[1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2016-17)

1
Σύμφωνα με το πρόγραμμα το μάθημα θα γίνει στο Εργαστήριο Προσωπικών Υπολογιστών (ΕΠΥ/PCLAB) της Σχολής, με χωρισμό της τάξης σε 2 τμήματα.

Ειδικότερα, τα τμήματα και το πρόγραμμα τους διαμορφώνονται ως εξής:

1ο Τμήμα, φοιτητές με επώνυμο από Α έως Λ
Δευτέρα 12:45 - 15:00
Τρίτη 13:45 - 15:30

2ο Τμήμα, φοιτητές με επώνυμο από Μ έως Ω
Δευτέρα 15:00- 17:15
Παρασκευή 14:45 - 16:30
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2016-17)

2
. Το προαιρετικό διαγώνισμα – πρόοδος του μαθήματος θα γίνει τη Δευτέρα 31/10 στο PC-LAB.

Όσοι φοιτητές επιθυμούν να συμμετάσχουν πρέπει να το δηλώσουν μέχρι την Τετάρτη 26/10 στην ιστοσελίδα:

http://ecourses.chemeng.ntua.gr/courses ... gister.htm

Οι φοιτητές που θα συμμετάσχουν στο διαγώνισμα θα χωριστούν σε τμήματα.

Την Πέμπτη 27/10 θα ανακοινωθούν τα τμήματα με τα αντίστοιχα ονόματα καθώς και η ώρα διεξαγωγής του διαγωνίσματος για κάθε τμήμα.

Υπενθυμίζεται ότι το διαγώνισμα αυτό είναι προαιρετικό και η επίδοση κάθε φοιτητή θα προσμετρηθεί θετικά, κατά 40%, στον τελικό βαθμό.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2016-17)

3
Βοήθεια
Την άσκηση
Έστω ένα διάνυσμα x διάστασης 4 (ή μονοδιάστατη array 4 x 1)
χ=[5,-1,7,-10]
Να υπολογίσετε υπολογίσετε με το MATLAB Το άθροισμα των γινομένων των στοιχείων του.
θα τη λύσω με αυτό τον τρόπο?
x =

5 -1 7 -10

>> g=x.*x
g =

25 1 49 100

>> sum(g)
ans = 175

Αν όχι μπορεί κάποιος να ανεβάσει τη λύση?(Επείγει)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος echem την Παρ 28 Οκτ 2016, 7:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2016-17)

4
Εμένα πάντως σωστό μου φαίνεται! Μπορείς να το γράψεις και σε μία εντολή, για να γλιτώσεις χώρο (στον κώδικα και στη μνήμη, αφού δεν αποθηκεύεις το ενδιάμεσο αποτέλεσμα) και ίσως χρόνο, λόγω βελτιστοποιήσεων κάνει το matlab. Προφανώς αυτά έχουν νόημα μόνο σε πολύ μεγάλα διανύσματα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

>> sum(x.*x)
ans =  175

Παλιοτερα θεματα

6
Υπαρχει καποιος συμφοιτητης που να εχει παλαιοτερα θεματα προγραμματισμου 1ου εξαμηνου?
Ευχαριατω

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2016-17)

7
Υπάρχουν κάποια πάρα πολύ παλιά θέματα στη Βιβλιοθήκη, αλλά δε θα τα εμπιστευόμουν διότι είναι από τον καιρό των Περσικών Πολέμων που στο μάθημα διδασκόταν μόνο η Fortran και στον μαυροπίνακα του αμφιθεάτρου! :p

Συνήθως τα θέματα μοιάζουν με αυτά της προόδου (ή με τις ασκήσεις που δόθηκαν για επίλυση στο ΕΠΥ ή στο σπίτι)...
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2016-17)

8
Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι στο 9ο έτος και χρωστάω ακόμα προγραμματισμό και θα ήθελα να το δώσω σε αυτήν την εξεταστική. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως δομείται πλέον το διαγώνισμα, ποια είναι η εξεταστέα ύλη και από που μου προτείνετε να διαβάσω.
Αν μπορείτε να με κατατοπίσετε! Η βοήθεια σας θα μου ήταν πολύτιμη!

:)