[1o] Τεχνικές Σχεδιάσεις (2010-11)

1
Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως αντιστοιχίζονται τα 0.35,0.5,0.7-ΗΒ,2Η,2Β-παχιά γραμμή,λεπτή γραμμή κ.λ.π; Γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί και μάθημα την Τρίτη λογικά δεν θα γίνει. Ακόμη ας μου πει κάποιος αν πρέπει να συμπληρώσουμε οτιδήποτε στα υπομνήματα που έχουμε να παραδώσουμε για πρώτη εργασία. Για περισσότερη ακρίβεια η πρώτη εργασία είναι αυτή: http://www.chemeng.ntua.gr/courses/ts/y ... hema_1.pdf
Ευχαριστώ.
Kuchiki Byakuya

Re: Γραμμές

2
Στα υπομνηματα βαλε οπωσδηποτε καποιο ονομα για να ξερει ποιανου ειναι, τα υπολοιπα κομματια αστα κενα , ετσι και αλλιως δεν εχει νοημα να τους βαλεις οτιδηποτε μεσα αφου δεν εχεις κανει σχεδιο. (βαλε τον τιτλο σε καθε κουτι ομως ε)

Τωρα αν θυμαμαι καλα τα παχη πανε ετσι:
0.7->2Β
0.5->ΗΒ
0.35->2Η

Γενικα για παχιες γραμμες θελουμε μαλακα μολυβια και για λεπτες, σκληρα.
Επισης θα ηταν καλυτερη ιδεα να παρεις μηχανικα μολυβια γιατι τα συμβατικα ειναι λιγο μπελας γιατι αλλαζει το παχος των γραμμων που παραγουν χωρις συχνο ξυσιμο.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Γραμμές

3
Κι εγώ σκεφτόμουν να πάρω μηχανικά απλά προς το παρόν έχω τα συμβατικά. :razz:
Εντάξει με την αντιστοίχιση λοιπόν. Κάτι ακόμα:
Όταν λες σκληρά και μαλακά; Σε τί αντιστοιχούν από τα παραπάνω;
Kuchiki Byakuya

Re: Γραμμές

4
η σκληροτητα παει ετσι(απο μαλακο σε σκληρο)
3Β-2Β-Β-ΗΒ-Η-2Η-3Η

Υπαρχουν και 4Β,5Β κοκ (αντιστοιχως 4Η,5Η), οσο μεγαλυτερος ο αριθμος τοσο πιο μαλακο ή σκληρο ειναι.

Τωρα καπου εχω δει και 2ΗΒ,3ΗΒ, αλλα μαλλον λαθος ηταν
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Γραμμές

5
να κάνω μια ερώτηση και εγώ: όλο το υπόμνημα και το πλαίσιο θα σχεδιαστεί με το ίδιας σκληρότητας μολύβι? επίσης το πλαίσιο θα πρέπει να έχει συγκεκριμένη απόσταση από το πλευρές της κάθε κόλλας; είμαι αρκετά μεγάλο έτος και είναι ένα απο τα μαθήματα που μου έχει απομείνει.....δάσκαλε που δίδασκες!!:P

Re: Γραμμές

6
Δάσκαλε, το (κίτρινο) βιβλίο "Μηχανολογικό σχέδιο" των Παπαδανιήλ κτλ σας δίνανε κι εσάς; (έκδοση 2004). Αν ναι, πήγαινε στη σελίδα 8. Θα δεις ότι σε άλλες γραμμές δίνει πάχος 0.8mm, σε άλλες 0.3mm και σε άλλες 0.1mm. (αν θυμάμαι καλά, για όσους έχουν μηχανικά μολύβια, τα αντιστοιχούσαμε σε 0.7, 0.5 και 0.3 αντίστοιχα, το νόημα είναι να φαίνεται η διαφορά στο πάχος).

Συνεπώς όχι, δεν θα χρησιμοποιηθεί το ίδιο μολύβι σε όλα. Σκληρό μολύβι για τις λεπτές γραμμές, μαλακό μολύβι για τις παχιές και κάτι ενδιάμεσο για τις ενδιάμεσες. Αλλά πραγματικά, αν δεν σας λείπουν γύρω στα 6-7€ πάρτε τρία μηχανικά μολύβια να κάνετε σαν άνθρωποι τη δουλειά σας... Ούτε ξύστρες, ούτε ανομοιόμορφες γραμμές ούτε αμφιβολία για πάχη, σκληρότητες κτλ.

Σχετικά με τις αποστάσεις, δεν θυμάμαι πού να σε παραπέμψω, αλλά στα δικά μου σχέδια το υπόμνημα έχει απόσταση 5mm από τα άκρα του χαρτιού και στις δυο διαστάσεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα. :)

Re: Γραμμές

7
Όλα όσα προείπε ο φίλος Μάκης εξακολουθούν να ισχύουν επακριβώς. :T:
Kuchiki Byakuya

Re: Γραμμές

9
Ξερει κανείς πόση είναι η απόσταση του πλαισίου απο την κόλλα στο σχέδιο?

edit: Προσοχή στα greeklish παρακαλω!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotinit17 την Σάβ 23 Οκτ 2010, 10:41 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή απο greeklish σε ελληνικά