Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

52
Ο Χαμηλακης ειπε θα ζητησει μονο μηχανισμους αντιδρασεων ή θα βαλει και θεωρητικα ερωτηματα? (του στυλ π.χ. ποια ειναι η σειρα δραστικοτητας κτλ)

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

53
Θα ζητήσει μηχανισμούς,αλλά μπορεί να χρειαστεί να δικαιολογήσεις κάποια απάντηση χρησιμοποιώντας π.χ. τη δραστικότητα...
Γενικά το να ξέρεις σειρές δραστικότητας και σταθερότητας είναι σημαντικό γιατί εύκολα μπορούν να συνδυαστούν με τους μηχανισμούς..

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

57
Ναι, είπε να ξέρουμε την κετοενολική ταυτομέρεια.Ανέφερε επίσης την οξύτητα των αλκινίων στα σος, αλλά μετά τα παιδιά του ζητήσανε να μην την εξετάσει (όπως και τη στερεοχημεία). Η απάντησή του ήτανε " Δε μορώ να σας πω ότι δε θα τα βάλω, μπορώ να σας πω μόνο να τα διαβάσετε τελευταία."
Σχεδόν σίγουρα δε θα βάλει στερεοχημεία. Τώρα αν θα θυμάται οτι του ζητήσαμε να βγάλει και την οξύτητα των αλκινίων... δεν ξέρω.
Perché non passi lontana? Sì, lontana da Scïenza

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

58
Ora έγραψε:Ανέφερε επίσης την οξύτητα των αλκινίων στα σος, αλλά μετά τα παιδιά του ζητήσανε να μην την εξετάσει (όπως και τη στερεοχημεία).
[offtopic]
Πώς και δε του ζητήθηκε να μην εξετάσει τπτ και να βάλει σε όλους 10 ακόμα να το καταλάβω :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

59
Ανεβάζω εδώ τα σος όπως τα έδωσε την τελευταία μέρα (δεν ξέρω αν έχουν ανεβεί και αλλού)

Από κεφάλαια 1 και 2 δε θα μπει ερώτηση ( ένα απλό διάβασμα)

Κεφάλαιο 3- στερεοχημεία.
1 ασσύμετρος 'ανθρακας, θα ζητήσει την προβολή φίσερ και τις απεικονίσεις (μετά από παράκληση των παιδιών ουσιαστικά έβγαλε εκτός και αυτό το κεφάλαιο)

Αλκάνια.
Βασική αντίδραση η υποκατάσταση με ελέυθερες ρίζες. Προσοχή! Δε θα το πει ευθέως αλλά θα δώσει στοιχεία για να το συμπεράνουμε, πχ ότι η αντίδραση γίνεται παρουσία υπεροξειδίων.
Σημαντική επίσης η σειρά δραστικότητας αλκανίων και αλογόνων - για παράδειγμα δίνει έναν τριτοταγή και έναν πρωτοταγή άνθρακα και πρέπει να δημιουργήσουμε τη σταθερότερη ελεύθερη ρίζα.

Αλκένια.
1) Μηχανισμοί αποσπάσεως
α) αφυδάτωση αλκοολών
β) αφυδραλογώνωση αλκυλαλογονιδίων. Ε1 και Ε2 μηχανισμός- προσοχή στην τάξη του αλκυλαλογονιδίου.
2) μηχανισμοί προσθήκης ! και με ιόντα και με ελεύθερες ρίζες!

Συζηγή διένια.
Να ξέρουμε το μηχανισμό προσθήκης 1-2 και 1-4

Αλκίνια.
Τις δύο ιδιότητες. Οξύτητα αλκινίων 1 (ενδεχομένως αντισός)
ΣΟς και η κετοενολική ταυτομέρεια.

Κυκλοαλκάνια.
Διαμόρφωση ανακλίντρου των κυκλοεξανίων.
Θα μας δώσει 2 υποκαταστάσεις σε διάφορες θέσεις και θα ρωτήσει αν το μόριο είναι 1-2, 1-3, 1-4 cis ή trans.

Ηλεκτρονιόφιλη αρωματική υποκατάσταση
Δίνει ένα παράγωγο βενζολίου με 2 υποκαταστάτες. Γράψτε το μηχανισμό αυτού του παραγώγου ξεκινώντας από το βενζόλιο. (Εδώ παίζουν ρόλο οι υποκαταστάτες.)

Οργανικά αλογονοπαράγωγα.
Αλκιλαλογονίδια, να ξέρουμε τους δύο μηχανισμούς:
Υποκατάσταση Sn1 και Sn2,
Προσθήκη απόσπαση και απόσπαση προσθήκη.

Σημειώσεις.
1ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΛΚΙΛΑΛΟΓΟΝΙΔΙΩΝ
2 Τα θέματα θα ακολουθούν τη σειρά του βιβλίου του Σάνδρη, για να μην μπερδευτούμε :razz:

Όλα τα παραπάνω τα είπε ο ίδιος και δενέβγαλα τίποτα από το μυαλό μου-διαβάστε ωστόσο με δική σας ευθύνη γιατί ποτέ δεν ξέρεις..
Perché non passi lontana? Sì, lontana da Scïenza

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

60
KiritoShu έγραψε:
Ora έγραψε:Ανέφερε επίσης την οξύτητα των αλκινίων στα σος, αλλά μετά τα παιδιά του ζητήσανε να μην την εξετάσει (όπως και τη στερεοχημεία).
[offtopic]
Πώς και δε του ζητήθηκε να μην εξετάσει τπτ και να βάλει σε όλους 10 ακόμα να το καταλάβω :P
Είπε αυτολεξεί " Εγώ εννοείται θέλω να περάσετε για να σας ξεφορτωθώ, αλλά δε μπορώ να σας περάσω όλους, καταλαβαίνετε.. " :razz:

(Παρεπιπτώντως, εγώ τα βρίσκω σκούρα με το μάθημα και ας το έχει υπεραπλουστεύσει :oops: )
Perché non passi lontana? Sì, lontana da Scïenza