Re: Σκονάκια

11
Σε ευχαριστώ madadayo για το support. Εννοείται ότι συμφωνώ 100%. Για να απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου, Natasja θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο προκλητική, δε νομίζω ότι έχεις κάτι να κερδίσεις με τέτοιου είδους φτηνές ειρωνείες. Τα σκονάκια απαγορεύονται κι αυτό είναι γνωστό. Υπάρχουν αυτοί που τηρούν τον κανόνα και δίνουν κανονικά. Υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν τον εαυτό τους "υπεράνω" και "πού να τα μαθαίνω τώρα εγώ αυτά". Μπορεί να τοποθετείς τον εαυτό σου στη δεύτερη κατηγορία, δικαίωμά σου. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει για τον εαυτό του. Φυσικά αυτό δε δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το να παραβιάζεις κατά την κρίση σου τους κανόνες με τους οποίους δίνονται τα μαθήματα. Πρώτα πρώτα αδικείς τους άλλους που διαβάζουν για να γράψουν. Εγώ δεν είμαι φυσικά ούτε μπαμπούλας, ούτε μπορώ να κάνω τίποτα γι' αυτό. Όποιος κάνει σκονάκια, τι να πω, να τα χαίρεται. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αποδοκιμάσω...

Αυτά τα λίγα... Αν με τη σειρά σου σκοπεύεις να μου απαντήσεις, παρακαλώ να είσαι λιγότερο προκλητική...

Re: Σκονάκια

12
@ Natasja και Morientes: Παρακαλώ αποφύγετε κατά το δυνατόν το flaming, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος εκνευρισμού για καμία από τις δυο πλευρές. :)

Επειδή ειπώθηκε και από τη madadayo και από τον Morientes κάτι περί διαχωρισμού όσων πάνε "με τους κανόνες" και όσους "τους παρακάμπτουν", βρίσκω αφορμή να σας παραπέμψω σε ένα ωραίο άρθρο του Γ.Μαυρωτά στο protagon. Ελπίζω να σας αρέσει, ανεξάρτητα από αυτό καθ' εαυτό θέμα "Σκονάκια". :)

Re: Σκονάκια

13
Ξερεις τι,δεν πιστευω καθολου σε αυτο που αναφερεις περι αξιας.Το αν γνωριζεις κατι η οχι ειναι καλο για σενα.Και το να επιλεγεις,αν αυτο γινεται,το τι τελικα θες να μαθεις.
Απο κει και περα αμα εσυ παρεις 9 διαβαζοντας,αυτο δεν αναιρειται επειδη καποιος πηρε 9 αντιγραφοντας.
Εκτος και αν σε ενδιαφερει να αποδειξεις κατι στον διορθωτη,ο οποιος πολυ που χεστηκε κιολας.

Re: Σκονάκια

14
@ morientes ο σκοπος μου δεν ηταν να ειρωνευτω,απλα με ενοχλησε αυτη σου η ΄΄αγανακτηση'' περι αυτονοητων πραγματων.το τελειωνω εδω γιατι δε θα συμφωνησουμε.
@ makish ωραιο αρθρο μονο που ξεχασε την κατηγορια αυτων που διαλεγουν την ευκολη οδο χωρις παραλληλα να αισθανονται περιφανοι ή οπως λεει,''μαγκες''.Δεν ειπα ποτε οτι ειναι γαματος αυτος που αντιγραφει και βλακας αυτος που διαβαζει,και γω διαβαζω.Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν βρισκω καμια αξια σε βαθμους ή σε γνωση που επρεπε να αποκτηθει χωρις την επιλογη αυτου που την απεκτησε.Επομενως,αν σιχαινομαι ενα μαθημα,ναι παιζει να κανω σκονακια.Η να το διαβαζω για 2 μερες,να το δωσω και να μην θυμαμαι τιποτα μετα απο 1 βδομαδα.Θεωρω προσωπικα το δευτερο χειροτερο,εχεις χασει πολυ περισσοτερο χρονο για το ιδιο αποτελεσμα,να περασεις ενα μαθημα που δε σ αρεσει.
Για να μην παει πολυ μακρια,δεν θεωρω πως αυτο που εχει σημασια ειναι να παρεις ενα πτυχιο,να περασεις κτλ αλλα πραγματι το τι εχεις μαθει.Αμφιβαλλω ομως για το αν οσοι περνανε,χωρις σκονακια,θυμουνται τι εγραψαν μετα απο καποιο καιρο.Δεν θεωρω τις εξετασεις μεθοδο μαθησης,επομενως δε με ενδιαφερει τι θα κανει ο καθενας εν οψει εξετασεων.Ας τα γραψει και σε κασετα.

Re: Σκονάκια

15
Πιστεύω ότι η πλειονότητα ΔΕ θεωρεί τις εξετάσεις ως την κατάλληλη μέθοδο "εκπαίδευσης". Δυστυχώς, όμως, αυτή είναι η πικρή Ελληνική πραγματικότητα.

Εννοείται ότι διαβάζοντας ΜΟΝΟ για τις εξετάσεις μετά από μια βδομάδα έχεις ξεχάσει την πλειονότητα [στείρα παπαγαλία..],

όμως, αν ακόμη κ αν δεν απομνημονεύσεις τέλεια, κατανοήσεις το περιεχόμενο, τότε θα σου απομείνει μία βασική ΓΝΩΣΗ.

Γνώση, με την έννοια ότι αν ξαναδιαβάσεις κάτι, δε θα σου είναι ούτε ουρανοκατέβατο, ούτε πρωτόγνωρο...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One