[3o] Οργανική Χημεία Ι (2009-10)

1
Παιδιά , μήπως ξέρει κανείς την ύλη της οργανικής Ι και απο τα 2 βιβλία?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BrAVeSirRObin την Κυρ 17 Μαρ 2013, 9:22 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή τίτλου και συγχώνευση θεμάτων
Go with the flow...

Re: Υλη οργανικής Ι

2
Από McMurry μπορώ να σου πω ό,τι έχω σημειώσει:
Κεφάλαιο 1:1.8-1.12
Κεφάλαιο 2:όλο
Κεφάλαιο 3:3-6-3.8
Κεφάλαιο 4: όλο εκτός 4.15
Κεφάλαιο 5:γενικά να ξέρεις τα βασικά
Κεφάλαιο 6:6.3-6.12
Κεφάλαιο 7:όλο εκτός 7.6-7.9
Κεφάλαιο 8:όλο εκτός σελ 337-338,341 όχι 8.7-8.8
Κεφάλαιο 9: όλο
Κεφάλαιο 10:όλο εκτός 10.9-10.10
Κεφάλαιο 11:όλο
Κεφάλαιο 14:14.1-14.6
Κεφάλαιο 15:όλο εκτός 15.11-15.12
Κεφάλαιο 16:όλο εκτός 16.10-16.11
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Υλη οργανικής Ι

3
Μην τα διαβασεις ΟΛΑ αυτα... θα καει το κεφαλι σου Θα πολυμεριστει !!! νομιζω πως η υλη ειναι διαφορετικη και κυριως μικροτερη!!!
Στην εποχή αυτή που ζούμε των μετρίων, βασιλιάδες οι τρελοί των ηλιθίων

Re: Υλη οργανικής Ι

4
Επισήμως αυτή δόθηκε,αλλά προφανώς το διάβασμα θα πρέπει να είναι πολύ πιο επιλεκτικό!
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Υλη οργανικής Ι

5
Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει ως προς τι να ..αφήσω απ'έξω? Γιατι όντως είναι πολύ δύσκολο να διαβάσεις όοοοοοολο τον κύριο McMurray... :?
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Υλη οργανικής Ι

6
Εγώ γενικά συνάντησα ένα χάος,όταν διάβασα πρώτη φορά την ογανική.Διάβασε καλά στερεοχημείες κλπ και από τους μηχανισμούς στη συνέχεια μάθε να τους περιγράφεις όταν στους ζητάει(κοίτα καλύτερα παλιά θέματα παράλληλα με το διάβασμα,γιατί στο McMurry λέει πολλά περιττά πράγματα!)
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Υλη οργανικής Ι

7
Βασικά όπως μπαίνουν τα θέματα είναι δύσκολο να αφήσεις κάτι απ' έξω στο διάβασμα... Επίσης πρέπει ό,τι γράφεις να το ξέρεις πολύ καλά για να καταφέρεις να το γράψεις γρήγορα... Αλλά ακόμα και να τα ξέρεις, πρέπει να γράφεις μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Εμένα μετά βίας μου έφτασε ο χρόνος.

Re: Βοήθεια για Οργανική Χημεία

10
Αν επιτρέπεται... γιατί συγκεκριμένα κοπέλα??? :?

Επίσης άλλαξα τίτλο και σου μετέφερα το θέμα στο μάθημα της Οργανικής Χημείας Ι. Θα βρεις ευκολότερα απάντηση έτσι. :)

Btw, μήπως δεν είσαι από τη σχολή μας; Περίεργο ακούγεται το Οργανική Χημεία - 1 Οκτώβρη...