Ανακοίνωση

11
Από την ιστοσελίδα του μαθήματος:
Τη Δευτέρα (8/11) δεν θα γίνει το μάθημα, σύμφωνα με απόφαση της Σχολής. Ομως, το PC-lab θα είναι ανοιχτό και διαθέσιμο, από 12:45-17:00, για όσους θέλουν να τελειώσουν το πρακτικό τους.

Επίσης, για να αναπληρωθεί το μάθημα της Δευτέρας, το μάθημα της Τρίτης (9/11, 13:45-15:30) θα γίνει ενιαία και για τα δύο τμήματα.
Πιθανότατα όλο και κάποιος ίσως να είναι τη Δευτέρα στο pc lab να σας βοηθήσει, θα προσπαθήσω να είμαι και εγώ. Απλώς, για να μην πηγαίνω άδικα, ας υπάρξει μια "δήλωση ενδιαφέροντος" πρώτα, έστω από ένα άτομο. :) Θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε αυτή τη μέρα με όσους νιώθουν ότι το μάθημα γίνεται στα κινέζικα, ώστε να πιάσουμε με τον καθένα από την αρχή όποια κενά και ερωτήσεις έχουν δημιουργηθεί και να τη σώσουμε την κατάσταση. Πώς σας φαίνεται η ιδέα; Εντελώς ανεπίσημα πάντα όμως, απλώς το λέω ως κάτι που προσωπικά μπορώ να κάνω αν θέλετε, δεν έχει σχέση με το μάθημα. :)

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

12
Εγώ θα ξυπνήσω που θα ξυπνήσω πρωί πρωί, αφού απ' όσο ξέρω θα κάνουμε κανονικά εργαστήριο, και θα ήθελα να κάτσω.
Θα προσπαθήσω να τελειώσω το πρακτικό μέσα στο σαββατοκύριακο(μου μένουν οι 2 τελευταίες υπο-ασκήσεις της άσκησης 5), αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, ίσως και να χρειαστώ βοήθεια. :oops:
Όπως και να 'χει, θα έρθω στο pc lab και εννοείται πως κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. :D
Αν μάλιστα έχω καταφέρει να τελειώσω το πρακτικό μέσα στο σαββατοκύριακο κι έχω λύσει όλες τις απορίες μου μπορώ αν θέλει κάποιος να τον βοηθήσω κι εγώ, όσο μπορώ εννοείται. ;)
Να η πρώτη δήλωση ενδιαφέροντος. Μπράβο Μάκη για την ανιδιοτελή σου προσφορά! :clap:
Kuchiki Byakuya

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

13
Καλά, χαλάρωσε λίγο... :P
Τι εννοείς θα κάνετε εργαστήριο; Εργαστήριο Χημείας; Εργαστήριο Φυσικής; Πώς θα γίνει ένα υποχρεωτικό εργαστήριο αφού τυπικά δεν θα γίνονται μαθήματα;

Βασικά εννοούσα περισσότερο αν κάποιος έχει χοντρό πρόβλημα (είναι πολλοί που είναι απελπισμένοι) και έχει χάσει τη μπάλα. Φυσικά ευπρόσδεκτος κι εσύ και να βρεις και άλλες ασκήσεις αν θες να κάνεις, απλώς δεν ήταν ακριβώς αυτό το point μου. :)

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

14
Για εργαστήριο Χημείας μιλάω, και δεν είμαι σίγουρος, γι' αυτό είπα "απ'όσο ξέρω". Την περασμένη φορά, στην προετοιμασία για την εργαστηριακή άσκηση, είχε ρωτήσει κάποιο παιδί αν θα γίνει μάθημα(εργαστήριο τουλάχιστον) τις μέρες μπρος-πίσω στα σαββατοκύριακα των δύο γύρων των εκλογών, κι η καθηγήτρια είχε πει ότι εδώ δεν λειτουργούμε ακριβώς όπως στο σχολείο, κι ότι κατά πάσα πιθανότητα τα εργαστήρια θα γίνουν, με δυνατότητα αναπλήρωσης για όσους ίσως ψηφίζουν εκτός Αθηνών. Ίσως βέβαια να αναφερόταν στην παρασκευή, πράγμα που λογικά θα διευκρινίσουμε μεθαύριο. Κι εγώ την παρασκευή περίμενα να ρωτήσω για σίγουρα.
Kuchiki Byakuya

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

20
Εγώ θα προσπαθήσω να είμαι και από τις 12:30, νομίζω θα είναι και ο Σπυρόπουλος. Κάποια στιγμή θα σκάσει μύτη και ο Περικλής (πιθανόν και ο Ορφέας) και ίσως και κάποιος άλλος. :)

Πάντως είναι πολύ καλή ευκαιρία για όσους δυσκολεύονται. Εκμεταλλευτείτε την αν μπορείτε να έρθετε! Θα έχουμε χρόνο (έρχεστε ό,τι ώρα θέλετε, φεύγετε ό,τι ώρα θέλετε), δεν θα έχει νέες ασκήσεις ή θεωρία, θα είναι λογικά λίγοι φοιτητές και επίσης έχουμε φτάσει σε ένα καλό σημείο στην ύλη και στις ασκήσεις ώστε να μπορεί να γίνει ένα συμμάζεμα. ;)

Να σημειώσω οτι, προφανώς, όποιος έχει πρόβλημα ή γενικότερα ερωτήσεις έρχεται και μας βρίσκει στο μάθημα (ή, εμένα τουλάχιστον, όπου με πετύχετε) και το συζητάμε. :)