[2o] Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

1
Παιδιά καλησπέρα! Επειδή δεν παρακολούθησα φέτος το μάθημα και στη σελίδα του μαθήματος δεν έχει ανέβει η ύλη, όπως πέρυσι, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για την ύλη; Ευχαριστώ πολύ!!!

Re: Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

2
Ίδια με την περυσινή. Ωστόσο, ο κ. Καδιανάκης δεν έκανε ακρότατα υπό συνθήκες, και δεν είμαι σίγουρος αν έκανε πεπλεγμένες συναρτήσεις, αλλά πιθανότητα τις έκανε κάποια μέρα που έλειψα.

Re: Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

3
Ακρότατα υπο συνθήκες έχουν γίνει.Για πεπλεγμένες απορώ και εγώ όπως και για taylor που νομίζω ότι δεν έχουν διδαχθεί.Αν κάποιος ξέρει κάτι θα ήταν πολύ χρήσιμο!:ρ

Re: Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

4
ggianniko έγραψε:Ακρότατα υπο συνθήκες έχουν γίνει.Για πεπλεγμένες απορώ και εγώ όπως και για taylor που νομίζω ότι δεν έχουν διδαχθεί.Αν κάποιος ξέρει κάτι θα ήταν πολύ χρήσιμο!:ρ

Λίγο απίθανο να μη σας έχει κάνει Taylor.. Νομίζω στην "εξεταστική" που είχε γίνει το Νοέμβριο υπήρχε και ως θέμα από ό,τι μου είχαν πει.

Σχετικά με τις πεπλεγμένες, καλό θα ήταν να βρείτε άμεσα αν είχαν γινει ή όχι καθώς και πέρσι υπήρχε μια τέτοια σύγχυση, έπεσαν τελικά ως θέμα και πολλοί δεν το είχαν διαβάσει καν. Πέρσι είχαν διδαχθεί προς το τέλος (πολύ τέλος)..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

5
Είχα στείλει mail στον κ.Καδιανάκη για τι πεπλεγμένες και μου απάντησε οτι είναι εκτός ύλης.Άρα μένει μόνο το θέμα με το taylor

Re: Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

6
ggianniko έγραψε:Ακρότατα υπο συνθήκες έχουν γίνει.Για πεπλεγμένες απορώ και εγώ όπως και για taylor που νομίζω ότι δεν έχουν διδαχθεί.Αν κάποιος ξέρει κάτι θα ήταν πολύ χρήσιμο!:ρ
Υπό συνθήκες είσαι σίγουρος ότι δίδαξε; Διότι τον θυμάμαι να λέει ότι "δεν προλαβαίνουμε"...

Re: [2o] Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

7
Προσωπικά έχω τίτλο στις σημειώσεις που λέει ακρότατα υπο συνθήκες αλλά μπορεί απλα να το άκουσα γιατι δεν βλέπω τη μεθοδολογία που είδα στον γκαρούτσο.Αν είναι στείλε ενα mail (μη δει πάλι εμένα) να ρωτήσεις για υπο συνθήκη και taylor αν μπορεις.

Re: [2o] Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

8
Ακρότατα υπό συνθήκες είχε πεί κάτι παραδείγματα δίχως κανένα σχετικό θεώρημα, τα παραδείγματά αυτά πρέπει να ήταν αυτά:
Spoiler: show
1.Να βρεθούν τα ακρότατα της \( f(x,y,z)=xyz \) υπό την συνθήκη \( 48=2yz+xy+2xz \) (για την ακρείβεια το είχε παρουσειάσει με ένα δικό του "φυσικούρικο" τρόπο, πoιός είναι ο μέγιστος όγκος ορθογώνιας δεξαμενής με δεδομένη επιθάνεια, όμως δεν το έχω σημειώσει οπότε δεν ορκίζομαι)
2.Δίνεται η \( f(x,y,z)=9-x^2-y^2 \)
α)να βρεθούν τα ακρότατα της στο \( \mathbb{R}^2 \)
β) -//- στο \( D=\left\{ (x,y)/ x^2+y^2\leq 9 \right\} \)
γ)-//- στο \( E=\left\{ (x,y)/ \frac{x^2}{4}+\frac{y^2}{9}= 1\right\} \)
δ)-//- στο \( F=\left\{ (x,y)/ \frac{x^2}{4}+\frac{y^2}{9} \leq 1\right\} \)
και τα έλυνε δίχως κάποια σχετική θεωρεία(δεν σημείωσα τις λύσεις),και εκεί σταμάτησε δίχως κάτι άλλο...

Re: [2o] Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

9
Έπειτα από email: http://mycourses.ntua.gr/courses/CHEM10 ... C_2014.pdf
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος i griega την Παρ 12 Σεπ 2014, 10:54 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη αρχείου

Re: [2o] Μαθηματικά ΙΙ (2013-14)

10
Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα περιεχόμενα από το βιβλίο Ανάλυση ΙΙ του Καδιανάκη για να δω ποια είναι τα κεφάλαια που είναι στην ύλη;