Re: [2ο] Φυσική II (2013-14)

21
mirka έγραψε:Συγγνώμη και πάλι.
Αν κάποιος μπορεί να ανεβάσει τι έκανε φέτος ο Κυρίτσης στο κομμάτι του Young θα ήταν πολύ βοηθητικό. Κάποια άσκηση που ίσως έλυσε στο μάθημα.

Ευχαριστώ!!!
ναι αν ξερετε ποιο θα ναι αυτο το θεμα θα βοηθουσατε!! δε θα ναι το κλασσικο π αναφερθηκε πιο πριν ε;

Re: [2ο] Φυσική II (2013-14)

22
parizaki έγραψε:ναι αν ξερετε ποιο θα ναι αυτο το θεμα θα βοηθουσατε!! δε θα ναι το κλασσικο π αναφερθηκε πιο πριν ε;
Πέρυσι και πρόπερσι έπεσε το ίδιο θέμα με το πείραμα του Young (δύο σχισμές, κροσοί, κλπ.). Αν το δίδαξαν οι καθηγητές και φέτος, και αν μάλιστα όπως λέτε δεν έκαναν τίποτα άλλο από οπτική-κύματα, προσωπικά εκτιμώ ότι το θέμα δεν έχει κανέναν λόγο να αλλάξει... Πόσο μάλλον που από του χρόνου δε θα είναι ο Κυρίτσης.

Το θέμα έχει ανεβεί πιο πάνω λυμένο, για όποιον δεν το έχει δει.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [2ο] Φυσική II (2013-14)

26
Τα σημερινά θέματα εξέτασης
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

[2ο] Φυσική II (2014-15)

27
Επειδή δεν έχει δημιουργηθεί νέο θέμα ακόμα λόγω χειμερινού εξαμήνου ρωτάω εδώ, μήπως υπάρχει αντιστοιχία ύλης φυσικής ΙΙ με γκαρούτσους???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Κυρ 18 Ιαν 2015, 5:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δημιουργία νέου τόπικ για το καινούργιο ακαδημαϊκό έτος

Re: [2ο] Φυσική II (2014-15)

28
Καλησπέρα,

για τον ηλεκτρομαγνητισμό είναι σχεδόν όλος ο Γκαρούτσος εκτός από τα κεφάλαια "Ηλεκτρομαγνητισμός κ Σχετικότητα" και "Ειδικά θέματα". Ο Γκαρούτσος που έχω μπροστά μου είναι λίγο παλιός όμως και μπορεί να υπάρχουν και άλλα κεφάλαια εκτός στην πιο καινούρια του έκδοση. Βέβαια επειδή όλα αυτά είναι πολλά, προτείνω αν δεν έχεις χρόνο να εστιάσεις, στο κεφάλαιο "Στατικό ηλεκτρικό πεδίο στο κενό", στο υποκεφάλαιο με τους πυκνωτές και στο κεφάλαιο "Μαγνητοστατικό πεδίο στο κενό" ιδιαίτερα στους νόμους Biot-Savart και Ampere. Για την οπτική/κύματα δεν είχα αγοράσει τον Γκαρούτσο κ δεν ξέρω να σου πω, αλλά νομίζω ότι μπορείς, πάλι αν δεν έχεις χρόνο για το βιβλίο, από τα παλιά θέματα και τις σημειώσεις που υπάρχουν εδώ στο φόρουμ.

Re: [2ο] Φυσική II (2014-15)

30
Για το κομμάτι της οπτικής υπάρχει το βοήθημα Κυματική, από το οποίο μπορείς να δεις το κεφάλαιο 5 για τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα και το κεφάλαιο 7 έχει συμβολή και περίθλαση (και το πείραμα young που πέφτει σταθερά σαν 4ο θέμα τα τελευταία χρονια)
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself