Re: Ύλη Οργανικής ΙΙ

11
Πολύ χοντρικά, επέμεινε στα κεφάλαια 17, 23, στην παραγραφο 21.4, και είπε ότι γενικά της αρέσουν τα κυκλικά μόρια :o ...Επίσης, απ' ότι κατάλαβα εγώ, της άρεσε και η Μηλονική/Αλδολική σύνθεση...Από 'κει και πέρα...παίξε Joker :lol:
Επίσης να ξέρεις ότι της αρέσουν οι μηχανισμοί :? και γενικά δίνει έμφαση στη λεπτομέρεια και θέλει συγκεκριμένες λέξεις για συγκεκριμένα πράγματα!
Για να μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως, διάβασε γενικά...

Re: Ύλη Οργανικής ΙΙ

12
Υπ' όψιν οτι θέματα βάζει και ο Χαμηλάκης (δικά του και επιλέγουμε, όπως στην Οργανική Χημεία Ι). Ο Χαμηλάκης στηρίζεται περισσότερο στο βιβλίο του Σάνδρη, το οποίο προτείνει να διαβάσουμε αν δεν έχουμε ασχοληθεί όλο το εξάμηνο με το (τεράστιο) βιβλίο του McMurry.

Γενικώς ο Χαμηλάκης πάντως επέμενε στο να μπορείς να δεις τα πράγματα στη βάση τους (δηλαδή να μάθεις τα βασικά φαινόμενα και να μπορείς να ερμηνεύσεις μετά ό,τι σου δώσουν) και λιγότερο στο να θυμάσαι πράγματα απ' έξω, οπότε έχεις σε κάθε περίπτωση και τη διέξοδο της επιλογής θεμάτων. :)

Re: Ύλη Οργανικής ΙΙ

13
από το Mc Murry δεν είναι επίσης και το κεφ.25.3 που μιλάει για τα διαζωνιακά άλατα??
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh I believe in yesterday

Re: Ύλη Οργανικής ΙΙ

14
Ειλικρινά, έχω χάσει τ' αυγά και τα πασχάλια με την ύλη!!! Χτες έμαθα ότι παίζει να είναι στην ύλη και άλλες παράγραφοι από το Κεφ 21 (εκτός των 1,2,3,4) :shock: Δεν ξέρω τι πραγματικά ισχύει, αλλά όποιος το μάθει, ας μου το πει και εμένα!!!

Θέματα εξετάσεων Οργανικής Χημείας ΙΙ

15
Επειδή δεν ανέβασε κανείς τπτ παλιά θέματα φέτος, ανοίγω αυτό το topic ανεβάζοντας τα σημερινά θέματα, ώστε οι επόμενοι να έχουν μια ιδέα.

Η εξέταση διαρκούσε 2.5 ώρες και είχαμε να απαντήσουμε 10 θέματα. Κάθε θέμα είχε 3 ερωτήματα, από τα οποία διαλέγαμε το ένα. Δηλαδή έβαζε ένα θέμα ο κάθε καθηγητής. Αν κατάλαβα καλά, η σειρά "Α" ήταν του κυρίου Χαμηλάκη, η σειρά "Β" της κυρίας Δέτση και η σειρά "Γ" της κυρίας Μαρκοπούλου.
Θέματα εξετάσεων Οργανικής Χημείας ΙΙ (2010).pdf
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Σκονάκια Part.2

16
Για όποιον ατύχησε χθες παιδία ορίστε ενα boοst για το Σεπτέμβρη!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.