Re: [3o] Φυσικοχημεία II (2015-16)

31
nikos91 έγραψε:Νομίζω οτι οι τύποι του euler δίνονται στο τυπολόγιο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ υπάρχει κατανομή?
νομίζω πως αυτό που γίνεται είναι ότι επιλέγεισ εσύ σε ποια αίθουσα/αμφιθέατρο θα γράψεισ και στη συνέχεια τα τμήματα κατανέμονται τυχαία στουσ διδάσκοντεσ

Re: [3o] Φυσικοχημεία II (2015-16)

33
fortonis έγραψε:Εχει κανεις τα φετινα θεματα?
ευχαριστω
το χαρτι με τα θεματα δεν το εχω αλλα αν θυμαμαι καλα ειχε:
ασκηση 10.4 σελιδα 309
ασκηση 2 σελιδα 374 χωρις το δ και επιπλεον να κανεις διαγραμματα ΤΔmixS,ΔmixΗ ,ΔmixG
ασκηση 19 σελιδα 381
μια ασκηση αντιστοιχη με την Ε.7 σελιδα 69 (στο ενα ερωτημα σου ελεγε αν Tr=.... και Vr=... ποσο ειναι το pr)+ σου ελεγε οτι η ουσια του διαγραμματος ειναι σε αντιστοιχη κατασταση με μια αλλη ουσια και ζηταγε να βρεις σε συγκεκριμενη θερμοκρασια και πιεση τα κρισιμα μεγεθη της δευτερης ουσιας + μια ασκηση που σου εδινε την Urms και καποια αλλα στοιχεια που δεν θυμαμαι και ζηταγε να βρεις το ιξωδες
μια ασκηση με το ιξωδες που δεν την θυμαμαι καθολου γιατι δεν την ακουμπησα + σου δινε το διαγραμμα Cvm/T -T^2 (οπως της σελιδας 227) και ζηταγε να βρεις την συνεισφορα του νεφους των ελευθερων ηλεκτρονιων στη θερμοχωρητικοτητα και να βρεις και το α απο την σχεση debye(πιθανον στο τελευταιο να ζηταγε και και κατι ακομα,δεν ειμαι σιγουρη)
γενικως ασκησεις του βιβλιου,και κυριως λυμενες(η 1η,2η και 3η υπαρχουν λυμενες σε ενα pdf που ανεβασαν στο mycourses)

Re: [3o] Φυσικοχημεία II (2015-16)

34
myrtoxyn έγραψε:
fortonis έγραψε:Εχει κανεις τα φετινα θεματα?
ευχαριστω
το χαρτι με τα θεματα δεν το εχω αλλα αν θυμαμαι καλα ειχε:
ασκηση 10.4 σελιδα 309
ασκηση 2 σελιδα 374 χωρις το δ και επιπλεον να κανεις διαγραμματα ΤΔmixS,ΔmixΗ ,ΔmixG
ασκηση 19 σελιδα 381
μια ασκηση αντιστοιχη με την Ε.7 σελιδα 69 (στο ενα ερωτημα σου ελεγε αν Tr=.... και Vr=... ποσο ειναι το pr)+ σου ελεγε οτι η ουσια του διαγραμματος ειναι σε αντιστοιχη κατασταση με μια αλλη ουσια και ζηταγε να βρεις σε συγκεκριμενη θερμοκρασια και πιεση τα κρισιμα μεγεθη της δευτερης ουσιας + μια ασκηση που σου εδινε την Urms και καποια αλλα στοιχεια που δεν θυμαμαι και ζηταγε να βρεις το ιξωδες
μια ασκηση με το ιξωδες που δεν την θυμαμαι καθολου γιατι δεν την ακουμπησα + σου δινε το διαγραμμα Cvm/T -T^2 (οπως της σελιδας 227) και ζηταγε να βρεις την συνεισφορα του νεφους των ελευθερων ηλεκτρονιων στη θερμοχωρητικοτητα και να βρεις και το α απο την σχεση debye(πιθανον στο τελευταιο να ζηταγε και και κατι ακομα,δεν ειμαι σιγουρη)
γενικως ασκησεις του βιβλιου,και κυριως λυμενες(η 1η,2η και 3η υπαρχουν λυμενες σε ενα pdf που ανεβασαν στο mycourses)
Ετσι μπραβο να βλεπω το 2ο ετος δυναμικο στο forum :bigbeer:
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [3o] Φυσικοχημεία II (2015-16)

36
Παιδιά από το κεφ 1 του πρώτου τόμου είναι μέσα στην ύλη ( και αν ναι τα ζητάνε γενικά ) οι αποκομένες virial, διερεύνηση van der waals, ίσα εμβαδα maxwell και δυναμικα jones etc?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
cron