[3o] Φυσικοχημεία II (2015-16)

1
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιτρεπτό να ανοίξω θέμα για νέο έτος μαθήματος αλλά δεν είδα κάτι σχετικό στους κανονισμούς του φόρουμ οπότε πήρα την πρωτοβουλία :P

Έχοντας παρακολουθήσει την πρώτη εβδομάδα με το τμήμα του κ.Πολυμένη μπορώ να πω ότι το βρήκα κάπως "παιδικό" από την άποψη πως παραδίδει τη θεωρία χωρίς να τη βασίζει σε κάποιο υποτυπώδες μαθηματικό πλαίσιο. Πληροφορήθηκα ότι ο κ.Θεοδώρου από την άλλη κάνει ακριβώς αυτό, οπότε μπήκα στον πειρασμό να παρακολουθήσω στο δικό του τμήμα αλλά δεν ξέρω τι μέρος της ύλης έχει παραδώσει και από που μπορώ να ρίξω μία ματιά σε όσα έχει πει προκειμένου να μπορέσω να έχω επαφή όταν μπώ για πρώτη φορά στο τμήμα. Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμη :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Πέμ 04 Φεβ 2016, 12:03 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση τίτλου

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

2
Ως προς το αν επιτρέπεται να ανοίξεις θέμα, ναι σαφώς και μπορείς (μη σου πω και επιβαλλεται μάλιστα :P)

Συμβουλή: Πάρε σημειώσεις από κάποιον που παρακολούθησε Θεοδώρου στις πρώτες διαλέξεις (αν και από ό,τι άκουσα τουλάχιστον μέχρι Τριτη/Τετάρτη έλειπε στην Ουάσιγκτον, άρα δεν ξέρω κατά πόσο έκανε μάθημα) και παρακολούθησε τον! Είναι από τις διαλέξεις της σχολής που πραγματικά αξίζουν! Και μην ακούς τα περί ¨"υπερβολικής μαθηματικοποίησης" και ότι "απευθύνεται σε ένα επίπεδο φοιτητή και πάνω", καθώς με λίγη καλή θέληση και υποτυπώδη σχέση με τα μαθηματικά μια χαρά κατανοητός γίνεται. Στην αρχή ίσως τον χάσεις λίγο, αλλά don't worry, δε θα είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος :P Επίσης τα δύο προηγούμενα χρόνια έτυχε παιδιά να παρατήσουν στη μέση τις διαλέξεις του Πολύμενη και να ξεκινήσουν Θεοδώρου και δεν είχαν κάποιο θέμα.

Υ.Γ. Ευφάνταστο username......
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

3
Αρκετά ελκυστική η παρουσίαση :Ρ Γενικά η παρακολουθηση των μαθηματων του απαιτει σημειωσεις η μπορει να καλυφθει απο το βιβλιο του πολυμενη?

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

4
Το μάθημα του πολυμένη είναι πρακτικά μια επανάληψη του βιβλίου, οπότε μπορει να καλυφθεί εξ'ολοκλήρου από εκεί. Ωστόσο, θεωρώ ότι είναι αρκετά επεξηγηματικός. Το μάθημα του θεοδώρου έχει ενα μαθηματικό υπόβαθρο που μπορεί να κουράσει και (δυστυχώς ή ευτυχώς) ΟΛΑ αυτά τα μαθηματικά του θεοδώρου ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστα για την εξέταση, τονίζω, την εξέταση του μαθήματος.

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

5
Καλό θα ήταν να κρατάς σημειώσεις. Για να δεις περίπου τι παίζει με το μάθημα του Θεοδώρου και να το συγκρίνεις με το "βιβλίο" του Πολυμένη, μπορείς να δεις και σημειώσεις από τις περσινές διαλέξεις του κου Θεοδώρου που έχουν ανέβει εδώ στο φόρουμ
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

6
Ο Θεοδωρου ειναι απλα ενας θεουλης.
Ο Πολυμενης ειναι θνητος. Αυτο φτανει... ;)
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

7
Papajim202 έγραψε:Ο Θεοδωρου ειναι απλα ενας θεουλης.
Ο Πολυμενης ειναι θνητος. Αυτο φτανει... ;)
Δλδ papajim τελικά υπάρχει θεός?? Ιn deep shock
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

8
Θεος δεν υπαρχει αλλα μην αρχιζεις παλι θα εμφανιστει κανενας Βασιλης και θα χουμε παλι ντραβαλα
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [3o] Φυσικοχημεία 2015-16

9
Επειδή μετά από ένα 4ωρο ταλαιπωρίας, δεν έχω καταφέρει και τίποτα....
Αν κάποιος έχει ιδέα πως λύνεται η εφαρμογή 1.10 από το βιβλίο του Πολυμένη
Να μου δώσει αν μπορεί κάνα hint γιατί παρότι ρώτησα και τον Θεωδορου δεν έβγαλα άκρη.... :help:
cron