Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

61
Το Θέμα πρώτο αμφιβάλλω αν θα το πετύχω...Μου βγήκαν πολλές διακεκομμένες στην κάτοψη.. :help: Για δείτε και πείτε μου κ εσείς καμία ιδέα παρακαλώ... :(
DSC00291.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

62
Μερικες δικες μου παρατηρησεις(δεν γνωριζω αν ειναι σιγουρα σωσες):
Ξανακοιτα λιγο τα εξης
α) Προοψη
Κάτω αριστερά εχεις βαλει διαβαθμιση επιπεδου ( καθετη) που δεν νομιζω οτι υπαρχει, ενω στο ιδιο τμημα πανω το χεις κανει σωστα
Λειπει η αξονική και η προεκταση της δεξια
β) Κατοψη
Η αξονικη σου ειναι υπερβολικα κοντα στο διακεκομενο ορθογωνιο του σχηματος σου ... Μαλλον κατι εχεις κανει λαθος στην μετρηση
γ) Αριστερη Πλαγια
Προσεξε οτι το επιπεδο του κατω "σχεδον" ημικυκλιου ειναι διαφορετικο απο την πισω μερια του σχηματο. Αρα λειπει μια ακομη οριζοντια διακεκομμενη.
Προσεξε οτι λειπουν δυο καθετες διακεκκομενες για να δειξεις την υπαρξη του τριτου ημικυκλιου στο πισω μερος του σχηματος.

Κατα τ αλλα αυτη τη στιγμη δν βλεπω κατι αλλο, κανε τις συγκρισεις μεταξυ των οψεων για να δεις τι αλλο σου εχει ξεφυγει
Θα χορέψετε ...

Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

63
GK1992 παλι δεν καταλαβα που'ναι το προβλημα...

Xgal, εκανα μερικες παρατηρησεις αλλα ισως και να μην θυμαμαι καλα μερικα πραγματα
(σημειωση: Βαζε χαρτοτέιπ για την στηριξη, ετσι δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να σου σκισει την κολλα)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

64
Σας ευχαριστώ και τους δύο θερμά!!
"Λειπει η αξονική και η προεκταση της δεξια" Νομίζω την έχω κάνει..
Να βάλω τελικα γραμμή ή όχι;(Για την διαβαθμιση πήγαινε αυτο)
"Προσεξε οτι το επιπεδο του κατω "σχεδον" ημικυκλιου ειναι διαφορετικο απο την πισω μερια του σχηματο. Αρα λειπει μια ακομη οριζοντια διακεκομμενη." Δε το πιασα.. :P
Και τέλος τι εννοείς κεντραρισμένη η οπή;

Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

65
Περικλη κοιτα το 2ο τεμαχιο ... Εαν παρατηρησεις στην δεξια πλευρα του σχηματος υπαρχει κατι σαν αυλακι. Εκει μεσα υπαρχει ενα τριγωνο που γραφει διπλα 60 μοιρες που σημαινει οτι μαλλον υπαρχει καποια κλιση. Το ερωτημα μου ειναι προς τα που βρισκεται αυτη η κλιση κ πως σχεδιαζεται;

Xgal εκει που γραφει ο Περικλης (Καποια αξονικη εδω δεν θυμαμαι καλα) πρεπει να προεκτεινεις μια αξονικη που να τεμνει και την κατοψη
Για την διαβαθμιση εχω την εντυπωση οτι συνεχομενη γραμμη σιγουρα δεν μπαινει. Δεν υπαρχει καποια ορατη διαφορα επιπεδου. Θα μπορουσε να μπει μια καθετη διακκεκομενη αν και δεν ειμαι σιγουρος. Εγω παντως δεν εβαλα τιποτα.
Εκει που σου λεει ο Περικλης "Εδω δεν επρεπε να χει καποιες διακκεκομενες" οντως λειπει μια οριζοντια διακκεκομενη που πεφτει κατω απο την νοητη προεκταση του κατω ημικυκλιου. Προσεξε στην προοψη οτι οριζοντιως υπαρχει διαφορα επιπεδων.
Αν ειναι θα ανεβασω κι εγω καποια στιγμη το δικο μου να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαω.
Θα χορέψετε ...

Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

67
Ωραια καταλαβα.
Λοιπον ετσι οπως το βλεπω η γωνια αναφερεται ετσι:
(οψη απο την προοψη)
sxedio.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

69
Xgal έγραψε:Το Θέμα πρώτο αμφιβάλλω αν θα το πετύχω...Μου βγήκαν πολλές διακεκομμένες στην κάτοψη.. :help: Για δείτε και πείτε μου κ εσείς καμία ιδέα παρακαλώ... :(
DSC00291.JPG
Νομίζω πως στην κάτοψη, έχεις τοποθετήσει λάθος την διακεκομμένη και ότι χρειάζεται να πάει λίγο πιο πάνω (5 cm από την κάτω αριστερά γωνία του σχήμαος..)Δεν είμαι σίγουρος αν με ξεγελάει η εικόνα...

http://img502.imageshack.us/img502/6096/dsc00291t.jpg :idea:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-2011)

70
Αχα ... Οντως Περικλη αυτο ειναι το πιο λογικο απο αποψη χρηστικότητας του αντικειμένου. Το θέμα είναι οτι δεν εχω βρει πουθενα στο βιβλιο ή στις σημειώσεις το θεωρητικό υπόβαθρο που εξηγεί πώς ο προσανατολισμός του τριγώνου ή οι έντονες κουκίδες στις ακμές δίνουν πληροφορία για το πως θα πάει η κλίση.
Θα χορέψετε ...
cron