Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

11
Edit: Ενδεχόμενως να είναι πιο ορθή ως αιτιολόγηση το ότι έχεις υγρό, άρα πρακτικά η πίεση δεν αλλάζει ιδιαίτερα (μένει σταθερή δηλαδή) συναρτήσει της θερμοκρασίας, όσο δεν υπάρχει αλλαγή φάσης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alex την Σάβ 29 Ιουν 2013, 5:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

12
Με την ίδια λογική κάθε συνάρτηση f(x) για δεδομένη τιμή f(x)=αριθμός, έχει παράγωγο 0.
Επίσης μη ξεχνάς οτι αν το πας έτσι και το ΘΤ είναι 0, παρανομαστής 0=καλησπέρισμα.
Εξάλλου δεν έχει και νόημα να μιλάς για παραγώγους δεδομένων συνθηκών (ορίζεται παράγωγος σημείου;;).
Θα χορέψετε ...

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

13
GK1992 έγραψε:Με την ίδια λογική κάθε συνάρτηση f(x) για δεδομένη τιμή f(x)=αριθμός, έχει παράγωγο 0.
Επίσης μη ξεχνάς οτι αν το πας έτσι και το ΘΤ είναι 0, παρανομαστής 0=καλησπέρισμα.
Εξάλλου δεν έχει και νόημα να μιλάς για παραγώγους δεδομένων συνθηκών (ορίζεται παράγωγος σημείου;;).
Ναι, σωστό αυτό που λες, για αυτό και έκανα την παραπάνω διόρθωση (σόρρυ αλλά με τόσο πήξιμο Μασαβέτα φεύγουν κάτι τέτοια διαμάντια :razz: :inlove: ).

Υπάρχει διαφωνία με την παραπάνω εξήγησή μου; (έχοντας πάλι κατά νου ότι δεν έδινε κάποια έξτρα σχέση και το ότι μιλάμε για υγρό). Γιατί αλλιώς, το μόνο που αλλάζει στην λύση μου είναι το πως αιτιολογείται ο μηδενισμός της παραγώγου.

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

14
εχω καταληξει στο ιδιο συμπερασμα με αλλον τροπο οποτε λογικα εισαι σε καλο δρομο ;). εγω το εκανα με χρηση των τυπων/σχεσεων των μερικων παραγωγων ετσι βγαινει το ιδιο σε 2 γραμμες.

επισης σκεφτομουν να πω οτι το υγρο ειναι ασυμπιεστο οποτε για σταθερο ογκο μια μικρη μεταβολη στην θερμοκρασια δεν επιφερει μεταβολη στην πιεση το οποιο δε ξερω αν και κατα ποσο στεκει. Παπατζια μυριζομαι !!!

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

15
υπαρχει και 3ος τροπος απο τον διαφορικη εξισωση της dU να διαιρεσεις με ΘV για σταθερη Τ επισης σε μια γραμμη το ιδιο αποτελεσμα

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

16
leonis_lj έγραψε:επισης σκεφτομουν να πω οτι το υγρο ειναι ασυμπιεστο οποτε για σταθερο ογκο μια μικρη μεταβολη στην θερμοκρασια δεν επιφερει μεταβολη στην πιεση το οποιο δε ξερω αν και κατα ποσο στεκει. Παπατζια μυριζομαι !!!
Τα υγρά πρακτικά ασυμπίεστα θεωρούνται. Άρα ουσιώδεις μεταβολές στην πίεσή τους δεν υπάρχουν γενικά (και λογικά και λόγω θέρμανσης, εφόσον φυσικά μένουμε στην υγρή φάση). Άρα την θεωρώ μια ικανοποιητική προσέγγιση (και μάλιστα εντός της λόγικης Μασαβέτα, ότι δηλαδή κάνουμε τους ακριβέστερους δυνατούς υπολογισμούς συναρτήσει των δεδομένων μας).
Το ότι βγάζουμε το ίδο αποτέλεσμα ενθαρρυντικό είναι (και μάλλον ενδεικτικό του ότι ορθή πρέπει να είναι η παραδοχή μου). ;)

Πάντως το ότι στέκει ως παραδοχή στέκει. Θα το δεις και σε μαθήματα μεγαλύτερου εξαμήνων (πχ Φαινόμενα Ι).

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

18
leonis_lj έγραψε:Μήπως έχεις κάνει, ή οποιοσπήποτε άλλος, το θέμα με την (ΘΗ/ΘΡ)Τ? εχω σκαλωσει τρελα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [2ο] Φυσικοχημεία Ι (2012-13)

20
Αυτά είναι τα θέματα της πτυχιακής του 2013.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.