Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

1
Σε ποια μαθήματα στις μέχρι τώρα σπουδές σας χρειάστηκε να εφαρμόσετε γνώσεις προγραμματισμού ή συναφών αντικειμένων;

Το topic έχει τους εξής στόχους:
  1. να εξετάσει κατά πόσο χρησιμοποιείται ο προγραμματισμός μέσα στη σχολή (κατά τη διάρκεια των σπουδών)
  2. να δείξει ότι αυτό το μάθημα είναι τελικά πιο χρήσιμο από ότι φαίνεται (γνώμη μου, αλλά νομίζω οτι ισχύει και στην πράξη)
  3. να εξετάσει τις εφαρμογές που μπορεί να έχει
...και φυσικά να κεντρίσει το ενδιαφέρον όποιου ξεκινάει να ασχοληθεί με το αντικείμενο! :D

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

2
Εννοείς γενικά χρήση προγραμμάτων (Fortran, Matlab, Autocad κλπ κλπ) ή μόνο fortran? Είμαι ικανή να πάρω τα μαθήματα ένα ενα.......
(πωπωωωω έχω να θυμηθώ πολλά τώρα :baby: )
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

3
Εσένα είχα στο μυαλό μου κυρίως... :P

Περισσότερο με ενδιαφέρουν Fortran και Matlab αλλά και φυσικά ό,τι άλλη γλώσσα σας μάθανε στην πορεία (π.χ. ανέφερες Basic κάποια στιγμή), αφού χρησιμοποιεί τις ίδιες αρχές.

Το μάθημα βέβαια λέγεται "Προγραμματισμός και Χρήση Η/Υ", οπότε αν βάλουμε π.χ. και το Excel μέσα πιάνουμε σχεδόν όλα τα μαθήματα της σχολής... Οπότε ας επικεντρωθούμε σε Fortran/Matlab. ;)

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

5
Εγώ πάντως μέχρι τώρα, θυμάμαι ότι είχαμε χρησιμοποιήσει fortran/matlab, στην Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής και συγκεκριμένα σε κάποια θέματα που είχαν δοθεί, καθώς επίσης και σε κάποιες εραστηριακές ασκήσεις Φυσικοχημείας ή Μηχανικής Χημικών Διεργασιών. Ας τα πει όμως αναλυτικότερα η MaHaHou που τα θυμάται!

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

6
Χαχα εντάξει δεν τα θυμάμαι και τέλεια. Και μερικά έχουν αλλάξει κιόλας μέσα στα χρόνια.
Λοιπόν ξεκινάμε.
1ο έτος:

-Μηχανολογικό σχέδιο. Η τελευταία παράδοση σχεδίου γίνεται ηλεκτρονικά (AUTOCAD)
-Ανάλυση συστημάτων Χημικής μηχανικής. Χρειάστηκε σε μη υποχρεωτική εργασία αν θυμάμαι καλά. Το μάθημα περνιέται εύκολα και να μην ξέρεις προγραμματισμό.(Δεν θυμάμαι πρόγραμμα)

2ο έτος:

-Φυσικοχημεία ΙΙ. Δεν είμαι σίγουρη αλλά πρέπει να υπήρχε μια εργαστηριακή άσκηση.(FORTRAN)
-Φυσικοχημεία ΙΙΙ. Εργαστηριακή άσκηση (εδώ είμαι σίγουρη). (Η Η.31 εργαστηρίων ηλεκτροχημείας ήταν?δεν θυμάμαι πλέον)(FORTRAN)
-Φαινόμενα Μεταφοράς Ι: Μηχανική Ρευστών. Μη υποχρεωτικά εργαστήρια. (FEMLAB-COMSOL MULTIPHYSICS)
-Θερμοδυναμική Χημικής Μηχανικής. Μη υποχρεωτική παράδοση ασκήσεων από PC-LAB (δεν θυμάμαι το πρόγραμμα)
-Μαθηματικά ΙV. Για την κατανόηση της αριθμητικής ανάλυσης και του βιβλίου που προτείνεται για το μάθημα χρειάζεται μικρή γνώση προγραμματισμού. (MATLAB, MATHEMATICA)


