[2ο] Μαθηματικά ΙΙ (2009-10)

1
Ο κ.Φελλούρης ανάρτησε στην ιστοσελίδα του την ύλη των Μαθηματικών ΙΙ
http://www.math.ntua.gr/~afellou/YliAna ... 009-10.pdf
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Κυρ 17 Μαρ 2013, 9:09 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή τίτλου και συγχώνευση topics
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh I believe in yesterday

Παλιά θέματα Μαθηματικών ΙΙ

2
Τα θέματα Μαθηματικών ΙΙ για τον Σεπτέμβρη 2009 υπάρχουν στην ιστοσελίδα του κυρίου Φελλούρη. Βρήκα στο αρχείο μου και τα θέματα του Ιούνη 2009 (μόνο την ομάδα Α). Τα παραθέτω όλα εδώ. Αν κάποιος έχει παλιότερα και θέλει να συνεισφέρει, ας τα ρίξει από κάτω. :)
Θέματα εξετάσεων Μαθηματικών ΙΙ (2009).pdf
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Διαφορικά

6
Λοιπον, τωρα που ξαναδιαβαζω για βελτιωση, βλεπω οτι δεν εχω καταλαβει καλα την εννοια του διαφορικου, που λεμε \( df(\xi)_(_h_) \)

Μπορει κανεις να μου εξηγησει πχ την φυσικη σημασια ή τελωσπαντων τι ακριβως ειναι σε μια συναρτηση?
Γιατι αν κατσω να παπαγαλησω δεν θα το μαθω ποτέ
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Διαφορικά

7
Να σου πω πως το έχω καταλάβει εγώ!Διαφορικό μίας συνάρτησης πχ 1 μεταβλητής,ονομάζουμε την απειροελάχιστη μεταβολή στην τιμή της,η οποία είναι μία γραμμική συνάρτηση δηλαδή:dy=y'(x)dx (της μορφής y=ax).Δηλαδή μας λέει ότι εάν πάρουμε ένα απειροελάχιστο κομμάτι της γραφικής παράστασης,αυτό θα είναι ευθεία!Τώρα για παραπάνω από μία μεταβλητές ουσιαστικά αυτή η αντίστοιχη ευθεία δίνεται από άλλη σχέση πχ για 2 μεταβλητές: z=f(x,y) dz=(θz/θx)dx+(θz/θy)dy,δηλαδή της μορφής z=ax+by
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Διαφορικά

8
Σημείωση ότι αυτό που γράφει ο tim (και αυτό που ρωτάει ο Περικλής υποθέτω) αφορά το τέλειο διαφορικό.

Προσωπικά θα ήθελα να μάθω γενικότερα για την έννοια του διαφορικού (μη-τέλειο διαφορικό) όπως και για την ακριβή σχέση του με την παράγωγο.

Θα μου πείτε βέβαια γιατί δεν ψάχνεις? Δεν έχω τι να σας απαντήσω... Παραδέχομαι ότι προτιμώ να μου το εξηγήσει κάποιος από το να ψάχνω, από τη στιγμή που είναι περισσότερο φιλοσοφική παρά ουσιαστική η ερώτηση. :)

Re: Διαφορικά

9
Η φωτογραφία είναι ένα απόσπασμα από το βιβλίο ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ-THOMAS&FINNEY και λέει για τα διαφορικά γενικά(τέλεια και μη)!Νομίζω θα το καταλάβεις..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Διαφορικά

10
Έχω ξαναδιαβάσει αυτόν τον ορισμό, αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής. Δεν είναι λίγο φαύλος κύκλος; Με την έννοια ότι το ορίζει χρησιμοποιώντας παράγωγο συνάρτησης. Έχουμε μάθει όμως να ορίζουμε τις παραγώγους χρησιμοποιώντας πηλίκα διαφορικών. Τι γίνεται εκεί;
cron