Re: Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2011-12)

21
Αχ ναι....μην το κάνεις με το χέρι δεν παλεύεται...φυσικά και σε καταλαβαίνω!!Εχώ κάνει άπειρα τέτοια κατά καιρούς! :bleh: Εμένα αυτά μου τα έμαθε ο κύριος Σπυρόπουλος..γι αυτό προτείνω όποτε έχετε θέμα εκτός από εδώ και στις παρουσιάσεις ( στις παρουσιάσεις ειδικά γιατί είναι κι ο κυριότερος σκοπός τους θεωρώ) να ρωτάτε κι εκεί!

Re: Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2011-12)

22
Εναλλακτικά μπορείς να δημιουργήσεις ένα αρχείο .CSV (comma-separated values). Πρακτικά εκτυπώνεις όπως και σε ένα αρχείο txt, αλλά αν εκτυπώσεις "," κόμματα ανάμεσα στις τιμές το Excel το πηγαίνει στη διπλανή στήλη. Παράγεις το αρχείο με κατάληξη .csv και το ανοίγει μόνο του το Excel. Παρακάτω παραθέτω ένα παραδειγματάκι που σου εκτυπώνει έναν πίνακα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

program test_csv
integer i,j
real A(3,3)
open(unit=1,file='test.csv',status='unknown')
write(1,1050)
1050 format('This is a test CSV file, Matrix A, Column i',/)
do i=1,3
	do j=1,3
		A(i,j)=i+j+0.5
	enddo
enddo
do i=1,3
	write(1,*) A(i,1),',',A(i,2),',',A(i,3),','
enddo
end

People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2011-12)

23
Δείτε εδώ.

Εναλλακτικά, μπορείτε να ανοίξετε το txt αρχείο με το Excel/Calc (ανοίγετε το πρόγραμμα πρώτα και έπειτα open). Κανονικά θα πρέπει να σας βγάλει ένα wizard που να ρωτάει τι να κάνει, πώς να χωρίσει κτλ. Ακολουθήστε τις οδηγίες!

@tim: Δεν μου πολυαρέσει ο τρόπος που παραθέτεις. Νομίζω είναι πιο γενικό να έχεις το column delimiter μέσα στο format και να πηγαίνει "πακέτο" με το κάθε πεδίο. Εδώ π.χ. έγραψες ξεχωριστό "," για το καθένα. ;)

Re: Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2011-12)

24
Ούτε εμένα μου άρεσε, αλλά λες και ξέρω Fortran :P..Επίσης το θυμόμουν ότι κάπου υπήρχε μέσα στο forum κάτι παρόμοιο!
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2011-12)

27
Θα συμφωνήσω..το ζήτημα είναι όμως κατά πόσο το επιθυμώ..δεν αγαπάμε όλοι τα ίδια πράγματα. Μάλιστα σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να εστιάσω σε κάτι που θα μου αρέσει πολύ και θα ασχολούμαι με χαρά με αυτό για να είμαι και πιο αποδοτική! :)

Re: Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2011-12)

28
Ανακοίνωση για την εξέταση του μαθήματος στις 16/07/12 έγραψε:Υπενθυμίζεται ότι για τους φοιτητές που έχουν πρωτο-εγγραφεί στο μάθημα το ακαδημαϊκό έτος 2010-11 η τελική εξέταση γίνεται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά στο PCLAB.

Φοιτητές παλαιοτέρων ετών μπορούν να επιλέξουν μεταξύ του νέου (ηλεκτρονικά) και του παραδοσιακού (γραπτά) τρόπου εξέτασης. Σε περίπτωση που προτιμούν ηλεκτρονική εξέταση, να το δηλώσουν με email (aspyr AT chemeng DOT ntua DOT gr).

Oι φοιτητές που θα συμμετάσχουν στην ηλεκτρονική εξέταση στο PCLAB της Σχολής Χημικών Μηχανικών πρέπει να τακτοποιήσουν τυχόν εκκρεμότητες με τους κωδικούς πρόσβασης.
Την ημέρα της εξέτασης δεν θα είναι δυνατή η παραλαβή κωδικού χρήσης (user name) ή αλλαγή κωδικού ασφαλείας (password).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι κωδικοί στο PCLAB είναι διαφορετικοί από αυτούς στο central.ntua.gr
Από την ιστοσελίδα του μαθήματος.
Αν είστε εξοικειωμένοι με το Developer Studio που υπάρχει στο pc lab προτείνω να προτιμήσετε τον ηλεκτρονικό τρόπο εξέτασης, είναι μακράν πιο άνετος, αφού έχετε τον compiler να σας υποδεικνύει τα λάθη σας. ;)

Re: Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2011-12)

30
Η γραπτή εξέταση είναι με ανοιχτές σημειώσεις σωστά; Εάν έχουμε τις σημειώσεις και τις ασκήσεις που βρίσκονται στο site του μαθήματος είναι αρκετά ή χρειάζεται και κάτι περισσότερο;
cron