[1o] Φυσική Ι (2014-15)

1
Η παρακολουθηση του εργαστηριου ειναι υποχρεωτικη ή μπορεις να γραψεις απευθειας την τελικη εξεταση?
Απλώνω τα όνειρά μου κάτω από τα πόδια σου
Βάδιζε απαλά
γιατί βαδίζεις πάνω στα όνειρά μου

Re: [1o] Φυσική Ι (2014-15)

2
Aν δεν τα είχες παρακολουθήσει στο πρώτο έτος νομίζω παίρνεις 0 και πας με άριστα το 8 στις εξετάσεις... Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Καλύτερα να πας να ρωτήσεις στους διδάκοντες για σιγουριά
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [1o] Φυσική Ι (2014-15)

3
Στο site της σχολής αλλά και στο mycourses ανέβηκε η εξεταστέα ύλη για την εξέταση της Τετάρτης :

http://www.chemeng.ntua.gr/the_course/Physics_I

"Αγαπητοί φοιτητές,

Σχετικά με την ύλη των εξετάσεων, είναι η διδακτέα ύλη αυτού του εξαμήνου και είναι βασικά αυτή που αναφέρεται και εδώ στο mycourses αλλά και ότι επιπλέον ασκήσεις και παραδείγματα έχουν γίνει εντός του μαθήματος και στα δύο τμήματα πάντα στα πλαίσια των παρακάτω κεφαλαίων:

1. Εισαγωγή στις βασικές θεωρίες των επόμενων κεφαλαίων και τις διαφορές από το Λύκειο.

2. Κινηματική: Διανύσματα, πράξεις στα διανύσματα και εφαρμογές στην κίνηση με εξισώσεις κίνησης.

3. Δυναμική: Νόμοι Νεύτωνα. Δυνάμεις. Έμφαση στις κεντρικές δυνάμεις. Επίλυση βασικών εξισώσεων και εφαρμογές με διατήρηση ορμής.

4. Ενέργεια: Διατήρηση ενέργειας και εφαρμογές όπως ταχύτητα διαφυγής ενός σώματος από τη γή. Σκέδαση Rutherford σε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Ενεργειακά διαγράμματα.

5. Ορμή και Στροφορμή: Περιγραφή σχέση ορμής και στροφορμής με μάζα και ροπή αδράνειας. Εύρεση κέντρου μάζας και ροπής αδράνειας σε συστήματα μαζών και μεταβλητής μάζας. Κρούσεις-συσσωματώματα.

6. Στερεό σώμα: Περιγραφή περιστροφικής κίνησης και των αντίστοιχων εξισώσεων κίνησης στην περίπτωση στερεού σώματος. Ευρεση ροπής αδράνειας για διάφορα σώματα όπως κύλινδρος, σφαίρα κτλ. Ανάλυση εξισώσεων σε περίπτωση ενός σώματος που εκτελεί περιστροφική και μεταφορική κίνηση. Ευρεση κινητικής ενέργειας και εφαρμογή διατήρηση ενέργειας και ενοποίηση όλων των μέχρι τώρα γνώσεων.

Οι διδάσκοντες"

Re: [1o] Φυσική Ι (2014-15)

4
τα θεματα απο την εξεταστικη του Φεβρουαριου 2015
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [1o] Φυσική Ι (2014-15)

6
Τα θέματα της επαναληπτικής εξεταστικής 2015 Φυσική 1
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.