[3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2016-17)

1
Μήπως έχει λύσει κάποιος την τελευταία άσκηση στην Α' σειρα ?να δώσει καποια ιδέα αν γίνεται
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος i griega την Κυρ 08 Ιαν 2017, 2:19 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2016-17)

2
zkzk έγραψε:Μήπως έχει λύσει κάποιος την τελευταία άσκηση στην Α' σειρα ?να δώσει καποια ιδέα αν γίνεται
Τέτοιες ασκήσεις εμφανίζονται και στη ΜΧΔ1 και η αντιμετώπιση είναι συγκεκριμένη (και λογική):

1. Ισοζύγιο μάζας ολικό:
\( \rho_{in} Q_{in}-\rho Q_{out}= \)\( \frac{d[\rho V(t)]}{dt} \)
όπου βοηθάει η παραδοχή αραιού διαλύματος, άρα ίδιας πυκνότητας παντού και κάθε στιγμή. Αφού υπολογισθεί ο \( V(t) \):

2. Ισοζύγιο μάζας της ουσίας:
\( c_{in}Q_{in}-c(t)Q_{out}= \)\( \frac{d[c(t)V(t)]}{dt} \)
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2016-17)

5
Δεν βλέπω να είναι κάποια απ' τις γνωστές χαρακτηριστικές διαφορικές, οπότε ψάχνω να βρω παράγοντα ολοκλήρωσης και δεν βρίσκω... :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lalalalalala την Πέμ 03 Νοέμ 2016, 7:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2016-17)

6
Απλά ο παράγοντας ολοκλήρωσης δεν εξαρτάται από το x αλλά από το y. Στο βιβλίο δείχνει πως βγαίνει ο παράγοντας που εξαρτάται μόνο από το x και ακολουθείς την ίδια λογική για να δείξεις οτι υπάρχει παράγοντας που εξαρτάται από το y.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2016-17)

7
Δυστυχώς δεν έχω το σύγγραμα του μαθήματος, διαβάζω από Bronson... Εκεί το μόνο που δίνει για να εξαρτάται ο παράγοντας από το y είναι να ισχύει (dM/dy-dN/dχ)/M=g(y) το οποίο δεν μου βγαίνει για καμία απ' τις δύο... Ευχαριστώ πάντως :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lalalalalala την Πέμ 03 Νοέμ 2016, 7:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2016-17)

8
Αν πάρεις τη σχέση( Νx-Μy)/M θα σου βγει μία έκφραση μόνο ως προς y και μετά το λύνεις και βγάζεις τον παράγοντα ολοκλήρωσης.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2016-17)

10
Γειά σου, δοκίμασε mycourses>Εργασίες και πάτα εκεί που λέει υποβολή (Ακριβώς πάνω από την εκφώνηση) και πες μας τα αποτελέσματα, γιατί τουλάχιστον εγώ δεν έχω ξαναδεί υποβολή από mycourses (εμείς τις δίναμε γραπτά). Φυσικά δεν είμαι στο μάθημα δε γνωρίζω αν έχει πει κάτι extra η κ.Κυριάκη.
cron