Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

61
[offtopic]
Ora έγραψε:Είπε αυτολεξεί " Εγώ εννοείται θέλω να περάσετε για να σας ξεφορτωθώ"
Savoir vivre και όλα τα συναφή :tomato:
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

62
γραψτε τον μηχανισμό της πυρηνόφιλης προσθήκης που οδηγει στον σχηματισμό του προιόντος CH3-O-C(CH3)3. Δικαιολόγησε την απάντηση σας
(Πυρηνόφιλο,αλογονίδιο)

Ειναι το θέμα 10 Β στα θέματα Φεβρουαρίου του 2013..μπορεί κάποιος να το απαντήσει?? Ευχαριστω

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

63
Παιδια εχω μια ερωτηση.. στην προσθηκη στα αλκαδιενια μπορουμε να εχουμε προιοντα που προεκυψαν απο μεταθεση?? Πχ στο αλκαδιενιο CH2=CHC(CH3)=CH2

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

64
@chem94: όχι δεν μπορείς να έχεις μετάθεση, μπορεί όμως να έχεις συντονισμό
@sileia: το θέμα λέει ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (αν κοιτάζω το σωστό :oops: ) οπότε αν το δείς έτσι βγαίνει εύκολα! :)

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

65
Ερώτηση:
Ο Χαμηλάκης μας είχε πει στο μάθημα ότι η μεθανόλη είναι η πιο δραστική από τις πρωτοταγείς αλκοόλες...Αυτό δεν ισχυεί για το μεθάνιο και τα πρωτοταγή αλκάνια όμως,έτσι?Παραδείγματος χάρη στα θέματα του 2013 το 4Α... :)

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

67
Αλλη μια ερώτση:Ο Σάνδρης αναφέρει την περίπτωση των νεοπεντυλαγονιδίων και της νεοπεντυλικής αλκοόλης, οι οποίες ακολουθούν μηχανισμό Sn1 αν και είναι πρωτοταγείς εξαιτίας της μετάθεσης. Το φαινόμενο είναι γενικό, δηλαδή κάθε φορά που μπορώ να έχω μετάθεση και σχηματίζεται τριτοταγής άνθρακας θα ακολουθώ αυτό τον τρόπο ή περιορίζεται μόνο σε αυτές τις δύο ενώσεις που αναφέρει το βιβλίο;

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

68
Καλησπέρα,

στην υποκατάσταση μονοϋποκατεστημένων παραγώγων του βενζολίου ξέρετε αν θα πρέπει να γράφονται όλες οι μορφές συντονισμού των πάρα-, μέτα- και όρθο- ενδιάμεσων καρβοκατιόντων?

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

69
isp έγραψε:Αλλη μια ερώτση:Ο Σάνδρης αναφέρει την περίπτωση των νεοπεντυλαγονιδίων και της νεοπεντυλικής αλκοόλης, οι οποίες ακολουθούν μηχανισμό Sn1 αν και είναι πρωτοταγείς εξαιτίας της μετάθεσης. Το φαινόμενο είναι γενικό, δηλαδή κάθε φορά που μπορώ να έχω μετάθεση και σχηματίζεται τριτοταγής άνθρακας θα ακολουθώ αυτό τον τρόπο ή περιορίζεται μόνο σε αυτές τις δύο ενώσεις που αναφέρει το βιβλίο;
Η αλήθεια είναι ότι ο Χαμηλάκης δεν μας έχει αναφέρει αυτή την περίπτωση..Κοίτα γενικά όταν μπορείς να σχηματίσεις κάποιο σταθερότερο προιόν μέσω της μετάθεσης,το σχηματίζεις και μετά το χρησιμοποιείς όπως έχεις μάθει.Δηλαδή αν λόγω μετάθεσης το πρωτοταγές γίνει τριτοταγές,τότε θα πρέπει αφού σχηματίσεις το τριτοταγές να κάνεις Sn1 ή E1 ...κλπ κλπ..Τουλάχιστον αυτό είναι το λογικό..
Από ότι έχω καταλάβει όμως η μετάθεση γίνεται κυρίως μέσα στους μηχανισμούς...
Προφανώς μπορεί να σου λέει να κάνεις όλα τα πιθανά προιόντα,τότε αναγκαστικά γράφεις και τον SN2 για πρωτοταγές και SN1 για τριτοταγές..

Re: [3o] Οργανική Χημεία Ι (2013-14)

70
juliates έγραψε:Καλησπέρα,

στην υποκατάσταση μονοϋποκατεστημένων παραγώγων του βενζολίου ξέρετε αν θα πρέπει να γράφονται όλες οι μορφές συντονισμού των πάρα-, μέτα- και όρθο- ενδιάμεσων καρβοκατιόντων?
Νομίζω ότι θα στο λέει αν θέλει και τις δομές συντονισμού...Διαφορετικά γράφεις τη σταθερότερη...