[2ο] Φυσικοχημεία Ι (2010-11)

1
Σήμερα ο κ. Μασαβετας ανακοίνωσε ότι επειδη την άλλη Πέμπτη θα λείπει, τα δυο τμήματα θα κανουν μάθημα μαζι αύριο τουλάχιστον τις δυο ώρες (μπορει να γίνουν και τρεις με τέσσερις) που προβλέπει το προγραμμα!

Re: Φυσικοχημεία Ι (2010-11)

2
Ερώτημα που απευθύνεται σε παιδιά μεγαλύτερων ετών:

Πώς διαβάσατε φυσικοχημεία? Διαβάσατε από τις σημειώσεις σας και μετά από το βιβλιο και μετά ασκήσεις?

Μόνο από το βιβλίο θεωρίας και μετά ασκήσεις?

Πρώτα λυμένα παραδείγματα και μετά εμβάθυνση στην θεωρία?

Δώστε λίγο φως στο σκοτάδι :slap:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Φυσικοχημεία Ι (2010-11)

3
Κάτι σημαντικό για να μην πέσεις στην ίδια παγίδα:
Ο διαχωρισμός "βιβλίο θεωρίας" και "βιβλίο ασκήσεων" δεν είναι ακριβής!
Κάθε βιβλίο είναι ό,τι ακριβώς λέει ο τίτλος του. Δηλαδή, το "cosmopolitan" είναι η μαθηματική θεμελίωση, δηλαδή πώς ορίζονται και πώς συνδέονται μεταξύ τους όλα αυτά που χρησιμοποιεί, ενώ το "playboy" είναι η "καθαρή" χημική θερμοδυναμική, δηλαδή η ισορροπία φάσεων, οι χημικές αντιδράσεις κτλ, με τη διαφορά οτι η θεωρία βρίσκεται μέσα στις ασκήσεις.

Σε αναλογία χρόνου, προτείνω να δώσεις τουλάχιστον 3:1 στο "playboy" σε σχέση με το "cosmopolitan".
Όσο για τις σημειώσεις, αυτές είναι αρκετά τηλεγραφικές και σε βοηθάνε μονάχα να κατατοπιστείς για το τι περίπου γίνεται στο μάθημα. Αν θέλεις να γράψεις καλά, θα πρέπει να ασχοληθείς αρκετά με το μάθημα. :)

Προτείνω την εξής σειρά:
1. μια γρήγορη ανάγνωση στις σημειώσεις
2. μαθηματική θεμελίωση
3. κυρίως χημική θερμοδυναμική
4. ξανά σημειώσεις για επανάληψη

Για την εξέταση τώρα, ισχύει πολύ το "παιδιά κατεβείτε, αλλά μην δώσετε λευκή κόλλα".
Σε κάθε θέμα φρόντισε να γράφεις ό,τι καταλαβαίνεις σχετικά με το θέμα και ας μην καταφέρνεις να το λύσεις. μέχρι τέλους. Δείξε του τι έχεις καταλάβει από το μάθημα. Γενικώς βοηθάει στη βαθμολογία, με την αναγκαία συνθήκη να του δείξεις οτι κάτι ξέρεις/καταλαβαίνεις.

Επίσης, προτείνω να το περάσεις τώρα ή το πολύ τον Σεπτέμβρη, καθώς είναι ένα μάθημα που κυνηγάει αρκετούς "αιώνιους" και καλό θα ήταν να μη βρεθείς στην ίδια κατάσταση...

ΥΓ: Αν δεν προλάβετε να διαβάσεις όλο το βιβλίο "των ασκήσεων", τουλάχιστον διάβασε τα "κάτω από τη διακεκομμένη" μέχρι τέλους. Αξίζουν. ;)
[offtopic]
Προς αποφυγή... παρεξηγήσεων, οι όροι "cosmopolitan" και "playboy" είναι όροι που χρησιμοποιεί ο ίδιος. :)

Re: Φυσικοχημεία Ι (2010-11)

5
Από τη Μαθηματική Θεμελίωση της Χημικής Θερμοδυναμικής σελίδες 1-122 κι όλες οι σελίδες από την Εισαγωγή στη Χημική Θερμοδυναμική.
Kuchiki Byakuya

Θέματα Ιουνίου 2011

7
Πάρε κόσμε!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Φυσικοχημεία Ι (2010-11)

8
Ερώτηση: Τι μορφή έχουν τα θέματα; Είναι επιλογή κάποιων ασκήσεων από το βιβλίο των ασκησεοπροβλημάτων ή μπορεί να εμφανιστεί κ θέμα που δεν είναι λυμένο στα βιβλία του;

Re: Φυσικοχημεία Ι (2010-11)

9
Γενικά μπορεί να εμφανιστεί οτιδήποτε! Απλά αν έχεις διαβάσει καλά ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ βιβλία και τα έχεις καταλάβει ή σχεδόν καταλάβει έχεις περισσότερες πιθανότητες για να γράψεις καλά! Γενικά πρέπει να το βάλεις να δουλέψει για να τα λύσεις. Εγώ έδωσα στο εαρινό πέρσι και είχε ένα θεωρία ένα με κανόνα φάσεων από το βιβλίο ασκησεοπροβλημάτων και τα άλλα νομίζω ήταν πρεμιέρα όπως ο ίδιος τα αποκαλεί. Αυτά!
Πιστεύω το θέμα είναι να φανεί ότι γενικά το κατέχεις και έχεις ασχοληθεί (επομένως ξέρεις)... Καλή επιτυχία! :whistle:
Einmal ist keinmal

