Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

11
Η Fortran είναι ανέκαθεν η γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείται από τους μηχανικούς, γιατί είναι απλή, χωρίς πολλά μπλεξίματα ως αναφορά πιο low-level πράγματα(βλέπε C που μπορείς να πειράξεις τα πάντα μέσα στο σύστημα, pointer,bit operants κλπ) και έχει και αρκετά πλούσια μαθηματική βιβλιοθήκη που κάνει εύκολη τη χρήση της σε προβλήματα μαθηματικών-μηχανικής. Εξ' άλλου το όνομα Fortran σημαίνει αυτό το πράγμα, FORmula TRANslation. Τώρα καλό θα ήταν να μαθαίνεται και μία δεύτερη γλώσσα προγραμματισμού στη σχολή (πχ κάτι σε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό C++ ή Java), αλλά για τους περισσότερους που δεν ασχολούνται θα ήταν περιττός κόπος ,καθώς για αυτά που διδάσκονται αρκεί η Fortran..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

12
@ Ν(Ι): Μέχρι το 6ο εξάμηνο δεν μου έχει χρειαστεί κάτι άλλο.
Η Fortran μπορεί να έχει μεγάλη ιστορία πίσω της, μπορεί να μην είναι η γλώσσα στην οποία χτίζονται λειτουργικά συστήματα και εμπορικές εφαρμογές γενικής χρήσης πλέον, αλλά είναι μια πολύ δυνατή, εύκολη και "ώριμη" γλώσσα για επιστημονικούς υπολογισμούς. Έχει εξελιχθεί αρκετά παραπέρα και από ό,τι τη μαθαίνουμε (δεν χρειαζόμαστε κάτι από τα καινούργια στοιχεία, οι βασικές εντολές που μαθαίνουμε είναι ίδιες) και γενικώς δεν υπάρχει λόγος να αντικατασταθεί. Δουλειά κάνει και πολλή μάλιστα.

Υπάρχει μεγάλη βιβλιοθήκη προγραμμάτων σε Fortran όπως είπε η madadayo (αν και δυστυχώς πολλά από αυτά είναι σε παλιές μορφές της Fortran).

Όπου χρειάζεται κάτι διφορετικό, μπορεί κανείς να μάθει μια γλώσσα για το κάτι διαφορετικό που θα χρειαστεί. Η Fortran όμως νομίζω ότι είναι μια εύκολη μεν γλώσσα για να ξεκινήσει κανείς, δυνατή δε. ;) Οι βασικές αρχές από εκεί και πέρα είναι οι ίδιες. Δεν μαθαίνουμε μόνο τη γλώσσα, αλλά και τον τρόπο σκέψης.

(Τεχνολογικάριος; :P )

@tim: Εγώ πάντως θα συμβούλευα κάποιον να μάθει Python για δεύτερη. Προς τα εκεί το βλέπω το μέλλον... ;)

edit: Οι γείτονες μεταλειολόγοι μαθαίνουν μόνο Basic νομίζω...

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

13
@MakisH,tim :Ευχαριστω για τις απαντησεις!Απλα νομιζα οτι λογω παλαιοτητας (fortran 90/95) μπορει να εχει χασει την προτιμηση των μηχανικων και αρα τη χρηστικοτητα .Αλλα απ'οτι φαινεται κατι τετοιο δεν συμβαινει!!

(Τεχνολογικη Α' για την ακριβεια :) )

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

14
Τελευταία έκδοση είναι η Fortran 2008. ;)
Επίσης, οι γλώσσες προγραμματισμού δεν "παλιώνουν" τόσο γρήγορα. H "ουάου" C++ για την οποία μιλάνε όλοι εμφανίστηκε το 1983.

(κι εγώ ήθελα να πάω τεχνολογική Α' αλλά δεν υπήρχε στο σχολείο μου. Τελικά πήγα θετική)

Re: Σε ποια μαθήματα χρειαστήκατε γνώσεις προγραμματισμού;

16
MakisH έγραψε: @tim: Εγώ πάντως θα συμβούλευα κάποιον να μάθει Python για δεύτερη. Προς τα εκεί το βλέπω το μέλλον... ;)
Γλωσσάρα όμως. Ολόκληρα προγράμματα Fortran μπορούν να γίνουν δυο εντολές Python.
Θα χορέψετε ...
cron