Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2013-14)

91
Απο το κεφαλαιο 7 ειναι τιποτα σημαντικο? Ειπε τίποτα?
Για το 6.6?
Απο το κεφ 10 αρκουν τα λυμενα πχ. για το τελευταιο θεμα? τα 10.2 10.3 10.4 σειρες fourier χρησιμευουν στα προβληματα?
Αυτα...:-)

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2013-14)

92
chris1991 έγραψε:Απο το κεφαλαιο 7 ειναι τιποτα σημαντικο? Ειπε τίποτα?
Για το 6.6?
Απο το κεφ 10 αρκουν τα λυμενα πχ. για το τελευταιο θεμα? τα 10.2 10.3 10.4 σειρες fourier χρησιμευουν στα προβληματα?
Αυτα...:-)

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2013-14)

93
Λοιπόν για το 7 ουσιαστικά έχεις να μάθεις τον τρόπο επίλυσης των ερμιτιανών και των μη συστημάτων (δηλαδή οι 3 κατηγορίες στην σελ 428). Οι πρώτες σελίδες του κεφαλαίου είναι μια επανάληψη των μαθηματικών του πρώτου έτους περι πινάκων οπότε μπορείς και να τις ψιλαπεράσεις αν γενικά τα θυμάσαι!! Η Συνέλιξη (6.6) γενικά αναφέρθηκε στο μάθημα, τώρα βέβαια δεν δόθηκε και ιδιαίτερη έμφαση...αυτό! Τέλος ναι στα προβλήματα μπορεί να χρειαστείς Fourier!
Γενική ερώτηση: Διπλές σειρές Fourier δεν έχουε έτσι;;; Μας τις είχε πει η κ. Κυριάκη στο μάθημα αλλά νομίζω τελικά μας τις έβγαλε έξω και δεν τις ανέφερε και στην επανάληψη,σωστά;

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2013-14)

94
Νομιζω δν εχουμε διπλες σειρες...

Ερωτηση: 2η σειρα ασκησεων ασκηση 7 με ποια λογικη δειχνουμε οτι ειναι γραμμικως ανεξαρτητες sto -1<t<1??

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2013-14)

95
Chem94 έγραψε:Νομιζω δν εχουμε διπλες σειρες...

Ερωτηση: 2η σειρα ασκησεων ασκηση 7 με ποια λογικη δειχνουμε οτι ειναι γραμμικως ανεξαρτητες sto -1<t<1??
Επειδή η μία είναι πολλαπλάσιο της άλλης. Σελ. 156 απο Boyce Diprima!
"I went numb when I learned to see..."

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2013-14)

99
εγώ θα πήγαινα με μέθοδο μεταβολής παραμέτρων μιας και ειναι ο μη ομογενής όρος σε αυτή τη μορφή...
~once you've grown up, you can never come back..~

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2013-14)

100
Πριν λίγο καιρό μου είχε στείλει ένα παιδί τα φετινά θέματα των Μαθηματικών ΙΙΙ να τα ανεβάσω. Επειδή όμως έμαθα ότι υπήρξε κάποια αναστάτωση την ώρα της εξέτασης, είπα να περιμένω να βγουν οι βαθμοί του μαθήματος πριν τα ανεβάσω, αλλά τελικά το ξέχασα. Πάρτε τα τώρα!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.