Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

41
Επειδή κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία με τη Φωτεινή, θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι διαφάνειες που υπάρχουν στη σελίδα του μαθήματος αντιπροσωπεύουν το σύνολο της ύλης. Θεωρητικά δλδ κάποιος που θα διαβάσει αυτές τις διαφάνειες και μπορεί να λύσει αυτές τις 8 ασκήσεις μπορεί να περάσει και το μάθημα; Επίσης πόσο σημαντικές είναι οι σημειώσεις και οι ασκήσεις Matlab; Εννοώ πόση βαρύτητα δόθηκε στα μαθήματα σε σύγκριση με τη Fortran; :)

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

42
Η Φωτεινή μας το έχει περάσει το μάθημα, άρα μάλλον αναφέρεσαι στον positiviber. :P

Αυτές οι διαφάνειες και οι ασκήσεις είναι ό,τι διδάχτηκε από Fortran στο μάθημα. Ή τουλάχιστον αυτά είναι τα συνοδευτικά των διαλέξεων... Αν μπορέσεις και τα διαβάσεις, τα κατανοήσεις και λύσεις τις ασκήσεις μόνη σου, ναι, πιστεύω θα το περάσεις το μάθημα. Έστω και με ένα 5 αλλά δεν μπορεί, θα το περάσεις. Το θέμα είναι ότι, αν το αντιμετωπίζεις για πρώτη φορά το αντικείμενο, είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις σε λίγες μέρες...

Σχετικά με το Matlab, φέτος, λόγω έλλειψης χρόνου, έγιναν μόνο δυο διαλέξεις. Ωστόσο είναι πολύ σημαντικό κεφάλαιο και σίγουρα θα εξεταστεί και αυτό. Δεν γνωρίζω πώς ακριβώς θα ενσωματωθεί στην εξέταση, αλλά σίγουρα το κυρίως κομμάτι της εξέτασης θα είναι Fortran. Προτείνω διάβασε τουλάχιστον τις σημειώσεις (μικρό είναι το φυλλάδιο) να ξέρεις τι σου γίνεται.

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

48
@007: θα έχετε. Το concept είναι να γίνει (και έγινε) βασικός τρόπος εξέτασης ο ηλεκτρονικός. Το να εξεταστεί κάποιος στο χαρτί είναι κάτι που ο ίδιος το επιλέγει (από τους παλιότερους μόνο). Άρα δεν είναι ότι όσοι εξεταστούν ηλεκτρονικά θα έχουν πλεονέκτημα έναντι όσων εξεταστούν στο χαρτί, αλλά ότι όσοι εξεταστούν στο χαρτί επιλέγουν να στερηθούν τον compiler. (Δεν στέκει αυτό που είπα αλλά υποθέτω καταλαβαίνεις πάνω κάτω τι θέλω να πω...) Συνεπώς ναι, όλοι ανοιχτά τα "συμβατικά" μέσα (βιβλία και σημειώσεις) και απλώς όσοι είναι στο αμφιθέατρο δεν θα έχουν τον compiler.

Τονίζω ότι όλοι οι πρωτοετείς θα εξεταστείτε υποχρεωτικά ηλεκτρονικά και δεν σας αφορά η φόρμα δήλωσης για την ηλεκτρονική εξέταση.

@Xgal: Σχετικά με τον χρόνο και τα θέματα, καλύτερα να απαντήσει ο Περικλής που εξετάστηκε πέρσι με αυτό το σύστημα, γιατί εγώ δεν έχω σχετική εμπειρία. (εμείς πρόπερσι δεν είχαμε ούτε κατά διάνοια δυνατότητα ηλεκτρονικής εξέτασης ή προόδου)

Σχετικά με το Excel δεν γνωρίζω, αλλά δε νομίζω να είναι εκτός ύλης. Σας είπε μήπως ο κ.Σπυρόπουλος ύλη στο τελευταίο μάθημα; Πάντως το έχω δει το excel να δουλεύει μέσω του περιβάλλοντος εξέτασης όταν το δοκιμάζαμε πέρσι (άρα υπάρχει η τεχνική δυνατότητα και η πρόθεση να εξετάζεται γενικώς και το Excel). Πάντως αν πέσει κάτι θα είναι αρκετά απλό και δεν θα σας πάρει πολύ χρόνο. Μην σε αγχώνει το Excel, εξασκήσου πρωτίστως σε Fortran και Matlab καλύτερα. :)

(έτσι κι αλλιώς στο Excel θα εξασκείσαι τα υπόλοιπα 5 χρόνια τουλάχιστον... :P )

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

49
Συμφωνα με νεα ανακοινωση στη σελιδα του μαθηματος:
Τελική εξέταση - Παρασκευή 04/02/11 έγραψε: Τα τμήματα και οι αντίστοιχες ώρες έναρξης της εξέτασης έχουν ως εξής:

Για τους φοιτητές του πρώτου εξαμήνου (που πρωτο-εγγράφηκαν στο μάθημα το ακαδημαϊκό έτος 2010-11) η εξέταση θα γίνει ηλεκτρονικά στο PCLAB

Τμήμα 1: Α – Ι , 8:30
Τμήμα 2: Κ – Μ, 9:45
Τμήμα 3: Ν – Τ, 11:00
Τμήμα 4: Υ – Ω, 12:15

Για τους φοιτητές παλαιότερων ετών που επιθυμούν να συμμετέχουν στην ηλεκτρονική εξέταση η εξέταση θα γίνει μαζί με το Τμήμα 4 στο PCLAB στις 12:15

Για τους φοιτητές παλαιότερων ετών που θα εξεταστούν γραπτά η εξέταση θα γίνει στο Αμφ ΧΜ-2 και Αιθ. 31, στις 8:30

Σημειώνεται ότι οι φοιτητές μπορούν να έχουν μαζί τους τα βιβλία του μαθήματος καθώς και τις σημειώσεις/παρουσιάσεις από την ιστοσελίδα του μαθήματος.