Φυσικοχημεία Ι - Θ.Ν. Σκουλικίδη σε pdf

1
Στην ιστοσελίδα της σχολής, σε ένα link με τίτλο "Ηλεκτρονικά Βιβλία" (Σπουδές>Ηλεκτρονικά Βιβλία) μπορείτε να βρείτε τη Φυσικοχημεία Ι του Σκουλικίδη (Ι1 και Ι2), την τελευταία έκδοση που βγήκε ποτέ (1986). Ο τόμος αυτός αφορά τις καταστάσεις της ύλης και είναι ιδιαίτερα χρήσιμος στα εργαστήρια του μαθήματος "Φυσικοχημείας ΙΙ".

Δείτε το εδώ.

Υποθέτω αυτή θα ήταν μια κίνηση που ξεκίνησε κάποτε για ψηφιοποίηση βιβλιογραφίας αλλά ποτέ δεν προχώρησε...

Re: Φυσικοχημεία Ι - Θ.Ν. Σκουλικίδη σε pdf

3
Βασικά τα κιτρινισμένα και διαμελισμένα βιβλία ωραία είναι, προσωπικά έχω "δανειστεί" μερικά από τον πατέρα μου (σιγά μην τα ξαναδεί :P). Το πρόβλημα είναι όταν το κιτρινισμένο βιβλίο είναι τυπωμένο σε γυαλιστερό χαρτί. Δεν ξέρω αν έχεις ανοίξει κανένα παλιό τέτοιο βιβλίο... Την "ακούς" άνετα. :P

Re: Φυσικοχημεία Ι - Θ.Ν. Σκουλικίδη σε pdf

5
Εεεεε κοίτα... Σίγουρα είναι κουραστικό (οπότε ναι, βλάπτει αν το θέτεις έτσι :P) αλλά αν το διαβάσεις προσεκτικά δεν είναι καθόλου κακό... Είναι λίγο στριφνό αλλά οκ, είναι βιβλίο άλλης εποχής.

Το χαρακτηριστικό του είναι οτι έχει μαζέψει πάαααρα πολλές λεπτομέριες εκεί μέσα. Είτε αυτό είναι καλό είτε κακό. Βασικά είναι καλό όταν ψάχνεις μόνος σου, αλλά κακό όταν σε βάζουν να τις μάθεις με το ζόρι...