3o έτος:

-Φαινόμενα ΙΙ. Μη υποχρεωτικά υπολογιστικά εργαστήρια. (δεν θυμάμαι το πρόγραμμα)
-ΜΧΔ Ι. Χρήση προγραμματος σε εργαστηριακή άσκηση. (FORTRAN)

4ο έτος:

-ΜΧΔ ΙΙ. Χρήση προγραμματος σε εργαστηριακή άσκηση. (FORTRAN)
-Ρύθμιση Διεργασιών. Το μάθημα παλουκάκι σύμφωνα με τους μεγάλου, έχει προεραιτικά εργαστήρια και παράδοση εργασίας που βοηθάνε γενικά. (Σχεδιασμός Συστημάτων Αυτόματης Ρύθμισης μέσω H/Y-ΜΑΤLAB)
-Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων. προαιρετικά (MS Project νομίζω)

5ο έτος:

-Σχεδιασμός Χημικών Βιομηχανιών. Προαιρετική εργασία που βοηθά στην κατανόηση του μαθήματος. (ASPEN-ΑSPEN PLUS)
-Διοίκηση έργων και Υποστήριξης Αποφάσεων.(MS PROJECT)

Δεν έχω συμπεριλάβει τα μαθήματα κατευθύνσεων


* Σε παρενθεση το πρόγραμμα που χρειάστηκε
** ΜΦΔ Ι,ΙΙ, ΜΧΔ Ι,ΙΙ & Τεχνολογία Καυσίμων και Λιπαντικών: Σε ορισμένες εργαστηριακές ασκήσεις για την επεξεργασία των δεδομένων χρειάζονται κάποια ιδιαίτερα κολπάκια στο excel. Το αναφέρω γιατί ναι μεν το excel είναι ένα εύκολο πρόγραμμα αλλά μέχρι και το 3ο έτος κάποιες δυνατότητες του τις αγνοούμε παντελώς.
*** @ MakisH Αν μπορείς διόρθωσε κάποιες παρενθέσεις που ίσως να έχω κάνει λάθος, ή δεν θυμάμαι το πρόγραμμα...
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

7
Πολλά από αυτά που έβαλες δεν είναι ακριβώς προγραμματιστικά πακέτα, ή τουλάχιστον δεν τα χρησιμοποιούσαμε έτσι. Π.χ. Autocad, Comsol, Mathematica, Aspen και MS-Project. Και το Matlab δεν το χρησιμοποιούμε μόνο προγραμματιστικά (αλλά και έτσι). Το πρόγραμμα που δεν θυμάσαι είναι το Mathcad, με το οποίο επίσης μπορείς να κάνεις προγραμματισμό (πολύ υψηλότερου όμως, με την υπολογιστική έννοια, επιπέδου από τη Fortran και τις λοιπές γλώσσες προγραμματισμού).

Στην Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής είχαμε χρησιμοποιήσει και Fortran και Matlab και Excel.

Παραθέτω επίσης δυο πολύ βασικά μαθήματα επιλογής στα οποία βασικό συστατικό είναι ο προγραμματισμός (και δη σε Fortran):
  • Σύνδεση Μικροσκοπικών - Μακροσκοπικών Ιδιοτήρων μέσω Η/Υ (2ο εξάμηνο - Θεοδώρου)
  • Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ (6ο εξάμηνο - Μπουντουβής)
Κάποιος ανέφερε σε άλλο topic ότι χρειάζεται πολύς προγραμματισμός στην κατεύθυνση "Μηχανική Διεργασιών" («σχεδιασμός»). Ας πει περισσότερα κάποιος που να ξέρει!

