Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

51
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν (και πόσο) μετράνε οι περιορισμοί στους κώδικες; Για παράδειγμα στο πρακτικό 6 εάν ο χρήστης ζητήσει αρνητική τιμή πίεσης και δεν υπάρχει αντίστοιχο κομμάτι στον κώδικα για να απαντήσει και να μεταφέρει τον χρήστη πίσω στο μενού εντολών, έχει μεγάλη σημασία; Γιατί μου φαίνεται λίγο μεγάλη η διαδικασία να γίνει αυτό. Γενικά αξίζει τον κόπο στην εξέταση να ψάχνουμε για τέτοιες λεπτομέρειες;
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

53
geoste έγραψε:Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν (και πόσο) μετράνε οι περιορισμοί στους κώδικες; Για παράδειγμα στο πρακτικό 6 εάν ο χρήστης ζητήσει αρνητική τιμή πίεσης και δεν υπάρχει αντίστοιχο κομμάτι στον κώδικα για να απαντήσει και να μεταφέρει τον χρήστη πίσω στο μενού εντολών, έχει μεγάλη σημασία; Γιατί μου φαίνεται λίγο μεγάλη η διαδικασία να γίνει αυτό. Γενικά αξίζει τον κόπο στην εξέταση να ψάχνουμε για τέτοιες λεπτομέρειες;
Νομίζω ότι περισσότερη προσοχή χρειάζεται να δοθεί στους περιορισμούς που θέτει η ίδια η άσκηση αλλά και σε περιορισμούς που αν δεν ληφθούν υπόψη θα βγάλουν σφάλμα (π.χ. διαίρεση με το 0). Γενικά η δική μου συμβουλή είναι να τελειώσεις πρώτα με τις περιπτώσεις που αναφέρει η άσκηση και κατ' επέκταση με τις τιμές που μπορεί να σου δώσει ένας "λογικός και υπάκουος χρήστης" ( :tomato: ) και μετά αν έχεις χρόνο να ψάξεις για άλλες πιθανές εισόδους / εκβάσεις που δεν έχει ήδη προβλέψει ο κώδικάς σου.
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

54
Oκ σ'ευχαριστώ πολύ. Σχετικά με το πρόβλημα στην άσκηση 2 του πρακτικού 4 κατέβασα το αρχείο και έχω το ίδιο θέμα. Είχα ανοίξει όμως (για άλλο πρακτικό) αρχείο txt που να διαβάζει μια διδιάστατη array και δεν είχε πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι έγραψα τον κώδικα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στην συνέχεια έβαλα το αρχείο στην θέση του προηγούμενου(που δούλευε) με το ίδιο error στην εκτέλεση.
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

55
ggianniko έγραψε:το θεμα μου ειναι οτι χθες μου δουλευε-.-
Ο κώδικας που ανέβασες τρέχει μια χαρά σε εμένα... Τι να πω. Αφού ο κώδικας είναι σωστός, προχώρα παρακάτω για την ώρα...

@geoste: Πιθανότατα θα έχεις "πρόβλημα" με τον χρόνο, οπότε λύσε πρώτα τα βασικά να προλάβεις και μετά πιάνεις τις λεπτομέρειες. Αρκεί να καλύπτεις ό,τι σου ζητάει η άσκηση. Βέβαια αν καταφέρεις να γράψεις έναν ακόμα καλύτερο κώδικα, πιστεύω θα εκτιμηθεί, αν φυσικά έχεις κάνει και τα υπόλοιπα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.