Re: Φυσικοχημεία Ι (2010-11)

10
Κοιτα...εγω προσωπικα το εδωσα αυτην την εξεταστικη για β φορα...Την α φορα στο κανονικο μου εξαμηνο ειχα παει πιο πολυ για την εμπειρια και εχοντας ψιλοδιαβασει το βιβλιο της θεωριας και τις πρωτες ασκησεις...Βεβαια ηξερα πως δεν ειχα ψιλοκαταλαβει καποια πραγματα γτ οπως θα εχεις δει κ συ πρωτα πρεπει να μεταφρασεις το βιβλιο του και μετα να το κατανοησεις :inlove: ...Εγω ημουν στη φαση της κατανοησης...Απο τοτε ειπα πως οταν το ξαναδωσω θα εχω διαβασει πολυ καλα...Ειχα λοιπον διαβασει για την επαναληπτικη του καλοκαιριου, η οποια δεν δοθηκε το βιβλιο της θεωριας πολυ καλα και τις μισες ασκησεις.. :nerd: Δυστυχως ,σε αυτην την εξεταστικη δεν ειχα το χρονο να τα ξανακοιταξω αλλα επειδη δεν ηθελα να παει χαμενο το διαβασμα που ειχα κανει το καλοκαιρι , το εδωσα με μονο μια μερα χρονο. Τωρα λοιπον, μετα απο τοοοσο διαβασμα μπορω να σου πω τα εξης(αν και ακομα δεν ξερω αν το εχω περασει):
Κατα την αποψη μου, πρεπει να δωσεις μεγαλη βαση στο βιβλιο της θεωριας...Μην αφησεις κτ που μπορει ν πεις..α, δεν το πολυκαταλαβαινω, σιγα μην πεσει!Μπορει να πεσει! :T: Εγω για παραδειγμα δυσκολευομουν να καταλαβω τους μετασχηματισμους Legendre. Κι ομως εκατσα κ τους εμαθα!Αν εισαι σιγουρος οτι ξερεις πολυ καλα αυτο και τον τροπο εφαρμογής τους, κοιτα τις ασκησεις..Υπακουν οι περισσοτερες (στο α μισο του βιβλιου)στη θεωρια...Ομως απο τη μεση του βιβλιου κ μετα που ασχολειται με το χημικο δυναμικο κ τις ενθαλπιες και τις θερμοτητες κλπ, πρεπει να τα διαβασεις γτ αλλιως δεν μπορεις να τα λυσεις :rant: ...Πιστευω παντως, για να μην χαθεις πως πρεπει οταν διαβαζεις τις ασκησεις ν κοιτας να τις καταλαβαινεις...μην προσπαθησεις να τις μαθεις παπαγαλια γτ πολυ απλα ειναι απειρες κ δεν θα τα καταφερεις!!!Αν την καταλαβες, τελος...μην γυρνας και ξανακοιτας τα ιδια και τα ιδια..Μετα στις ασκησεις που εχουν ενθαλπιες σχηματισμου, διασπασης κλπ κλπ, νομιζω καλο θα ηταν ν κοιταξεις να ξεκαθαρισεις τους τυπους (παιρνει λιγη ωρα αυτο..)Τωρα, απο το χημικο δυναμικο κ μετα....χαλια μαυρα :cry: :cry: !!!
Εγω δεν καταφερα να τα βγαλω και στην τελικη δεν ειχα κ τη διαθεση γτ πρεπει να αποκρυπτογραφησεις πρωτα που θελει να καταληξει ο κυριος....!!!Παντως ,για να στα συνοψισω γτ σε ζαλισα...Δινεις βαση σε ολα στη θεωρια και κοιτας να εχεις καταλαβει καλα ολους τους μετασχηματισμους στις διαφορες γλωσσες(παιζει πολυ με αυτους κ τα μεγεθη τους κ ολο και καποιο τρικ θα κανει...Δλδ μπορει να σου πει, να βρεθει το ταδε μεγεθος σε ταδε γλωσσα..γενικα δωσε λιγη βαση σε αυτο...εχει τετοια ασκηση...μην το μαθεις παπαγαλια..προσπαθησε να καταλαβεις γτ το εκανε ετσι...), τις μορφες euler kai duhem , ολα τα μνημοτεχνικα διαγραμματα κ τον maxwell, τους ορισμους των συναρτησεων δρομου-σημειου, εκτατικες -εντασιακες μεταβλητες και γενικα μια συνολικη κατανοηση της θεωριας...Και απο ασκησεις ,τις φορες που εδωσα εγω ειχε δωσει επιπλεον βαση(κ νομιζω πως εκει δινει πιο πολυ) στις ενθαλπιες σχηματισμου και στο αυθορμητο της αντιδρασης και στα εργα... Αν εχεις πιο συγκεκριμενη απορια πες μου...Νομιζω πως τα θεματα της φετινης εξεταστικης τα ανεβασαν. Αν δεν τα εχουν ανεβασει θα κατσω να τα βρω κα θα τα ανεβασω εγω....