Re: [3ο] Τεχνική Μηχανικη (2017-18)

12
Θα ήθελα μια διευκρίνηση για το θέμα 3 του Ιουνίου όποιος μπορεί. Μας δίνει πως δεν υπάρχει διατμητική τάση στην ΑΒ. Αν έχω καταλάβει σωστά απο τη θεωρία , τότε δεν υπάρχει ούτε στην AD ούτε και στην DC, και επίσης η ορθή τάση στην DC πρέπει να είναι ίση με 4MPa ( κατεύθυνση προς τα πάνω). Am i correct ?

Re: [3ο] Τεχνική Μηχανικη (2017-18)

13
Καλά τα λες. Οπότε τα μόνα μεγέθη που χρειάζεται να υπολογίσεις είναι τα σ'xx και τ'xy. Εγώ υπολόγισα σ'xx= 7MPa και τ'xy=3MPa. Αν δεν κάνω κάποιο λάθος, αυτά (και τα τDC=τAD=0) είναι τα μόνα ζητούμενα της άσκησης.
Εγώ πάλι έχω απορίες για τα θέματα 2 και 4. Στο θέμα 2 πώς προσεγγίζουμε το ζήτημα με τις ράβδους; Επίσης, στη δοκό δεδομένου ότι στο Α υπάρχει πάκτωση θεωρούμε και μία άγνωστη Μα;; Και το 4ο... πώς λύνεται;!!

Re: [3ο] Τεχνική Μηχανικη (2017-18)

14
zigzag έγραψε:Καλά τα λες. Οπότε τα μόνα μεγέθη που χρειάζεται να υπολογίσεις είναι τα σ'xx και τ'xy. Εγώ υπολόγισα σ'xx= 7MPa και τ'xy=3MPa. Αν δεν κάνω κάποιο λάθος, αυτά (και τα τDC=τAD=0) είναι τα μόνα ζητούμενα της άσκησης.
Εγώ πάλι έχω απορίες για τα θέματα 2 και 4. Στο θέμα 2 πώς προσεγγίζουμε το ζήτημα με τις ράβδους; Επίσης, στη δοκό δεδομένου ότι στο Α υπάρχει πάκτωση θεωρούμε και μία άγνωστη Μα;; Και το 4ο... πώς λύνεται;!!

Λοιπόν, όσον αφορά το τελευταίο θέμα, πήγαινε στο mycourses του μαθήματος και βρες το φυλλάδιο 4, έχει μία παρόμοια άσκηση λυμένη. Δες και το φυλλάδιο με τα παραδείγματα κέντρου βάρους για να καταλάβεις πως βρίσκουμε το κέντρο βάρους σε σύνθετα σώματα. Εάν βρείς το z ( κέντρο βάρους) και το I(στην άσκηση του φυλλαδίου δείχνει πως το βρίσκουμε για σύνθετα σώματα) , το Μmax είναι σχετικά απλό , ίσο με 2P αφού δεν έχουμε βάρος η άλλες δυνάμεις στη ράβδο.

Στο θέμα 2 δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά : αφού βρείς όλες τις δυνάμεις στο θέμα 1 για τις ράβδους , ξεκινάς με ένα κόμβο ( τον Γ στη συγκεγκριμένη περίπτωση ) και τον "κόβεις" μαζί με τις ράβδους 1 2 και 3 και κάνεις ότι θα έκανες σε ένα άλλο σώμα, λες SX, SF, SMγ = 0 οπότε προκύπτουν οι εσωτερικές δυνάμεις ( για την ράβδο 2 που είναι υπό γωνία 45 μοιρών θέλει ανάλυση σε άξονες χ και ψ ). Όσον αφορά το Α αφού έχει πάκτωση έχει και μια άγνωστη Ma(την βρίσκεις όταν σπάσεις τα σώματα σε 2 ) , η οποία δεν είμαι σίγουρος αν περιλαμβάνεται σαν σταθερή στην εξίσωση M(x) της δοκού η όχι (λογικά ναι).