Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2012-13)

11
Καλησπέρα!
1. Σήμερα κάναμε για τις γραμμικές διαφορικές εξισώσεις n-τάξης με σταθερούς συντελεστές.
2. Για τις αναπληρώσεις αποφασίστηκε ότι θα ξεκινήσουν από τη μεθεπόμενη Δευτέρα, 8.45-10.30 (1ο δίωρο).
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2012-13)

12
Για όσους έχασαν το μάθημα της 21/11...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2012-13)

13
Σήμερα φτιάχνανε τα καθίσματα στο Αμφ.2 το πρωί, οπότε κάναμε μάθημα στο Αμφ.1, με μια κάποια καθυστέρηση. Είπαμε για άλλον έναν τρόπο επίλυσης της εξίσωσης Euler και για τη μέθοδο επίλυσης με δυναμοσειρές.

Από τη Δευτέρα που μας έρχεται θα γίνεται αναπλήρωση στις 9. Περιμένουμε ανακοίνωση όπως και νέα σειρά ασκήσεων από τις Wronski μέχρι τα σημερινά.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2012-13)

14
Αναρτήθηκε στο My courses και η 2η σειρά ασκήσεων με ημερομηνία παράδοσης τις 14/12...

Από το βιβλίο των Boyce- Diprima

Σελ. 154 Ασκ. 15,18, Σελ. 162 Ασκ. 21,22, 25, Σελ. 163 Ασκ. 28, Σελ. 181 Ασκ. 28, Σελ. 182 Ασκ. 33, 36, 39, Σελ. 192 Ασκ.4, 7, Σελ. 199 Ασκ.11, Σελ. 200 Ασκ.14,Σελ. 297 Ασκ. 18, Σελ. 298 Ασκ. 28.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2012-13)

18
Δεν ξέρω αν υπήρχε από την αρχή και δεν το είδα ή προστέθηκε αργότερα, αλλά:

Στην 3η σειρά ασκήσεων υπάρχουν και δυο επιπλέον ασκήσεις, εκτός βιβλίου, σε pdf. Δείτε την ιστοσελίδα του μαθήματος!

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2012-13)

19
Καλησπέρα σε όλους!
Ρε παιδιά... έχει βγάλει κανένας το γινόμενο παραγόντων στον παρανομαστή του Υ(s) στην 17/σελ.346 για να μπορέσω να συνεχίσω? Έχω κολλήσει!

P.S.: MakisH δεν ήταν στην αρχή, το έβαλε αργότερα...

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2012-13)

20
Δεν ξέρω αν έχεις βγάλει αυτό που έβγαλα εγώ: Σε κάποιο σημείο ο μετασχηματισμός Laplace μου βγήκε (s^2-4s+7)/(s-1)^4, οπότε έγραψα τον αριθμητή σαν (s^2-4s+3)+4=(s-1)(s-3)+4 και συνέχισα...
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.
cron