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

8
Μπρρρ ναι ναι την Mathcad.
Αν θέλετε απλά να πούμε που χρειάζεται να γράψεις κάποιον κώδικα τότε είναι μόνο Κάποιες εργαστηριακές ασκήσεις Φυσικοχημείας και ΜΧΔ και στην Ανάλυση Συστημάτων, όπως είπε ήδη η Kate. Στα φαινόμενα μεταφοράς Ι κάποια στιγμή στα υπολογιστικά εργαστήρια χρειάστηκε επίσης δεν ήταν ααπαραίτητο όμως (κοινώς μπορούσες να το αγνοήσεις).
Αν ξέρεις έστω και μία γλώσσα προγραμματισμού αρκεί για νακαταλάβεις πως δουλεύουν οι περισσότερες άλλες. Και καλό είναι να ξέρεις έστω και κάτι λίγο γιατί έτσι καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς πχ ASPEN...
Όλοι οι καθηγητές είναι ιδιαίτερα επεξηγηματικοί στον τομέα προγράμματος.
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

9
Υπηρχαν περιπτωσεις που χρειαστηκε να χρησιμοποιησετε αλλες γλωσσες προγραμματισμού ( πχ. C++, Python )αντι για Fortran και εκτος περιβαλλοντος Matlab ?? Επισης δεν εχει προτεινει κανεις να γινει μια αντικατασταση της Fortran με καποια αλλη ?Η αν θελει καποιος μπορει να παραδωσει μια απο τις προεραιτικες εργασιες σε καποια αλλη γλωσσα περαν της προτεινομενης

(Σημειωση : Συγνωμη για το συρφετο ερωτησεων αλλα ειμαι πρωτοετης και μου αρεσει και ο προγραμματισμος :baby: :nerd: !!!!!)

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

10
MakisH έγραψε:Πολλά από αυτά που έβαλες δεν είναι ακριβώς προγραμματιστικά πακέτα, ή τουλάχιστον δεν τα χρησιμοποιούσαμε έτσι. Π.χ. Autocad, Comsol, Mathematica, Aspen και MS-Project. Και το Matlab δεν το χρησιμοποιούμε μόνο προγραμματιστικά (αλλά και έτσι). Το πρόγραμμα που δεν θυμάσαι είναι το Mathcad, με το οποίο επίσης μπορείς να κάνεις προγραμματισμό (πολύ υψηλότερου όμως, με την υπολογιστική έννοια, επιπέδου από τη Fortran και τις λοιπές γλώσσες προγραμματισμού).

Στην Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής είχαμε χρησιμοποιήσει και Fortran και Matlab και Excel.

Παραθέτω επίσης δυο πολύ βασικά μαθήματα επιλογής στα οποία βασικό συστατικό είναι ο προγραμματισμός (και δη σε Fortran):
  • Σύνδεση Μικροσκοπικών - Μακροσκοπικών Ιδιοτήρων μέσω Η/Υ (2ο εξάμηνο - Θεοδώρου)
  • Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ (6ο εξάμηνο - Μπουντουβής)
Κάποιος ανέφερε σε άλλο topic ότι χρειάζεται πολύς προγραμματισμός στην κατεύθυνση "Μηχανική Διεργασιών" («σχεδιασμός»). Ας πει περισσότερα κάποιος που να ξέρει!
με την έννοια του αμιγούς προγραμματισμού, στην κατεύθυνση της μηχανικής διεργασιών χρειάστηκαν -βασικές- προγραμματιστικές γνώσεις σε ένα προαιρετικό θέμα στο 8ο εξάμηνο (στα προχωρημένα ΜΧΔ αν θες) για να δεις τη δυναμική του υπό μελέτη συστήματος κια στο 9ο εξάμηνο σε πρόγραμμα αριστοποίησης.
για να απαντήσω και στο επόμενο ποστ: γενικά επικρατεί η άποψη ότι η fortran καλύπτει τις ανάγκες! κ πολλοί κώδικες είναι ήδη γραμμένοι σε αυτή τη γλώσσα. γιατί να αλλάξει κανείς περιβάλλον?
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One