Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

31
positiviber έγραψε:καλησπέρα,καλή χρονιά σας!!! μήπως έχει κάποιος τα θέματα που πέσανε πέρυσι??? θα είμαι από αυτούς που θα το δώσουνε γραπτά το μάθημα οπότε δεν έχω ασχολήθει καθόλου με το μάθημα....ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Θα σε βοηθήσει αυτό πιστεύω :) Ψαχούλεψε λιγουλάκι τη "βιβλιοθήκη" του φόρουμ, σίγουρα θα βρεις κάτι ;)
"I went numb when I learned to see..."

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

32
@positiviber: Μην κάνεις αυτό το λάθος, θα αδικήσεις τον εαυτό σου... Έλα γράψε ηλεκτρονικά. Το να έχεις τον compiler και το help μπροστά σου (και να ξέρεις λίγο να τον χρησιμοποιείς φυσικά) είναι καλύτερο και από το να έχεις ολόκληρο το βιβλίο σε σκονάκια (αν και νομίζω ότι θα είναι με ανοιχτά βιβλία) και 3 τύπους γύρω σου να σου "σφυράνε".
Αν δεν θυμάσαι τπτ από εργαστήριο κτλ, έλα σε ένα μάθημα (πχ αύριο) και θα προσπαθήσω να σου δείξω τα βασικά. :)

Τα περσινά θέματα όχι, δεν τα έχω αλλά δεν έχουν και καμιά σημασία. Θα μπορούσες να δεις πάντως την άσκηση 8 (θα τη βρεις στο link που έβαλε η Φωτεινή) και τη λύση της καθώς είναι επιλεγμένα παλιά θέματα εξετάσεων. Όσο για θεωρία, μην χαθείς στο βιβλίο... Δες τις διαφάνειες των μαθημάτων και το φυλλάδιο των σημειώσεων. Δεν είναι δύσκολο μάθημα (ή τουλάχιστον δεν μοιάζει τόσο χαώδες πλέον :) )...

@panagiota: Χωρίς να ξέρω επίσημα κάτι, το πιθανότερο είναι οτι στην εξέταση θα έχει κυρίως Fortran και 1-2 θέματα από Matlab και Excel. Ίσως να δίνεται και η δυνατότητα σε μερικά σημεία να επιλέξεις ποιο θέμα θα λύσεις. Πάντως το λογισμικό της εξέτασης υποστηρίζει και Matlab και Excel. ;)

Πάντως, αν θες τη γνώμη μου, μακάρι να εξεταστείτε και σε Excel, θα είναι κάτι που θα βοηθήσει. Πολύ πιο εύκολο είναι να φτιάξεις δυο καμπύλες στο Excel παρά να κάθεσαι να γράφεις κώδικα σε Fortran. Επίσης νομίζω θα ήταν πολύ καλό από εκπαιδευτικής σκοπιάς, μπας και μάθει επιτέλους ο κόσμος στη σχολή να χρησιμοποιεί το Excel για τις εργασίες του και να σταματήσει να σκαλίζει υπολογισμούς σε πέτρινες πλάκες... :P

edit:

Στην ιστοσελίδα του μαθήματος και στη "Βιβλιοθήκη" του forum έχουν ανέβει οι σημειώσεις, οι ασκήσεις και η εισαγωγική παρουσίαση του MATLAB.

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

33
ναι το βιβλίο δεν θα το ανοίξω είχα κάνει προσπάθεια παλαιότερα αλλά δεν διαβάζεται...είναι το τελευταίο μάθημα οπότε δεν νομίζω ότι θα διαβάσω και πολύ...ελπίζω και εγώ τα γραπτά θέματα να είναι όπως η άσκηση 8 - ξέρω ότι έχει αλλάξει τελείως το μάθημα και η λογική τους για αυτό το βρίσκω λίγο άσκοπο να κοιτάξω παλαιότερα θέματα.....όταν εμείς χρειαζόμασταν να μάθουμε excell, παίζαμε χαλασμένο τηλέφωνο, ευτυχώς τώρα έχουνε γίνει καλύτερα τα πράγματα!!

thanx για το ενδιαφέρον, αλλά δεν έχω ιδεά περί τίνος πρόκεται θα κάτσω να διαβάσω τις διαφάνειες και τις ασκήσεις και αν έχω κάποια απορία θα ρωτήσω :)

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

34
Ποιο βιβλίο έχεις; Του Ματαρά υποθέτω; (κόκκινο)
Πάντως γενικότερα ο προγραμματισμός δεν μαθαίνεται από βιβλίο... Ούτε φυσικά μπορεί να διδάσκεται αποτελεσματικά μόνο από πίνακος. Γι' αυτό πριν υπήρχαν τα εργαστήρια και γι' αυτό πλέον μεταφέρθηκε ολόκληρο το μάθημα στο pc lab. :)

(και από ό,τι βλέπω έχει κρατήσει πολύ περισσότερο κόσμο στο εργαστήριο από ό,τι πέρσι ή από ό,τι στο έτος μου στο αμφιθέατρο. Την πρώτη ώρα της Δευτέρας πρέπει να ήταν γύρω στα 60-70 άτομα μέσα και έχουμε Γενάρη μήνα...)

