Re: Τεχνική Μηχανική (2011-12)

51
Μήπως θυμάται κανείς ποιό βιβλίο ανέφερε ο καθηγητής στο αμφιθέατρο 2 όταν γράφαμε το μάθημα τον χειμώνα ή τουλαχιστον μπορεί να μου πει που να βρω οτιδήποτε για τα διαγράμματα m n q ( πέρα από τον γκαρούτσο) ;

Re: Τεχνική Μηχανική (2011-12)

52
Αρνο νομιζω το λενε αλλα νομιζω πως αν διαβασεις μονο αυτα που πρεπει απο το αγγλικο που μας δωσανε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Θα χορέψετε ...

Re: Τεχνική Μηχανική (2011-12)

53
GK1992 έγραψε:Αρνο νομιζω το λενε αλλα νομιζω πως αν διαβασεις μονο αυτα που πρεπει απο το αγγλικο που μας δωσανε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Όπα! Ποιο αγγλικό δώσανε;;;;

Ευχαριστώ.

Re: Τεχνική Μηχανική (2011-12)

54
Όχι ανέφερε ένα άλλο και είπε ότι τα θέματα ήταν από κει αλλά μάλλον κανείς δεν το σημείωσε :| Όσο για το άγγλικο, πολλά παιδιά από μεγαλύτερα εξάμηνα δεν το χουν... Τεσπα, ευχαριστώ :)

Re: Τεχνική Μηχανική (2011-12)

55
Το αγγλικο ειναι η δευτερη επιλογη, οχι ο Μαρκετος, Μηχανικη των Υλικων του Hibeller λέγεται.
Ουτε εγω το εχω το αγγλικο αλλα το χω βρει σε ηλεκτρονικη μορφη(στα αγγλικα βεβαια) και εχω διαβασει απο εκει αυτά που ζητάει.
Θα το έβαζα λινκ αλλά θα πέσει παντόφλα απο την διαχείριση οπότε αν το θέλει κάποιος ας στείλει p.m.
Θα χορέψετε ...

Re: Τεχνική Μηχανική (2011-12)

59
αυτή τη σχέση την είδα κι εγώ... Αλλά έχω μια απορία που είναι λίγο χαζούλα. Αυτό το S τι είναι; Γιατί διαβάζω από Γκαρούτσο και δεν τον έχω πετύχει αυτόν τον τύπο πουθενά :P

Re: Τεχνική Μηχανική (2011-12)

60
S=(y'-y)*A
Το εμβαδόν που είναι πάνω (ή κάτω) απο το κέντρο βάρους της διατομής (A) επί την διαφορά της απόστασης μεταξύ του κέντρου βάρους του εμβαδού και του κέντρου βάρους της διατομής(y'-y).
Θα χορέψετε ...