Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

41
Για το 4i ειχε αναφέρει στο μάθημα πως θερμοδυναμικη σταθερα ισορροπίας είναι το K και οχι το Κπροτυπο το οποιο ειναι πρότυπη σταθερά ισορροπίας.Επίσης ανέφερε ότι το Κ ήταν αυτό που χρησιμοποιούσαμε λυκειακά και αντιστοιχεί στο ΔG στο πολυτεχνείο.Επομένως για να βρεθεί το Κ που ζητάει αρκεί να βρουμε το ΔG.δε ξέρω ομως τι δεδομένα έδινε για να βρεθεί αυτό.

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

42
προφανώς από τη σχέση ΔrGm=-RTlnK.Αλλά δεν δίνει θερμοκρασία.μήπως πρέπει να κάνουμε την παραδοχή οτι Κ σταθερό και να υπολογίσουμε ουσιαστικά το ΔrGm πρότυπο,δηλαδη στους 298,15Κ;

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

43
Ακομα και ετσι δεν εχω καταφερει να υπολογισω το ΔrGm γιατι με τους πινακες που διαθετω δεν εχω στοιχεια για την αντιδραση.Το βρηκες εσυ με καποιο τροπο;

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

44
προφανώς θα μας δίνει τα στοιχεία που χρειαζόμαστε στην εξέταση.δεν την έχω λύσει γιατί πράγματι δεν εχει τα πάντα στούς πίνακρες.δεμ μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για το Κ.είναι η μόνη εξίσωση που το εμπεριέχει στο βιβλίο!

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

45
Επειδη ημουν σ αυτην την εξεταστικη θυμαμαι οτι οι πινακες που δοθηκαν ηταν αυτοι του βιβλιου..Δεν ειχε παραπανω στοιχεια.Αν καποιος αλλος εχει μια διαφορετικη ιδεα ας μας βοηθησει :)

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

46
Εχει κανενας συναδελφος καμια ιδεα για το πρωτο θεμα πτυχιακης οπου ''Για ένα αέριο που υπακούει στην καταστατική εξίσωση: p = nRT/(V-nb) - b^2a/V^2 (a,b σταθερες) και έχουμε ισοθερμοκρασιακη αντιστρεπτή εκτόνωση. Ζηταμε να βρουμε το ΔG.Οποιος εχει καμια ιδεα για την λυση παρακαλω να μου πει

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

47
Για το 1ο Θέμα:

\( dG = -S dT + V dp + \mu dn \Leftrightarrow dG = V dp + \mu dn \ , \ T=constant \)

Από την καταστατική έχεις : \( dp = \left( \frac{\partial p}{\partial V} \right)_n dV + \left( \frac{\partial p}{\partial n}\right)_V dn \ (1) \)

\( dp = \left( \frac{nRT}{(V-nb)^2}+\frac{2b^2 a}{V^3} \right) dV + \frac{RTV}{(V-nb)^2}dn \ (2) \)

Βάζουμε την (2) στην (1) και έχουμε κάτι τέτοιο :

\( dG = \left( \frac{nRTV}{(V-nb)^2}+\frac{2b^2 a}{V^2} \right) dV + \left( \frac{RTV^2}{(V-nb)^2}+\mu \right) dn \)

οπότε

\( \Delta G = \int \left( \frac{nRTV}{(V-nb)^2}+\frac{2b^2 a}{V^2} \right) dV + \int \left( \frac{RTV^2}{(V-nb)^2}+\mu \right) dn \)

όπου σε κάθε ολοκλήρωμα θεωρείς σταθερά τα πάντα εκτός από τη μεταβλητή ολοκλήρωσης γιατί το G είναι θερμοδυναμικό δυναμικό και εν συνεπεία τέλειο διαφορικό (οπότε διαλέγουμε ό,τι καμπύλη θέλουμε για την ολοκλήρωση). Ολοκληρώνεις και βγαίνει. Μπορεί να χω κάνα λάθος στις πράξεις λόγω ώρας, αλλά λογικά είναι σωστό..Ερώτηση, υπάρχει κάποιο νόημα στο να σου λέει ότι είναι αντιστρεπτή? Σημαίνει ότι ΔS = 0 ,αλλά δε χρησιμεύει πουθενά.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

48
Παιδιά θα μπορούσε κάποιος να κάνει μια υπόδειξη για το 2i του θέματος που ανέβασε ο BraveSirRobin? Γενικότερα, τι γίνεται άμα έχουμε να υπολογίσουμε μεταβολές ενθαλπίας για θέρμανση με θερμοκρασία αναφοράς διάφορη των 25 κελσίου?

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

49
IMAG0895.jpg
IMAG0894.jpg
IMAG0894.jpg
Τα σημερινά θέματα για όσους τα θέλουν. Άμα ξέρει και κάποιος να τα λύσει ας το μοιραστεί μαζί μας. :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
cron