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

35
Αναρτήθηκαν στη σελίδα του μαθήματος (και στη "βιβλιοθήκη" μας) οι διαφάνειες της σημερινής διάλεξης για την επίλυση μη γραμμικών εξισώσεων (Newton) και γραμμικών συστημάτων (Gauss).

Η αυριανή διάλεξη θα έχει High Performance Computing (HPC). Να έρθετε, θα έχει ενδιαφέρον και ίσως και μια ευχάριστη σχετική έκπληξη στο τέλος! ;)

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

37
  • Σήμερα παρουσιάστηκαν οι λύσεις των θεμάτων της προόδου, οι οποίες έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του μαθήματος και στην "Βιβλιοθήκη" μας.
  • Τέλος το μάθημα για φέτος... (yeeeeeah! όχι άλλη Fortraaaaaan!!!! :woot: :woot: :neo: )
  • Φεύγοντας (από το εξάμηνο και το μάθημα), μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε και το σύντομο ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο αξιολόγησης του μαθήματος.
    Είναι εντελώς άλλο από αυτό που μοιράζει η γραμματεία. Έχει θεσπιστεί από πέρσι, ειδικά για το μάθημα του προγραμματισμού, ως άλλος ένας τρόπος να βλέπουν οι διδάσκοντες (και οι εκπαιδευτές) πού πηγαίνει το μάθημα, τι χρειάζεται διόρθωση, κτλ κτλ.
    Πιστέψτε με, αυτά τα ερωτηματολόγια πραγματικά τα κοιτάζει κάποιος και μάλιστα "διψάει" να βλέπει σημειωμένο το πεδίο "παρατηρήσεις" στο τέλος. Οπότε... express yourself! :D
Καλή μελέτη σε όλους και καλή επιτυχία στις εξετάσεις! Ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε και εδώ. ;)

edit: Ανανέωσα γενικότερα λίγο την καρτέλα του μαθήματος στη βιβλιοθήκη, προσθέτοντας πληροφορίες στην ύλη και τη βιβλιογραφία. Προσέθεσα επίσης στο πεδίο "εξετάσεις" το ότι όσοι έχουν γραφτεί πριν το 2010-11 μπορούν, αν θέλουν, να εξεταστούν γραπτά στο αμφιθέατρο.

Re: Προγραμματισμός & χρήση Η/Υ (2010-2011)

38
Για την τελική εξέταση, αναρτήθηκε σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του μαθήματος:
Oι φοιτητές που θα συμμετάσχουν στην ηλεκτρονική εξέταση στο PCLAB της Σχολής Χημικών Μηχανικών πρέπει να τακτοποιήσουν τυχόν εκκρεμότητες με τους κωδικούς πρόσβασης.
Την ημέρα της εξέτασης δεν θα είναι δυνατή η παραλαβή κωδικού χρήσης (user name) ή αλλαγή κωδικού ασφαλείας (password).
ΠΡΟΣΟΧΗ:
Οι κωδικοί στο PCLAB είναι διαφορετικοί από αυτούς στο central.ntua.gr

Υπενθυμίζεται ότι για τους φοιτητές του πρώτου εξαμήνου (που πρωτο-εγγράφηκαν στο μάθημα το ακαδημαϊκό έτος 2010-11) η τελική εξέταση γίνεται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά στο PCLAB και ΔΕΝ χρειάζεται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στην εξέταση.

Φοιτητές παλαιοτέρων ετών μπορούν να επιλέξουν μεταξύ του νέου (ηλεκτρονικά) και του παραδοσιακού (γραπτά) τρόπου εξέτασης.

Όσοι φοιτητές παλαιοτέρων ετών επιθυμούν να συμμετέχουν στην ηλεκτρονική εξέταση στο PCLAB πρέπει να το δηλώσουν μέχρι την Κυριακή 30/1 στην ιστοσελίδα:
http://ecourses.chemeng.ntua.gr/courses ... gister.htm

Τα τμήματα για την εξέταση του μαθήματος στο PCLAB είναι ως εξής:

Τμήμα 1: A – I
Τμήμα 2: K – M
Τμήμα 3: N – T
Τμήμα 4: Υ – Ω

Τα 4 τμήματα περιλαμβάνουν τους φοιτητές του πρώτου εξαμήνου.

Στο 4ο τμήμα θα συμπεριληφθούν και οι φοιτητές παλαιοτέρων εξαμήνων που θα δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική εξέταση.
Αντιλαμβάνεστε ότι, αφού δεν έχει βγει πρόγραμμα εξετάσεων, δεν γνωρίζουμε ακόμα την ημερομηνία και τις ώρες εξέτασης. :)
Προσέξτε ιδιαίτερα το θέμα με τους κωδικούς!