Re: [2o] Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής (2014-15)

11
Και βρέθηκαν τα θέματα του Σεπτέμβρη Φλεβάρη στο fb. Τα ανεβάζω και εδώ για να υπάρχουν στο αρχείο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [2o] Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής (2014-15)

13
Δεν θυμαμαι να τη λύσω αναλυτικά (και δεν προλαβαίνω :razz: ) αλλά νομίζω εισαι κομπλέ αν διαβάσεις μια ασκηση του στυλ Θεμα 2 κανονικής τoυ 12/13 και το συνδυάσεις με μια τυπική άσκηση εναλλάκτη θερμότητας. Ουσιαστικά ψάχνεις αρχική και τελική σύσταση σε υγρασία, απλά για την τελική σύσταση χρειάζεσαι θερμοκρασία εξόδου (και εκεί μπαινει ο εναλλάκτης). Δεν βοηθάει πολύ, αλλά η άσκηση είναι σιδηρόδρομος και δε νομίζω να τη λύσει κάποιος εν καιρώ.

Re: [2o] Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής (2014-15)

15
Εχω καιρο να ασχοληθω με το μαθημα, σορυ αν δεν ειμαι κατατοπιστικη, νομιζω πως χρησιμοποιειται στην καταστρωση του ισοζυγίου ενέργειας για αναγωγή από τους μηδέν βαθμούς που σου δίνει στη θερμοκρασία που εχεις -αυτά είχαν διδαχτεί και στο μάθημα απ ότι θυμάμαι.

Re: [2o] Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής (2014-15)

16
από αυτά που έχω πάντως δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο ο κυρανούδης...στο βιβλίο πάντως έχει μία σχέση που συνδέει τη θερμότητα εξάτμισης με τη θερμοκρασία αλλα χρειάζεται να ξέρεις τους συντελεστές Α, B, C που χρησιμοποιούνται και στη σχέση Antoine. Δεδομένου ότι η εξέταση γίνεται με ανοιχτά βιβλία και μπορεί κάποιος να πάρει τους συντελεστές αυτούς από το παράτρημα δεν θα χρειαζόταν να δίνει τη θερμότητα εξατμισης για τους 0 C. Εκτός και αν κάνεις μια απλη μέθοδο των τριών το οποίο δεν ξέρω κατά πόσον είναι ορθό :S

Re: [2o] Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής (2014-15)

18
Γεια σας. Αν γνωρίζει κανείς, είχαν δοθεί ασκήσεις προς λύση πέρα από αυτές που βρίσκονται στην ιστοσελίδα(σειρές & υπολογιστικά); Επίσης, οι ασκήσεις που έλυνε ο Κυρανούδης στο μάθημα πόση σχέση έχουν με τις ανεβασμένες;
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"
cron