έχει πάντως σίγουρα θα σου απαντήσουν και ή ο PeriklisP ή ο MakisH που είναι λιγάκι πιο σχετικοί από εμένα, σύντομα το καλό που τους θέλω... :bleh:

Re: Προβλήματα κατά τον προγραμματισμό σε Fortran

5
Καλημέρα mara. :-)
Μην στείλεις mail, θα το βρούμε εδώ το πρόβλημα. ;-)

Καταρχάς "main" είναι το κυρίως πρόγραμμα (ό,τι βρίσκεται μεταξύ του "Program" και του "End [Program]") και subroutine αντίστοιχα οι υπορουτίνες.

Δεν είμαι σίγουρος γιατί σου βγάζει αυτά τα λάθη, θα προτιμούσα να δω τον κώδικα... Αν δεν θες να τον ανεβάσεις δημόσια, στείλτον μου με πμ.

Re: Προβλήματα κατά τον προγραμματισμό σε Fortran

6
Το link που μου έστειλες δεν δουλεύει, αν θέλεις ξαναστείλε μου και θα το δω μάλλον το απόγευμα. Πρέπει να φύγω και για τη συνέλευση. :) Μου έστειλε πάντως ο tim τον κώδικα και δοκίμασα κι εγώ μαζί του διάφορα. (edit: μου το ξανάστειλες, θα το δω το βράδυ)

Πάντως, το βασικό που μπορεί να συμβαίνει, είναι το εξής. Το Force είναι κάπως πιο "πρωτόγονο" από π.χ. το Compaq Visual Fortran που έχουμε στο εργαστήριο. Στο Compaq, αρκεί ένα "add files to project" και η διαχείριση γίνεται με βάση το project πολύ απλά (χωρίς portability από IDE σε IDE πάντως, δηλαδή δεν μπορείς έτσι απλά ένα project του Compaq να το βάλεις στο Force).

Το πρόγραμμά σου αποτελείται από ένα κυρίως πρόγραμμα, κάποιες υπορουτίνες και κάποια αρχεία δεδομένων. Όλα αυτά πρέπει να συνδεθούν ώστε να "βλέπει" το κάθε πρόγραμμα όποια υποπρογράμματα ή αρχεία χρειάζεται. Αν το τρέξεις στο Compaq που έχουμε στο εργαστήριο (και που πιθανότατα για εκεί το έφτιαξε και ο δημιουργός του καθώς συνήθως τα πανεπιστήμια χρησιμοποιούν αυτό) αρκεί να τα βάλεις όλα σε ένα project και θα τρέξει (το δοκίμασα).

Για να το τρέξεις στο Force (ή σε οποιοδήποτε άλλο "σπαρτιάτικο" περιβάλλον) πρέπει να τα συνδέσεις όλα αυτά με εντολές include στο κυρίως πρόγραμμα και σε όποια υπορουτίνα καλεί άλλες υπορουτίνες. Είναι αρκετά πιο μπελαλίδικο αλλά κανονικά δεν πρέπει να βασίζεται κανείς σε συγκεκριμένο περιβάλλον προγραμματισμού. Διευκολύνει στη δημιουργία, αλλά δυσκολεύει πάρα πολύσ τη μεταφορά σε άλλο περιβάλλον.

Δεν έχω τον χρόνο αυτή τη στιγμή να ψάξω πού ακριβώς πρέπει να κάνεις include τι, πάντως αυτή είναι βασικά η λύση που ψάχνεις. :)

Re: Προβλήματα κατά τον προγραμματισμό σε Fortran

7
Μάλιστα, κάτι κατάλαβα τώρα..
Θα το προσπαθήσω λιγάκι, αλλιώς θα πρέπει να μεταβώ σε Η.Υ της σχολής.
Απλά, θα βοηθούσε να το έκανα από το σπίτι μου, χωρίς να χρειάζεται να ανεβαίνω συνεχώς στη σχολή για τρεξίματα!!
Σας ευχαριστώ όμως πολύ για το χρόνο και το ψάξιμό σας!!!:)))

Re: Προβλήματα κατά τον προγραμματισμό σε Fortran

8
Δες το και το ψάχνουμε περισσότερο αν χρειαστείς. Αλλά προσπάθησέ το λίγο σε αυτή την κατεύθυνση. ;)

Δεν είναι απαραίτητο να πας στο εργαστήριο για να το τρέξεις.
Καταρχάς, ως έσχατη προσωρινή λύση ανάγκης, μπορώ να σου φτιάξω εκτελέσιμο σε Windows XP 32bit με το Compaq kαι αν μπορείς να το τρέχεις έτσι στο λειτουργικό σου. Δεν είναι απαραίτητο οτι θα τρέχει όμως.

Γενικώς για τον Compaq, υπάρχουν δυο βασικά προβλήματα:
1. το project έχει σταματήσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια να αναπτύσσεται υπό αυτό το όνομα. Αυτή τη στιγμή η ίδια ομάδα (νομίζω) αναπτύσσει τον αντίστοιχο compiler για την Intel, τον οποίο μπορείς να ενσωματώσεις στο Microsoft Visual Studio κτλ κτλ. Η νέα μορφή είναι αρκετά πιο δύσχρηστη (ως πιο περίπλοκη) από την παλαιότερη, ενώ την παλιά μορφή (Compaq) δεν μπορείς να τη βρεις πλέον ούτε να την κατεβάσεις.
2. Ακόμα και να τη βρεις, είναι πολύ πιθανό σε νεότερα λειτουργικά να μην τρέχει. Εγώ το τρέχω σε ένα virtual machine με Windows Xp 32bit. Δεν χρησιμοποιώ όμως την Compaq ως βασικό εργαλείο και θεωρώ καλό να "απαγκιστρωθούμε" από αυτήν (άλλη κουβέντα αυτή).

Αυτό που ζητάς γίνεται σε "απλούστερα" περιβάλλοντα πάντως. :)

Re: Προβλήματα κατά τον προγραμματισμό σε Fortran

9
Προσωπική συμβουλή, με όλη μου την καρδιά, σε όλους:

ΜΗΝ κάνετε ΠΟΤΕ copy-paste κομμάτια κώδικα από ένα σημείο του κώδικα σε άλλο με το σκεπτικό "παρόμοια πράγματα θέλω να κάνω και σε αυτό το σημείο, θα το τροποποιήσω". Μπορεί να σας κοστίσει ώρες debugging.... Ααααχ....

Ομοίως για τύπους κτλ. Βάζεις καταλάθως "Y" αντί για "X" κάπου και άντε να το βρεις μέσα σε 300 γραμμές κώδικα...

Debugging σε Fortran

10
Καλησπέρα!
Προσπαθώ να εκτελέσω ένα πρόγραμμα, όμως κάπου φαίνεται ότι έχει πρόβλημα αφού πέφτει σε ατέρμονη επανάληψη.
Λογικά θα χρειαστεί να κάνω debugging(?)..Πώς μπορώ να το κάνω χειροκίνητα, δλδ τι εντολές πρέπει να συμπληρώσω στον κώδικα;
Σημειωτέον ότι για μεταφραστή χρησιμοποιώ τον G95.
Ευχαριστώ πολύ!! :)