Re: [3ο] Φυσικοχημεία ΙΙ (2013-14)

82
Κεφάλαιο 3:
1.Έργο εκτόνωσης/συμπίεσης,Ενθαλπία,Θερμοχωρητικότητες
2.Αρέσει πολύ στον Πολυμένη ο συντελεστής Joule-Thompson και τα συναφή του
3. Ρίξε μια ματιά στις ασκήσεις, δε θα διαφέρουν και τόσο από αυτό που θα μπορούσε να πέσει....(φαντάζομαι)

Κεφάλαιο 7:
Εγώ αυτό το διάβασα μόνο για ένα εργαστήριο που είχαμε κάνει με ακτίνες Χ
Οι περισσότερες έννοιες που περιλαμβάνει(π.χ. για την κρυσταλλικοί δομή και τους ίδιους τους κρυστάλλους, είναι αρκετά περιορισμένα και "γνωστά πράγματα" τα οποία κιόλας δεν έπεσαν ποτέ σαν θεωρία.Μια ανάγνωση για δικό σου φρεσκάρισμα γνώσεων αν θες.

Διάβασε:
1. θερμοχωρητικότητες στερεών με τα συναφή τους.
2.Ταινίες αγωγιμότητας
3.Αταξίες κρυστάλλων( μπορεί να πέσει άσκηση από εδώ)
4.Τις σχετικές με αυτά ασκήσεις

*αν ξεχνώ κάτι ή αν έχει λεχθεί κάτι διαφορετικό με πέρσι, παρακαλώ να υπάρξει διόρθωσή μου :T:
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: [3ο] Φυσικοχημεία ΙΙ (2013-14)

84
eleonor έγραψε:Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς πρέπει να ξέρουμε από το κεφάλαιο13 ?Είναι οι προσθετικές ιδιότητες...
Κατά τον Πολυμένη τίποτα... Εφόσον στο ένα τμήμα είπε ότι είναι εκτός δε νομίζω να βάλουν κάτι.. άσχετο το ότι όταν το είπαμε αυτό στον Θεοδώρου άλλαξε 500 χρώματα.. Πάντως, σύμφωνα με τα όσα έχει κάνει ο Θεοδώρου, θεωρητικά θα έπρεπε να ξέρουμε ζεοσκοπία, κρυοσκοπία, ελάττωση της τάσης ατμών και ωσμωτική πίεση. Τα κολλοειδή ούτε που τα είχαμε αγγίξει :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3ο] Φυσικοχημεία ΙΙ (2013-14)

87
Chem94 έγραψε:Απο τα κεφ 1,2 ειπε δεν θα βαλει ασκηση ??
δε νομιζω. Λογικά κάτι θα βάλει.... Τόσο καιρό φάγαμε σε αυτά τα κεφάλαια.. εκτός αν είπε τπτ ο Πολυμένης και το αγνοώ..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3ο] Φυσικοχημεία ΙΙ (2013-14)

89
Chem94 έγραψε:Εγω ετσι ακουσα οτι ειπε οτι θα βαλει μονο ασκησεις απο τα κεφ 7-12.. τεσπα αν ξερει καποιος ας μας διαφωτησει...
Mάλλον ο Πολυμενης μιλάει χωρίς να λογιαριάζει το Θεοδώρου φέτος και θα έχουμε επεισόδια :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron